|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Xhon Halsman: Pala serbe nuk do tė mund tė pengojė pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Uashington, 1 nėntor - "Pala serbe nuk do tė mund tė pengojė pavarėsinė e Kosovės, sepse tė gjithė e dinė se shqiptarėt e Kosovės kurrė do tė kthehen nėn administratėn e Serbisė", thotė eksperti amerikan Xhon Holsman.
 
Ndėrkaq nė lidhje me bisedimet pėr statusin e Kosovės, ai tha se ka qenė e domosdoshme qė tė nisin negociatat pėr statusin, sepse shtyrja e zgjidhjes se kėsaj ēėshtjeje do tė mund tė rrezikonte misionin paqėsor tė KFOR-t, nė tė cilin marrin pjesė edhe trupat amerikane, thotė eksperti amerikan Xhon Halsman (John Hulsman) nga fondacioni Heritixh (Hetitage).
 
"Amerikanėt kanė konkluduar se shtyrja e mėtejshme mund tė bėhet e rrezikshme sepse shqiptarėt e Kosovės mund tė thonė se Amerika ėshtė bėrė pengesė kryesore nė arrijtjen e pavarėsisė. Amerikanėt qė deri mė tani janė konsideruar ēlirimtarė, mund tė bėhen objekt i pakėnaqėsisė...
 
Duke marrė parasysh pėrkeqėsimin e mundshėm tė situatės sė mėtejshme, administrata (amerikane) ka vendosur qė t'i pėrkushtohet aktivisht zgjidhjes sė statusit tė Kosovės", ėshtė shprehur Halsman pėr "Zėrin e Amerikės".

Duke komentuar qėndrimet e kundėrta rreth statusit final tė Kosovės, Halsman thotė se kur negociohet, ėshtė e qartė se asnjėra palė nuk mund tė kėrkojė plotėsimin e tė gjitha kėrkesave tė veta dhe se negociatat janė fryt i kompromisit.
 
"Pala serbe nuk do tė mund tė pengojė pavarėsinė e Kosovės, sepse tė gjithė e dinė se shqiptarėt e Kosovės kurrė do tė kthehen nėn administratėn e Serbisė", thotė Halsman. Por sipas tij, pala serbe mund tė sigurojė mbrojtjen e serbėve, kantonizimin dhe decentralizimin e Kosovės dhe mbrojtjen e objekteve tė saja fetare.
 
"Pala serbe mund tė sigurojė qė pavarėsia e Kosovės tė jetė e kushtėzuar me plotėsimin e tė gjithave qė u pėrmendėn mė sipėr, pėrkatėsisht palės shqiptare i takon qė tė zbatojė tė gjitha masat e pėrmendura, nėse don qė tė realizohet sovraniteti".

Ky ekspert thotė se amerikanėt me aktivitetin e tyre mund tė ndihmojnė qė gjėrat tė lėvizin nė drejtimin e duhur, por shton se me rėndėsi ėshtė qė Amerika tė mos diktojė zgjidhjen, sepse sipas tij, diktati nuk jep rezultate tė drejta.

Pasi shpjegon se si mund tė ndikojė Amerika mbi Prishtinėn dhe Beogradin, Halsman zbulon se bisedimet e tilla ka kohė qė po zhvillohen, ndėrkohė qė edhe ai personalisht ėshtė i angazhuar nė mėnyrė shumė direkte nė bisedimet me liderėt e tė dy palėve. "Ata nuk janė njerėz pa njohuri, u ėshtė e njohur se ēfarė ujdie ėshtė e mundshme. Bisedimet tani duhet tė nisin nė drejtim tė arritjes sė qėllimeve tė shtruara", shprehet Halsman.

Ai thotė se aktualisht dėgjohen kėrkesa maksimaliste, mirėpo sipas tij, duhet biseduar lidhur me atė se si do tė duket Kosova e ardhshme e pavarur, duke caktuar afate.

Por Halsman konsideron se problem mė i madh ėshtė si tė harmonizohen qėndrimet e evropianėve dhe tė Amerikės. Evropianėt, thotė ai, do tė donin qė ēėshtjėn e Kosovės ta shtyjnė edhe mė tutje, ndėrkaq amerikanėt thonė se kėtė problem duhet zjgidhur menjeherė, shprehet Holsman.
 
 
Bėrns drejton SHBA nė bisedimet pėr Kosovėn
 
Uashington, 1 nėntor - Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns do tė pėrfaqėsojė Shtetet e Bashkuara nė bisedimet pėr tė ardhmen e statusit tė Kosovės, njofton BBC.

Kėtė e bėri tė ditur zyra e shtypit e Departamentit amerikan tė Shtetit nė prag tė takimit tė Grupit tė Kontaktit nė Uashington.

Grupi i Kontaktit qė pėrbėhet nga SHBA, Britania e Madhe, Franca, Italia, Gjermania dhe Rusia, takohet tė mėrkurėn.

Muajin e kaluar, Bėrns vizitoi Prishtinėn dhe pas takimeve me zyrtarė tė lartė tė Kosovės dhe me shefin e misionit tė OKB-sė, Soren Petersen deklaroi se qėndrimi i administratės amerikane ėshtė se nė Kosovė nuk duhet tė vazhdojė status quo-ja dhe se njerėzit ne Kosovė duhet tė pėrcaktojnė tė ardhmen e tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.