|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pakistan: Numri zyrtar i tė vdekurve nga tėrmeti arrin nė mbi 73 mijė vetė

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (02.11.2005) Numri zyrtar i tė vdekurve nga tėrmeti i muajit tė kaluar nė Pakistan ka arritur tani nė 73 mijė e 276 vetė.

Njė zyrtar i lartė i ndihmave e bėri kėtė njoftim sot nė Islamabad. Ai tha gjithashtu se mė shumė se 69 mijė vetė u plagosėn nga tėrmeti i 8 tetorit. Dje zyrtarė tė qeverisė njoftuan pėr mbi 57 mijė viktima, pjesa mė e madhe e tė cilėve gjetėn vdekjen nė Kashmirin pakistanez.

Ndėrkaq, ushtria amerikane tha se ka rifilluar dėrgimin e ndihmave me helikopter nė Pakistanin verior, njė ditė pasi njė prej helikopterėve tė saj mendohet tė jetė bėrė objekt sulmi.

Zyrtarėt amerikanė thonė se ende vazhdojnė hetimet lidhur me incidentin e djeshėm, kur mendohet se helikopteri u sulmua nga toka gjatė njė operacioni ndihmash. Askush nuk u plagos dhe helikopteri nuk u godit.

Zyrtarėt pakistanezė thanė se ekuipazhi i helikopterit mund tė ketė dėgjuar gjėmimin e dinamitit qė pėrdoret pėr tė pastruar dheun e shembur pas tėrmetit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.