|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen takon sot anėtarėt e Grupit tė Kontaktit

 
 

 
Prishtinė, 2 nėntor 2005 /TN /QIK - PSSP-ja Soren Jessen Petersen, sonte do tė darkojė nė Uashington me anėtarėt e Grupit tė Kontaktit, ndėrsa do tė ketė takime tė veēanta me disa nga anėtarėt e Grupit, bėri tė ditur sot Neraj Sing, zėdhėnės i UNMIK-ut.
 
Ai poashtu njoftoi se Kryeadministratori Petersen dje ėshtė takuar me z.Nikolas Bėrns, nėnsekretar i Shtetit, me Daniel Flit etj, si dhe njė takim tė veēantė ka pasur me Daniel Server, drejtor i Institutit tė Paqes me seli nė Uashington, me tė cilin ka diskutuar pėr prioritet nė bisedimet pėr statusin e Kosovės.

Singh, tha se nuk ka pse tė komentohen komunikatat apo a:mailat qė po bėhen nė emėr tė grupeve tė armatosura, por ai tha se pavarėsisht nga kėto, "mos pritni qė ēėshtja e statusit do tė zgjidhet nė rrugė, e as nė mėnyrė unilaterale".

"Pra, pėr statusin nuk do tė vendoset as nė Prishtinė, as nė Beograd, por nė procesin e bashkėpunimit dhe dialogut me bashkėsinė ndėrkombėtare", u shpreh Sing, i cili pranoi se edhe nė adresė tė UNMIK-ut janė pranuar komunikata tė atilla.

Sing po ashtu ka rikonfirmuar se UNMIK-u nuk ka rol substancial nė bisedimet pėr ēėshtjen e Kosovės, ndėrsa do tė pėrkrahė arritjen e konsensusit nga lidershipi i Kosovės, pa ndėrhyrė nė dinamikėn e brendshme tė Grupit Negociator. Por, ai ritheksoi ato qė ka thėnė Petersen, se nuk ka shumė kohė aktualisht kur duhet bėrė shumė punė.

Sa i pėrket tė dėnuarit tė njė nėpunėsi tė lartė tė UNHCR-sė, Rashid Kan, pėr abuzim seksul, Sing tha se ende ėshtė duke vazhduar procesi gjyqėsor, dhe se nuk dihet ku do ta vuajė dėnimin.
 
Pėr kėtė, tha ai ekzistojnė dy mundėsi, njėra qė ta vuajė nė Kosovė, pra nė vendi ku ka kryer krimin dhe tjetra nė vendin e tij.

Nė aeroportin e Prishtinės ėshtė hapur pėr herė tė parė njė Free Shop, u bė e ditur poashtu sot, nė takimin e rregulltė me gazetarė tė KFOR-it, UNMIK-ut, OSBE-sė dhe BE-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.