|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Identiteti kulturoro-etnik dhe politiko-shtetėrorė

 
 

 
3 nėntor 2005 / TN
 
Albinot Maloku
 
Koha ėshtė njė lėvizės i mirė, ajo i lėviz tė gjitha ato qė ka krijuar njeriu, vetėm atė qė e ka krijuar Zoti kurrė nuk mund ta lėvizė!  Nė kėtė rast nga shkaku i shumė rrethanave qė koha i ka sjellė mund tė marrim pėr diskutim edhe identitetin.
 
Lėkundjet e mėdha qė e kanė pėrpirė Ballkanin kanė qenė njė shtysė pėr krijimin e temave si kjo pėr identitetin e popujve qė jetojnė nė tė dhe duke u munduar tė gjendet njė pikė ekuilibruese pėr eliminimin e problemeve, tė diskutohet dhe tė hulumtohet.
 
Tani nuk ėshtė nė rend tė ditės kombi si identitet, por shteti si identitet qė tani ėshtė lėndė studimi. Kombet nė Ballkan janė tė krijuara, tani problemet po lindin nga shtetet. Pavarėsisht nga ajo qė tek njerėzit ėshtė thellė e injektuar ideja e kombit pėr tė pasur rehati duhet tė lėvizim dhe tė kėrkojmė mė shumė nga shteti, nga qė kėtu kemi mungesė.
 
Pėr tė gjetur njė pikė ekuilibruese mora nė shėnjestėr teori tė ndryshme nga njerėz tė cilėt kanė studiuar dhe hulumtuar pėr identitetin dhe mėnyrėn mė tė pranuar tė teorisė sė identitetit. Atėherė u fokusova nė pikėn e cila mund tė merret si pikėnisje e eliminimit tė problemeve, atė qė kemi dy alternativa pėr identitetin. Kėto alternativa na i jep shumė qartė prof.dr.Omer Ibrahimagic i cili bėn dallimin mes identitetit kulturoro-etnik dhe shtetėroro-politik.
 
Teoria e prof.Ibrahimagic mund tė merret si shumė e pranuar nga logjika. Diēka tė tillė ėshtė munduar ta paraqesė edhe z. Nexhmedin Spahiu, analist politik por me njė mendim tė pa luhatur mund tė them se z.Spahiu logjikės i jep njė pakuptimėsi. E them kėtė nga mėnyra se si z.Spahiu e elaboron dallimin e identitetit. Prof.Ibrahimagic nuk largohet dot nga identiteti bazė, kombi, por kėtė e gdhend me njė mjeshtri e cila patjetėr duhet tė merret si teori.
 
Nė takimin tim me prof.Ibrahimagic nė Sarajevė ai me dha shembull  Bosnjėn, nė Bosnje jetojnė tre etni me shumicė, janė Boshnjakėt, Serbėt dhe Kroatėt. Ky ėshtė identiteti i tyre kulturoro-etnik ndėrsa identiteti i tyre shtetėroro-politik ėshtė Bosanac. Ky dallim qė profesori na jep ėshtė njė teori e cila i jep sens dhe e rehaton vendin po u aplikua. 
 
Kosova ėshtė njė natyrė tjetėr por nga ajo qė po e sjell koha mund tė marrim disa modalitete nga teoria e prof.Ibrahimagic nė mėnyrė qė tė arrijmė tek ajo pėr tė cilėn me vite e vite po ėndrrojmė ta kemi, ėshtė formimi i shtetit. Kosova ėshtė njė faktor historik shumė i veēantė nga Bosnja dhe ēdo vend tjetėr nga republikat e ish-Jugosllavisė por edhe vendet e tjera tė Ballkanit.
 
Nė Kosovė kemi njė shumicė 90 % (pėrqind) tė popullatės tė identitetit kulturoro-etnik shqiptarė, ndėrsa 10 % janė tė identiteteve kulturoro-etnike: serbė, turqė, boshnjakė, ashkali, kroatė etj.
 
Po bėjmė njė krahasim tė asaj qė prof. Ibrahimagic dhe z.Spahiu e elaboron nė librin e tij «Drejt Kombit Kosovar» gjejmė pika tejet tė papranueshme. Z.Spahiu thotė se: bėrja e Kosovės shtet determinon edhe atė qė kosovarėt duhet tė bėhen komb. De fakto shteti dhe kombi mund tė merren konceptualisht si tė lidhura, por po u bazuam tek ajo qė na ofron shkenca atėherė mund tė lėvizim duke bėrė dallime midis shtetit dhe kombit. Teoria e bėrjes sė dallimit mes identiteti kulturoro-etnik dhe shtetėroro-politik gjen mė shumė prehje se sa mėnyra se si z.Spahiu e kėrkon dallimin nė identitet pėr Kosovėn dhe krijimin e kombit kosovar i cili definitivisht ėshtė i pamundur dhe shumė i papranuar por edhe i palogjikshėm. 
 
Nė Kosovė ekziston kombi, pra shumicė absolute janė shqiptarėt si komb dhe tek kėta shqiptarė kjo ėshtė me rėndėsi. Kemi edhe pika tė tjera qė ky komb ekskluzivisht i ka, ėshtė njė komb me dy shtete Shqipėria dhe Kosova, e them dy shtete nga se paluhatshėm mendoj qė ky ėshtė fakt. Dhe me kėtė fakt duhet tė zbavitet z.Drashkoviq dhe ēdo pėrkrahės i tij.
 
Shqipėria ėshtė shtet, ka identitetin e saj shtetėroro-politik dhe kulturoro-etnik, ka flamurin, ka hymin, simbolet e saj dhe segmentet e tjera qė e formojnė njė shtet. Kosova ėshtė njė vend i cili patjetėr duhet tė krijohet si shtet, duhet tė ketė identitetin e saj shtetėroro-politik. Ajo ka identitetin kulturoro-etnik, por duhet tė ketė simbolet e saj, falmurin e saj, hymnin e saj etj.
 
Mė pas pėr dallim nga kombet e tjera nė Ballkan, kombi shqiptar ėshtė njė komb me shumė fe, edhe ky ėshtė realitet qė Zoti ia ka dėrguar kėtij kombi si dhuratėn mė tė mirė. E them si dhuratėn mė tė mirė nga qė tek ky komb feja ka vendin e vet dhe nuk pėrdoret pėr qellime politike siē ndodh nė Serbi ose Greqi. Kombi shqiptar ėshtė njė, tė cilin mund ta ngremė edhe mė nė piedestal nėse  tregohemi tė menēur.
 
Pjesė e asaj qė e begaton kėtė komb janė tre faktorėt qė z.Spartak Ngjela i veēoi nė takimin qė kisha me te nė Tiranė. Ato janė: gjuha, kultura dhe zakonet tė cilat e lidhin pashmangshėm. Kjo ėshtė e vėrtetė, neve duhet tė pėrqėndrohemi nė kėta tre faktorė ndėrsa kombi ėshtė i krijuar. Gjithashtu nuk mund tė pretendohet qė pa identitet shtetėroro-politik tė ndizen prozhektorėt e dritave tė fuqishme tė ardhmėrisė pėr Kosovėn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.