|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjeni i jetėgjatėsisė; Metabolizmi

 
 

 

02 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (01.11.2005) Astrit Lulushi, Uashington

 
Gjeni i jetėgjatėsisė

Shkencėtarėt thonė se janė tepėr optimistė rreth njė eksperimenti nė laborator i cili ka treguar se jeta e kafshėve mund tė zgjatet. Gjithkush mund tė bėjė pyetjen, nė se tani radhėn e ka njeriu. A do tė jenė nė gjendje shkencėtarėt ta zgjasin e jetėn e tij?

Ky krimb i vogėl qė shihet nė mikroskop, normalisht ka njė jetėgjatėsi tė shkurtėr. Por kur  biologia nga Kalifornia, Sinthia Kenion ndryshoi ose aktivizoi njė gjen tė kėtij krimbi, ajo vuri re se krimbi jetoi dy herė mė gjatė sesa normalisht. Dhe kjo ndodhi vetėm duke i ndryshuar njė gjen tė vetėm. Kjo lė tė kuptohet se edhe tek njeriu, aktivizimi i njė gjeni tė vetėm mund tė ndryshojė jetėgjatėsinė. Askush nuk kishte mundur tė zbulonte gjenin pėrgjegjės pėr plakje, apo ēelsin e moshės, derisa shkencėtarja Kenion bėri tė ditur arritjet e saj, njė vit mė parė.

Gjeni ėshtė quajtur Daf 2. Pas kėsaj, shkencėtarė tė tjerė filluan tė pėrcaktojnė gjenet e jetėgjatėsisė tek fluturat dhe minjtė, jeta e tė cilėve pas ndryshimit tė gjenit u zgjat 20 pėrqind. Por kur shkencėtarja Kenion ndryshoi jo njė por dy gjene tek krimbi nė laborator, jeta e tij u zgjat 6 herė mė shumė. Pėr njeriun kjo shifėr do tė ishte e jashtėzakonshme, mendoni sikur njerėzit tė arrijnė tė jetojnė 500 vjet dhe plotėsisht tė shėndetshėm. Teorikisht, tė gjitha krijesat janė pajisur me gjene tė tilla tė jetėgjatėsisė.
 
Shtrohet pyetja pėrse? Shkencėtarja Kenion thotė se ka tė ngjarė qė ky gjen i mbron kafshėt nga rreziku i urisė dhe i kushteve klimatike. Gjeni kur nxitet apo ngacmohet, krijon njė reaksion zinxhir  tė njė grupi tė gjėrė gjenesh qė kryjne rigjenerimin e  qelizave e luftojnė sėmundjet. Kur shkencėtarėt arrijnė tė aktivizojnė artificialisht kėtė sistem gjenesh, ata ndihmojnė pėr mbajtjen gjallė tė organizmit. Dhe pėrderisa ky sistem gjenesh ėshtė i pranishėm tek shumė kafshė, ka shumė tė ngjarė qė atė ta kenė edhe njerėzit.

Gjithė optimizėm rreth zbulimit tė saj, shkencėtarja Sinthia Kenion ka krijuar tani njė kompani pėr prodhimin e njė tablete pėr nxitjen e gjenit tė jetėgjatėsisė  tek njeriu.

Metabolizmi

Ndėrsa festat e fundvitit po afrojnė,  pėrveē gėzimit ato sjellin edhe shqetėsime pėr ata qė nuk duan tė shtojnė nė peshė. Por shkencėtarėt nė universitetin e Floridės kanė zbuluar njė element pėr mbajtjen e metabolizmit nėn kontroll. Shkencėtarėt po pėrqėndrohen tek leptini, hormoni qė djeg yndyrnat dhe rregullon metabolizmin e trupit.

Gjatė provave me kafshė nė laborator, shkencėtarėt  bllokuan me sukses njė enzimė qė normalisht pengon veprimtarinė e hormonit leptin tek personat me mbi peshe trupore. Kur Leptini  humbet ndjeshmėri apo nuk vepron, njerėzit shtojnė nė peshė. Duke pėrdorur njė substancė tė quajtur vanadium, shkencėtarėt rritėn aftėsinė e hormonit leptin pėr tė djegur kalori tek minjtė nė laborator nė njė sasi shumė mė tė lartė sesa pa kėtė lloj trajtimi.

Megjithėse nivelet e vanadiumit qė u pėrdorėn tek minjtė,  janė shumė mė tė larta sesa ato qė organizmi i  njeriut mund t’i pėrballojė, shkencėtarėt shpresojnė  qė njė ditė do tė arrijnė ta modifikojnė kėtė metodė pėr tė kryer studime edhe mes njerėzve. Profesori Filip Skarpejs thotė se leptini ėshtė njė hormon mjaft i rėndėsishėm nė kontrollin e yndyrnave tė tepėrta dhe kur ky hormon nuk vepron normalisht, njerėzit shtojnė nė peshė. Dhe ēka ėshtė mė e keqja, kur njė person bėhet mbi peshė, shtimi i shpejtė i kėsaj peshe bėhet edhe mė i mundshėm.

Ekspertėt gjithashtu po shqyrtojnė mundėsinė e modifikimit tė njė proteine qė i nxit qelizat pėr tė djegur mė shumė ushqime si nxehtėsi, nė vend qė t’i ruajnė ato nė formė dhjami. Shkencėtarėt mendojnė se duke shtuar sasinė e kėsaj proteine nė organizėm, ndoshta nėpėrmjet terapisė gjenetike, personat qė vuajnė nga mbipesha trupore, njė ditė do tė jenė nė gjendje tė shtojnė djegjen e kalorive, duke nisur kėshtu procesin e metabolizmit.

Profesor Skarpejs thotė se objektivi afatgjatė i grupit tė shkencėtarėve ėshtė pėr tė gjetur mėnyra pėr fillimin e djegjes sė yndyrnave, nėpėrmjet modifikimit tė leptinit ose nėpėrmjet mekanizmave tė tjera qė thjesht nxisin kėtė proces./al


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.