|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pesė pikat greke pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 
 

 
Athinė, 1 nėntor 2005 /TN /QIK - Qeveria greke do tė pėrdorė lidhjet e saj ndėrkombėtare pėr tė kontribuar ativisht nė zgjidhjen e problemit tė Kosovės, ka deklaruar kryeministri Kostas Karamanlis nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė parlamentit grek pėr politikė tė jashtme.

"Greqia si anėtare e Kėshillit tė Sigurimit dhe e Bashkimit Evropian, por edhe si kryesuese e Bashkėpunimit Ballkanik, ėshtė e gatshme qė tė pėrdorė marrėdheniet e saja tė jashtėzakonshme me organizatat ndėrkombėtare, me tė gjitha shtetet e rajonit, me SHBA-tė dhe Rusinė qė aktivisht tė kontribuojė nė pėrpjekjet e zgjidhjes sė kėtij problemi (Kosovės)", ėshtė shprehur kryeministri grek.
 
Karamanlis ka thėnė se qeveria e tij po shqyrton ide dhe propozime shumė konkrete pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės tė bazuara nė pesė pika.

Pika e parė ėshtė qė tė gjitha palėt, e posaēėrisht ajo serbe se plotėsisht do tė pėrfshihet nė negociatat pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės; pika e dytė ėshtė qė statusi i ardhshėm i Kosovės tė pėrcaktohet nė harmoni me parimet e Kombeve tė Bashkuara dhe nė lidhje me perspektivėn e afrimit mė tė shpejtė tė mundshėm tė rajonit nė institucionet euroatlantike, si dhe qė me tė (statusin e ardhshėm) tė forrohet stabiliteti i rajonit.
 
Pika e tretė, sipas Karamanlisit, ėshtė qė Kosova tė ketė "njė decentralizim efikas dhe njė nivel evropian tė sigurimit tė minoriteteve dhe sigurinė e serbėve tė Kosovės, ndėrkaq e katėrta ėshtė qė tė mbrohet trashėgimia kulturore dhe tė fillojė rindėrtimi i monumenteve ortodokse.
 
Pika e pestė dhe e fundit, ėshtė qė BE tė ketė njė rol tė fortė dhe udhėheqės... sepse zgjidhja (pėr Kosovėn) nuk mund tė jetė e pėrhershme dhe e qėndrueshme nėse nuk do tė jetė kė kornizėn evropiane, e bazuar nė parimet dhe rregullat e Evropės, ėshtė shprehur Karamanlis.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.