|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

KOMENT

 
 

Anėtarėt e Grupit negociator duhet tė ngritėn mbi interesat personale

 
 

 
1 nėntor 2005 /TN
 
Rexhep Elezaj
 
Grupin negociatorė i emėruar nga presidenti I. Rugova pėr tė biseduar me palėn serbe gjatė negociatave qė do tė mbahen rreth pėrcaktimit tė statusit politik tė Kosovės, siē kanė njoftuar mediat e sotme shqiptare, pra me 31.10.2005, pėr fat tė keq e paska zėnė sherri i mospajtimeve dhe pėrēarjeve, e paska kapluar zjarri i ambicieve karrieriste, ose me njė fjalė “e paska ngrėnė dreqi tė zonė” dhe disa nga anėtarėt e kėtij grupi i paska pėrfshirė murtaja e epsheve politike pėr t’u futur me dhunė nė histori, sepse nė bazė tė informatave nga shtypi ditor del se disa anėtarė nė takimin e fundit qenkan sjellė me papėrgjegjėsi, bile paskan pėrdorė edhe fjalė fyese ndaj presidentit Rugova..!?
 
Tė gjithė e dimė se presidenti ynė vuan nga njė sėmundje e rėndė, por megjithatė nuk epet, nuk dorėzohet, nuk pranon qė ta lė popullin e vetmuar nėn mjegullat e rėnda politike dhe para furtunave tė mėdha tė historisė siē janė kėto para hyrjes nė bisedime pėr statusin final tė Kosovės. Pra, atė nuk e lejon ndėrgjegjja dhe morali politik qė tė gjunjėzohet para ultimatumeve politike si dhe kėrcėnimeve tė ndryshme qė Kosovės dhe shqiptarėve po u vijnė nga serbėt si dhe nga disa qarqe tė ndryshme ndėrkombėtare.
 
Pra, ashtu i rėnduar nga sėmundja ai nuk po largohet dot nga fronti kryesor i lutės, ndoshta pėrfundimtar me shkanė, front nė tė cilin ka qėndruar i paepur qė nga fillimi i tė 90-tave e deri mė sot, sepse ėshtė i vetėdijshėm se atdheu ka nevojė pėr tė deri nė ēastin e fundit tė jetės sė tij. Ibrahim Rugova e dinė fortė mirė se Kosova dhe populli i cili ia ka dhėnė votėn ka nevojė pėr presidentin e vetė i cili qe 15 vite bėri ēmos qė ta shoh atė tė pavarur dhe njėherė e pėrgjithmonė tė liruar nga kthetrat e regjimit kriminal tė Beogradit.
 
Ndaj, nė bazė tė asaj qė raportuan mediat nė kėtė ditė, si gjithherė nė vitet dhe ēastet mė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe shqiptarėt, nė skenėn politike shqiptare do tė dalin ata tė cilėt e penguan ēdo nismė dhe iniciativė shtetėrore e cila ēonte drejt zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės, nisma dhe veprime institucionale qė ēonin drejt kėputjes sė zinxhirėve tė robėrisė shekullore sllave mbi tokat shqiptare, do tė paraqiten, pra ata tė cilėt pėr motive karrieriste hynė nė luftė por qė nuk e fituan atė vetėm me forcat e tyre, ata tė cilėt nė dhomat e fjetjes mbajnė uniformėn e UĒK-sė, por qė nuk e ndezėn asnjė plumb kundėr armikut, ata tė cilėt bėnė emėr nė politikė, por kurrė nuk e kishin mėsuar politikėn, qė kishin arritur pozita liderishipi, por pa mbulesa vetjake, qė i kishin pėrfituar masat popullore, por me meritat e tė tjerėve..!
 
Pra, edhe sot kur Kosova gjendet para ultimatumit diplomatik “me qenė apo mos me qenė” (To be or not to be) na paraqitėn por tani pa maska tė njėjtit njerėz, me tė njėjtat ambicie politike dhe me surrogatin e tyre tė vėrtetė prej tregtarėsh politikė tė cilėt janė nė gjendje edhe popullin t’ia falin armikut dhe atdheun ta shesin, vetėm e vetėm qė tė vijnė nė “fronin mbretėror”, pra qė tė bėhen bajraktarė dhe ta sundojnė botėn pėr rreth vetėm sipas kutit tė tyre magjik, sepse gjithnjė sipas imagjinatės sė tyre tė sėmurė politika shqiptare ka filluar me ta dhe do tė pėrfundojė me vdekjen e tyre... Duan pra qė ta sundojnė popullin sipas stilit monist i cili duhet t’iu nėnshtrohet interesave personale tė tyre, sepse ata janė (prapė sipas tyre) strumbullari i kėsaj bote rreth tė cilit duhet tė sillet i gjithė lėmshi dhe planeti njerėzor..!?
 
Duhet ta dinė mirė tė gjithė anėtarėt e GN se me pranimin e detyrės brenda kėtij organi institucional dhe legjitim shtetėror i Kosovės mbi vete kanė marrė pėrgjegjėsinė mė tė madhe historike dhe politike si para popullit shqiptar ashtu dhe para Zotit, sepse duke qenė pjesė e delegacionit shqiptar gjatė negociatave tė ardhshme me armikun tonė shekullor rreth pėrcaktimit tė statusit politik tė Kosovės po ashtu kanė vėnė mbi supet e tyre barrėn mė tė rėndė politike qė kur ėshtė kurdisur Kosova, ndaj gjatė bisedimeve nuk guxojnė t’i shmangen as pėr asnjė milimetėr vullnetit politik tė popullit nė emėr tė te cilit edhe e kanė pranuar kėtė rol tejet tė vėshtirė politik dhe kombėtar.
 
Prandaj, tė shfaqurit me kapriciozitetit politik si dhe me sjellje ekstravagande nė stilin e kaubojve si nė filmat Western tė Amerikės, ose tė mbivlerėsimit vetjak mbi tė tjerėt dhe pranė tė tjerėve, tė ushqyerit me iluzionet politike se e ardhmja i takon vetėm atyre qė shohin ėndrra si adoleshentė politikė, kurse ata me pėrvojė tė gjatė nė politikė duhet tė largohen nga skena politike, etj, shfaq fund e krye papjekurinė intelektuale, politike dhe kombėtare tė tyre. Ngase mėnyra e kėtillė e tė menduarit, sidomos nė kėto ēaste tė vėshtira politike pėr shqiptarėt, ėshtė indikatori kryesor i cili fletė se ky soj i ”politikanėve” nuk ka lindė nga feniksi i popullit, por nga hiri i njė mentalitetit periferik dhe mjaft primitiv.
 
Koha e injorantėve nė politikėn shqiptare ka perėnduar qė moti, ndaj vazhdimi me logjikėn e imoralitetit politik qė po shfaqin disa aventurierė nė politikėn shqiptare, duke e ngritur vetėn dhe nėnēmuar tė tjerėt, ėshtė pa dyshim helmi mė i rrezikshėm qė po godet mendėsinė dhe unitetin e mirėfilltė politik tė shqiptarėve tė Kosovės, tė cilin patjetėr duhet dekontaminuar me mjete pėrkatėse. Pėrndryshe, rreziku nga dėshtimi i mundshėm i politikės shqiptare mu nė prag tė fillimit tė zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės, ėshtė latent dhe shumė i madh. Prandaj pėrgjegjėsinė pėr ndonjė dėshtim eventual duhet ta marrin ata tė cilėt interesat e tyre i qesin mbi interesat e Kosovės.
 
Se pėrēarjet dhe mos uniteti nė qėndrime brenda kėtij grupi ėshtė si njė kancer qė mund t’i shkatėrrojė pėrgatitjet e nevojshme pėr t’u ballafaquar me palėn serbe dhe atė ndėrkombėtare gjatė bisedimeve tė ardhshme pėr Kosovėn, nė kėtė nuk mund tė dyshojė askush, prandaj ata tė cilėt nuk e ndjejnė vetėn se janė rritur politikisht pėr njė angazhim tė tillė historik dhe qė nuk ndjehen tė aftė qė ta bartin kėtė rol kaq historik siē ėshtė pjesėmarrja, diskutimi dhe mbrojtja e pavarėsisė sė Kosovės nė harmoni me vullnetin politik tė popullit shqiptar i shprehur me referendum nė vitin 1991 gjatė bisedimeve tė ardhshme me armikun shekullor, iu rekomandojmė se do tė ishte shumė mė e ndershme pėr ta qė tė largohen nga ky grup dhe vendin e tyre t’ua lėshojnė atyre tė cilėt mund ta kryejnė me sukses kėtė mision historik pėr Kosovėn dhe gjithė kombin shqiptar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.