|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti i Kosovės dėnon gjuhėn esktreme tė urrejtjes tė Presidentit iranian ndaj Izraelit

 
 

 
Prishtinė, 1 nėntor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dėnon fuqishėm gjuhėn esktreme tė urrejtjes ndaj Izraelit qė pėrdori Presidenti iranian, Mahmud Ahmadinexhad, javėn qė shkoi, kur kėrkoi "fshirjen nga harta" tė Izraelit.

"Gjuha qė ka pėrdorur Presidenti iranian ėshtė thellėsisht antinjerėzore dhe nė kundėrshtim tė plotė me rregullat ndėrkombėtare.

Bota demokratike kaherė ka hequr dorė nga logjika e fshirjes nga faqja e dheut e kombeve tė caktuara.

Jemi tė ndjeshėm posaēėrisht ne, shqiptarėt e Kosovės, sepse gjatė shekullit tė kaluar ne vetė kemi qenė nė shėnjestėr tė kėrkesave dhe veprimeve pėr tė na fshirė nga faqja e dheut", - thuhet nė kėtė deklaratė tė Presdentit tė Kosovės, tė lėshuar nga i zėdhėnėsi i tij Muhamet Hamiti.

Qeveria e Kosovės dėnon deklaratėn e Presidentit iranian kundėr shtetit tė Izraelit
 
Prishtinė, 1 nėntor 2005 /TN /QIK - Deklarata e Presidentit iranian Mahmud Ahmadinexhad qė Izraeli duhet tė eliminohet nga harta janė nė kundėrshtim me paqen, mirėqenien dhe prosperitetin e popujve. Deklaratat e tilla luftėnxitėse janė papranueshme pėr Qeverinė dhe popullin e Kosovės.
 
Nė kohėn kur e tėrė bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė angazhuar pėr njė politikė tė bashkėpunimit e jo tė urrejtjes, deklarimet provokuese pėr zhdukjen e shteteve dėmtojnė nė thelb mirėbesimin midis popujve dhe procesin e paqes.

Qeveria e Kosovės i bashkohet qėndrimeve tė Kombeve tė Bashkuara nė dėnimin e vendosur tė deklaratės sė presidentit tė Iranit Ahmadinejad pėr shkatėrrimin e Izraelit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.