|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uashington: Grupi i Kontaktit diskuton pėr Kosovėn

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (02.11.2005) Nė Uashington, pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit do tė zhvillojnė sonte njė darkė pune pėr tė diskutuar mbi ēėshtje qė lidhen me bisedimet rreth sė ardhmes sė Kosovės.

Njė zėdhėnės i Departamentit tė Shtetit i tha Zėrit tė Amerikės se takimi do tė kryesohet nga nėnsekretari amerikan i shtetit Nicholas Burns dhe do tė jetė i mbyllur pėr median.

Departamenti i Shtetit tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara ende nuk kanė emėruar njė pėrfaqėsues nė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Nė njė letėr qė i dėrgonte dje Grupit tė Kontaktit, Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova thotė se do tė punojė nga afėr me kėtė grup dhe se populli i Kosovės ėshtė i pėrkushtruar pėr njė shtet tė pavarur e sovran.

E ardhmja e kėtij shteti, shkruan Presidenti Rugova, do tė bazohet mes tė tjerash nė barazinė dhe respektimin e plotė tė tė drejtave tė qytetarėve tė saj, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike apo fetare si dhe nė marrėdhėnie shumė tė mira me shtetet fqinje, duke pėrfshirė edhe Serbinė.

Ndėrkohė, njė grup i armatosur i panjohur nė Kosovė kėrcėnoi se do tė hakmerret kundėr udhėheqėsve shqiptarė nėse deputetėt e parlamentit nuk miratojnė njė deklaratė pavarėsie pėrpara fillimit tė bisedimeve pėr statusin.

Grupi, i cili e quan veten Ushtria pėr Kosovėn e Pavarur, veēonte nė kėrcėnimin e tij Presidentin Rugova dhe katėr anėtarė tė tjerė tė delegacionit shqiptar tė caktuar pėr bisedime me autoritetet serbe.

Grupi, i cili ka dalė nė sipėrfaqe pak javė mė parė, paralajmėronte se po i vėzhgon nga afėr veprimtaritė e grupit negociator. Ai nuk pėrmendėte ndonjė veprim konkret por thoshte se negociatorėt do tė kenė pasoja nėse kėrkesat e tij nuk plotėsohen.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.