|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Anėtarė tė Kongresit reagojnė ndaj artikullit pėr njė rrjet burgjesh tė fshehta tė CIA-s

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (02.11.2005) Dan Robinson - Anėtarė tė Kongresit reaguan dje ndaj njė artikulli tė gazetės Washington Post, sipas sė cilit CIA ka ngritur pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001, njė rrjet burgjesh tė fshehta pėr tė mbajtur tė dyshuar pėr terrorizėm. Anėtarėt demokratė tė kongresit u shprehėn me kritika:

Gazeta Washington Post qė shkruante nė numrin e djeshėm pėr njė sistem tė fshehtė burgjesh tė drejtuara nga CIA, thoshte se fondet pėr kėto objekte sekrete ishin siguruar nė buxhetin normal tė zbulimit qė miratohet nga Kongresi ēdo vit.

Buxheti ėshtė llogaritur rreth 40 miliardė dollarė, por shifra e saktė nuk ėshtė e njohur, sepse ėshtė sekret.

Por pėr ligjvėnėsit qė vendosin pėr fondet e sistemit amerikan tė zbulimit dhe qė miratuan ligjin pėr tė riorganizuar atė sistem, pas muajsh tė tėrė debatesh tė tensionuara, artikulli i Washington Postit me siguri do tė shkaktojė mė shumė shqetėsim.

Senatorja demokrate, Barbara Boxer, e cilėsoi artikullin e djeshėm si tronditės dhe shtoi se do tė diskutonte me anėtarė tė Komisionit tė Senatit pėr Zbulimin, drejtuar nga republikanėt pėr tė marrė vesh nėse ata kishin dijeni pėr hollėsitė e pėrmendura nė artikull.

Anėtari demokrat i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Jim McGovern tha:

"Kėto nuk janė parimet qė simbolizojnė Amerika. Duket mė shumė sikur ėshtė Kili nėn regjimin e Pinoēetit, ose Argjentina nėn kontrollin e juntės”.

Artikulli i Washington Postit botohet gjithashtu nė njė kohė kur po zhvillohet njė debat i nxhetė pėr operacionet ushtarake amerikane nė Irak, pėr rastin e zbulimit tė identitetit tė njė agjenteje tė CIA-s dhe ēėshtjen e trajtimit tė tė burgosurve dhe tė ndaluarve.

Varianti i Senatit pėr njė paketė pėr buxhetin e mbrojtjes pėrmban njė amendament qė u miratua muajin e kaluar me 90 vota pro dhe 9 kundėr, pėr tė ndaluar trajtimin mizor, ēnjerėzor, apo poshtėrues tė tė ndaluarve qė mbahen nėn arrest nga  amerikanėt.

Megjithatė, administrata e Presidentit Bush, me pėrpjekje tė drejtuara nga nėnpresidenti Dick Cheney thotė se njė klauzolė e tillė e propozuar nga senatori republikan John McCain do tė dėmtonte pėrpjekjet e kundėr terrorizmit dhe ka propozuar qė punonjėsit e CIA-s tė pėrjashtohen.

Zėdhėnėsi i Presidentit Scott McClellan, i pyetur dje nga gazetarėt  nuk pranoi tė diskutonte pėr veprimtari konkrete tė zbulimit, duke shtuar vetėm se Presidenti Bush ka pėrgjegjėsinė pėr tė mbrojtur popullin amerikan.

Kėshilltari pėr Sigurinė Kombėtare, Stephen Hadley komentoi pėr artikullin:

“Fakti qė ato janė tė fshehta, gjithmonė nėse ka vėrtetė objekte tė tilla, nuk ėshtė tregues i gjithēkaje. Disa njerėz thonė se parimet vihen nė provė kur nuk sheh njeri. Dhe presidenti ka kėmbėngulur se si nė publik, ashtu edhe privatisht do tė respektohen tė njėjtat parime dhe ata qė i shkelin kėto parime, do tė mbahen pėrgjegjės”.

Artikulli botohet gjithashtu nė njė kohė kur demokratėt nė kongres po shtojnė presionin ndaj republikanėve lidhur me ēėshtjen e informacioneve tė zbulimit qė ēuan nė luftėn nė Irak dhe me nxjerrjen e identitetit tė agjentes sė CIA-s. Udhėheqėsi i pakicės nė Senat Harry Reid dhe udhėheqėsja e demokratėve nė dhomėn e pėrfaqėsuesve, Nancy Pelosi i shkruan dje presidentit, duke kritikuar ato qė ata i quajnė deklarata krejtėsisht tė rreme nga zėdhėnėsin i Presidentit Scott McClellan.

Tė martėn, senatori Reid pėrdori njė rregull tė posaēėm pėr tė mbajtur njė seancė me dyer tė mbyllura, pėr tė nėėnvizuar pakėnaqėsinė me ato qė ai i quan zvarritje nga republikanėt e Komisionit tė Senatit pėr Zbulimin.

Republikanėt reaguan tė indinjuar duke e quajtur veprimin e senatorit Reid njė manovėr tė demokratėve, por ranė dakord pėr tė nxjerrė njė raport kėtė muaj mbi ecurinė e hetimit tė komisionit tė zbulimit pėr informacionet qė u pėrdorėn pėr tė argumentuar fillimin e luftės nė Irak.


Shtypi amerikan: CIA ka njė qendėr sekrete burgimi nė Evropėn Lindore

03 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (02.11.2005) Njė artikull i botuar sot nė gazetėn Washington Post thekson se CIA ka mbajtur nėn arrest dhe ka marrė nė pyetje persona qė dyshohen si terroristė tė al-Kaidės nė njė kompleks sekret qė i pėrket periudhės komuniste nė Evropėn Lindore. E pėrditshmja njofton se ky kompleks ėshtė njė prej objekteve tė njė sistemi sekret burgimi tė ngritur nga CIA pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001.

Gazeta shkruan se kėto objekte, tė cilat nė dokumentet sekrete qeveritare njihen me termin “qendra tė zeza” gjenden edhe nė Tailandė dhe Afganistan. Njė zėdhėnės i qeverisė tailandeze e hodhi poshtė njoftimin, duke thėnė se Tailanda kurrė nuk ka pasur nė territorin e saj qendra burgimi pėr tė dyshuar tė al-Kaidės.

Washington Post thotė se burimi i kėtij informacioni ishin zyrtarė amerikanė dhe tė huaj, tė cilėt i njohin nga afėr kėto objekte. CIA, si zakonisht, nuk pranon tė japė komente mbi ēėshtje tė tilla.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.