|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu anulimin e vizitės sė Papulasit e quan tė nxituar dhe tė pashpjegueshėm

 
 

 
Tiranė, 1 nėntor 2005 /TN /QIK - Pas vendimit tė Presidentit grek Karolos Papulas qė tė anulojė takimin nė Shqipėri, nėn pretekstin e pajustifikueshėm tė grumbullimit nė mėnyrė paqėsore tė njė grupi tė vogėl tė shoqatės Ēamėria pranė hotelit ku do tė zhvillohej takimi, Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu shpreh keqardhjen e tij tė thellė.
 
Ky vendim vendim ėshtė i nxituar dhe i pashpjegueshėm i palės greke, bazuar mbi keqinformimin, megjithė sigurimet e palės shqiptare se kjo ishte njė demostrim paqėsor nė pėrmasa tė papėrfillshme dhe nėn masa tė plota sigurie, thuhet nė njė njoftim pėr shtyp tė Presidentit shqiptar.

"Presidenti Moisiu dėshiron tė theksojė se megjithėse ky pėrbėn njė incident tė paprecedent dhe tė padėshirueshėm, Shqipėria beson nė marrėdhėniet shqiptaro greke, ajo ka qenė dhe do tė mbetet e angazhuar nė zhvillimin e pandėrprerė tė kėtyre marrėdhėnieve pėrmes dialogut, besimit reciprok e tolerancės nė interesin e tė dy vendeve, tė paqes dhe stabilitetit nė rajon".
 

 
Presidenti grek Papulas ndėrpreu sot vizitėn nė Shqipėri
 
Tiranė, 1 nėntor 2005 /TN /QIK - Presidenti grek Karolos Papulas ndėrpreu sot vizitėn nė Shqipėri, pėr shkak tė demostratave tė organizuara kundėr tij, njofton AP.

Papulas ėshtė dashur tė takohet me homologun e tij shqiptar Alfred Moisiu nė qytetin e Sarandės.
Papulas vendosi qė tė kthehet nė vend pasi rreth 15O demostrues ishin tubuar para hotelit, ku duhej tė takonte zotin Moisiu.

Pjesėmarrės tė demostratės ishin pjesėtarėt e minoritetit shqiptar nė Greqi - ēamėt tė cilėt janė dėbuar nga Greqia pas Luftės sė Dytė Botėrore. Ata kėrkonin qė t'u paguheshin dėmshpėrblimet pėr pronat e tyre tė konfiskuara nga qeveria greke.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.