|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova i shkroi njė letėr Grupit tė Kontaktit

 
 

 
Prishtinė, 2 nėntor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, u ka drejtuar dje (e martė) njė letėr Nėnsekretarit Amerikan tė Shtetit, z. Niklas Bėrns dhe anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn, qė pritet tė takohet sot (e mėrkurė, 2 nėntor) nė Uashington.

Mė poshtė po e japim tekstin e letrės sė Presidentit Rugova:

"I nderuari Nėnsekretar Burns,

Po ju shkruaj pėr t'ju falėnderuar edhe njė herė pėr takimin e mirė qė patėm gjatė vizitės suaj tė kohėve tė fundit nė Kosovė.

Nė kohėn kur po i bėjmė pėrgatitjet pėr zgjidhjen e statusit, vendimi qė mori kėto ditė Kėshilli i Sigurimit pėr tė nisur procesin pėr pėrcaktim tė statusit ka qenė njė hap i menēur dhe nė kohėn e duhur.
 
Si i tillė, ky vendim ėshtė ēmuar dhe mirėpritur gjerėsisht nė vendim tim, nė Kosovė. Nė kėtė vėshtrim, edhe takimi i Grupit tė Kontaktit qė do tė mbahet nė Uashington D.C. mė 2 nėntor ėshtė njė zhvillim tjetėr me rėndėsi pėr Kosovėn.

 
 
I nderuari z. Bėrns,

Tė nderuar anėtarė tė Grupit tė Kontaktit,

Unė si President, forcat politike dhe populli i Kosovės mbesim tė pėrkushtuar tė punojmė ngusht me ju gjatė muajve tė ardhshėm.

Populli i Kosovės ėshtė i pėrkushtuar pėr shtetitn e vet tė pavarur dhe sovran, i cili do tė bazojė tė ardhmen e vet stabile dhe prosperitetin nė:

1. Barazinė dhe respektimin e plotė tė tė drejtave tė qytetarėve tė vet, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike apo religjioze;
2. Marrėdhėnie shumė tė mira me shtetet fqinje, duke pėrfshirė edhe Serbinė, me respektim tė plotė tė integritetit tė tyre territorial;

3. Ekonominė me orientim tregu; 4. Luftėn kundėr korrupcionit, krimit tė organizuar dhe terrorizmit ndėrkombėtar; 5. Marrjen pėrsipėr dhe pėrmbushjen e tė gjitha obligimeve dhe detyrave ndėrkombėtare.

Nė fund tė fundit, Kosova si njė shtet i pavarur synon integrimin e plotė nė UE dhe nė NATO, duke qenė nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Takimit tė Grupit tė Kontaktit i dėshiroj punė tė suksesshme dhe mezi presim qė tė punojmė ngushtė me tė gjithė ju gjatė muajve nė vijim", thuhet nė fund tė letrės sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.