|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ollbrajt: Shpresoj qė Kosova tė marrė nė dorė fatin e saj

 
 

 

02 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (01.11.2005)

Ish sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Ollbrajt, e cila njihet si njėra prej arkitekteve tė ndėrhyrjes sė Natos nė Kosovė tha se shpreson qė shoqėria kosovare tė bėhet njė shoqėri shumetnike e cila tė jetė e orientuar nga Brukseli.

Nė komentet qė bėri sot nė Uashington pėr Zėrin e Amerikės, ish sekretarja amerikane e shtetit tha se ėshtė shumė e kėnaqur qė bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė.

Shpresoj, tha zonja Ollbrajt, se bisedimet pėr statusin do tė bėjnė tė mundur qė populli i Kosovės tė ketė nė dorė fatin e tij dhe nė tė njėjtėn kohė qė nė Kosovė tė ndėrtohet njė shoqėri shumetnike.

Kėtė verė, kur isha nė Kosovė, tha ish sekretarja e shtetit, u takova me disa serbė tė cilėt tani ndjehen tė izoluar dhe kjo ėshtė shqetėsuese. Shpresa ime pėr Kosovėn ka qenė gjithmonė qė ajo tė jetė njė shoqėri e lulėzuar shumetnike, njė shoqėri e cila tė jetė shumė mė tepėr e interesuar pėr atė qė ndodh nė Bruksel se sa pėr atė qė ndodh nė Beograd.

Shpresoj, tha zonja Ollbrajt, se bisedimet pėr ēėshtjen e statusit do tė arrijnė tė zgjidhin disa prej kėtyre ēėshtjeve.

Zonja Ollbrajt i bėri komentet nė pushimin e njė konference ku u diskutua mbi trafikun e qenieve njerėzore dhe mbi ēėshtjen e refugjatėve nė botė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.