|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Firmoset kontrata pėr ndėrtimin e segmentit Lushnje-Fier

 
 

 

02 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (01.11.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri Ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit Lulėzim Basha firmosi sot kontratėn pėr fillimin e punimeve tė rrugės Lushnje Fier, njė nga segmentėt kyc tė korridorit 8 dhe atij veri-jug. Vlera e investimit tė tė gjithė rrugės ėshtė rreth 23 milion dollarė dhe financimi i punimeve dhe supervizionit ėshtė bėrė nga qeveria italiane.

Pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhet infrastruktura rrugore, fillimi i punimeve pėr ndrtimin e njė rruge tė re, aq mė tepėr njė autostrade sipas standarteve europiane, perben nje ngjarje te rendesishme ne jeten e vendit. Pas pak javėsh njė nga segmentet mė tė rėndėsishėm tė njė prej arterieve kryesore do tė nisė nga zbatimi.

Punimet e rruges Lushnje-Fier do tė kryhen nga njė kompani e njohur italiane Maltauro-Delma dhe do tė supervizohen nga njė tjetėr kompani e njohur Sintagma. I gjithė projekti do tė realizohet falė mbėshtetjes financiare tė qeverisė italiane e cila me njė fond prej mė shumė se 25 milion euro ka realizuar projektimin e rrugės Lushnje-Fier madje dhe zgjatimin e saj deri nė Vlorė si dhe ka dhėnė edhe fondet e supervizionit po ashtu dhe pėr pjesėn deri nė Vlorė ndėrkohė qė pėr ndėrtimin e kėsaj pjese pritet njė financim nga Banka europian pėr Investimet (BEI) dhe Banka pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH).

Rruga e re do tė jetė e gjatė 22 kilometra dhe e gjerė 22 metra me dy korsi pėr ēdo drejtim. Ajo do tė ndjekė fillimisht gjurmėt aktuale dhe mė pas do tė kalojė nė njė drejtim tėrėsisht tė ri. Projekti do tė mbajė parasysh tė gjitha standartet e adoptruara nga Bashkimi Europian pėr ndėrtimin e rrugėve dhe pajisjen me sinjalistikėn e duhur. Nė tė janė parashikuar edhe mbikalime dhe nėnkalime tė ndryshme pranė qendrave tė banuara.

Rruga Lushnje Fier do tė bashkohet me autostradėn aktuale dhe do tė shkurtojė ndjeshėm distancat drejt jugut tė vendit. Ministri i Transporteve Lulėzim Basha e vlerėsoi mjaft tė rėndėsishėm kėtė projekt dhe uroi qė tė shėrbejė si njė sinjal pėr thithjen e investitorėve italianė edhe nė veprat e tjera infrastrukturore tė parashikuara nė Shqipėri: "Ne e shikojmė praninė e kompanive Maltauro dhe Sintagma si praninė e dy flamur mbajtesve, bashkepunimi me te cilet ka nje rendesi te madhe per ti dhene sinjale pozitive bisnesit italian dhe per te plotesuar ate hendek qė ekziston mes marredhenie politike, financiare e kulturore dhe shkembimit ekonomik mes dy vendeve tona".

Tė njejtėn gjė pohoi edhe ambasadori italian nė Shqipėri Attilio Massimo Ianucci i cili disa herė ėshtė shprehur i pakėnaqur nga prania e ulėt e investitorėve tė mėdhenj italian nė Shqipėri, gjė pėr tė cilėn ai ka fajėsuar edhe biznesin italian se nuk e njeh sa duhet vendin: "Uroj qė nė tė ardhmen qė vepra tė tilla tė realizohen nga investitorėt italiane me paratė e tyre, sepse kjo do tė thotė tė kesh besim te Shqipėria”, tha ambasadori Ianucci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.