|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zgjedhjet brenda Forumit Rinor tė LDK-sė

 
 

Armend Zemaj, kandidati mė serioz pėr kryetar tė FR tė LDK-sė

 
 

 
1 nėntor 2005 /TN 
 
Rinia e LDK-sė nė Kosovė, nė Gjermani, e Degėve nė Pėrendim, nė SHBA, mbėshtet pa rezervė kandidaturėn e Armend Zemajt pėr tė udhėhequr nė tė ardhmėn postin e kryetarit tė FR tė LDK-sė.
 
 
 
Gjatė kėtyre muajve tė fundit nėpėr tė gjitha degėt  dhe nėndegėt e Forumit Rinor tė LDK-sė janė zhvilluar zgjedhjet. Ndėrsa, kandidati qė mė sė shumti gjatė kėsaj periudhe  ka marrė pėrkrajhen e anėtarėve tė Forumit Rinor tė LDK-sė dhe anėtarėve tė kėsaj partie, padyshim se ėshtė Armend Zemaj, njė i ri ky qė e ka  mbaruar fakultetin Juridik  ėshtė duke i vijuar  studimet postdiplomike (magjistraturėn) nė UP dhe sė shpejti pritet tė udhėheq rininė e Kosovės, pėrkatėsisht Forumin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
 
 
LDK DEGA NĖ GJERMANI PĖRKRAH HAPUR KANDIDATURĖN E ARMEND ZEMAJT PĖR KRYETAR TĖ FORUMIT RINOR TĖ LDK-SĖ
 
Gjatė njė takimi tė kryesisė sė degės sė LDK-sė mbajtur kėto ditė nė qytetin Essen tė Gjermanisė, i ėshtė dhėnė pėrkrahje tė fuqishme kandidatit Armend Zemaj, qė ky nė tė ardhmėn tė udhėheq postin e Forumit Rinor tė LDK-sė. Kryetari Hazir Krasniqi, anėtarėt e kryesisė Shpend Shala, Zymer Luli, Myftar Halili dhe shumė tė tjerė kanė apeluar tek rinia e LDK-sė qė t’i jepet pėrkrahja dhe mbėshtetja z.Armend Zemajt, ngase kandidati Armend Zemaj ka dhėnė shumė kntribut nė organizimin dhe mbarvajtjen e aktiviteteve nė
LDK, si dhe kohė mė parė z.Zemaj e kishte riforcuar degėn e LDK-sė nė zonat e Gjermanisė atje ku jetojnė mijėra mėrgimtarė shqipėtar, siq ishte rasti nė zonėn e qytetit Karlsruhe (Gjermani).
 
 
SHQIPĖTARO-AMERIKANĖT NĖ MBĖSHTETJE TĖ KANDIDATURĖS SĖ ARMEND ZEMAJT
 
Kėto ditė nė takimet e rinisė shqipėtaro-amerikane, bashkėatdhetarėve tanė nė zonat e Nju Jorkut, Detroidit dhe zonave tė tjera i kanė dhėnė pėrkrahjen   e parezervė kandidaturės sė Armend Zemajt pėr  kryetar tė FR tė LDK-sė.
 
Ngase Armend Zemaj dhe familja Zemaj nė pėrgjithėsi gjatė kohėrave tė vėshtira ka  luajtur njė rol tė veqantė edhe nė krijimin e  urave tė kontaktit brenda shqipėtarėve nė diasporė dhe nė organizimin e shqipėtarėve nė vende tė ndryshme tė Evropės dhe tė Amerikės.
 
Gjatė njė takimi tė mbajtur kėto ditė nė Nju Jork (SHBA), luftėtari dhe aktivisti Ramiz Muriqi nė emėr tė shumė shqipėtarėve tė Amerikės ka thėnė se Kosova dhe LDK-ja e ka pėr borgj qė familja Zemaj tė ketė pėrfaqėsuesin e saj nė kryesinė e LDK-sė, si dhe nė institucionėt aktuale tė Kosovės.
 
 
 
ARMEND ZEMAJ AKTUALISHT  ĖSHTĖ DUKE I VIJUAR STUDIMET  PASUNIVERSITARE NĖ TĖ DREJTĖN NDĖRKOMBĖTARE PRANĖ  UNIVERSITETIT TĖ  PRISHTINĖS
 
Armend  (Ramė)  Zemaj  ka lindur ne Strellc tė Epėrm tė Deēanit, jeton  nė  Prishtinė. Shkollėn fillore e ka tė kryer nė Deēan ndėrsa tė mesmen nė  Gjakovė drejtimin e Farmacisė . Ka mbaruar fakultetin Juridik nė Prishtinė, ndėrsa vazhdon studimet  pasuniversitare  nė tė drejten Ndėrkombėtare pranė  Universitetit tė  Prishtinės. Punon ne Ministrinė pėr Ekonomi dhe Financa si drejtues i  zyrės  pėr Huazime Publike .
 
Rrjedh nga njė familje e shkolluar e kohės, me tė cilėn u rrit u edukua  dhe u  frymėzua se ideali i vetėm pėr arritjen e ēėshtjeve madhore ėshtė puna  , angazhimi, solidariteti dhe bashkėpunimi i ndėrsjellė nė tė mirė  pėrsonale  dhe tė vendit.
 
Ėshtė aktivist i Forumit Rinor tė LDK-sė qė nga vitet e  nėntėdhjeta, si nė vendlindje po ashtu edhe mė gjerė .  Gjate viteve tė  paraluftės si aktivist nė fakultetin Juridik mbrojti qėndrimin parimor  tė  Forumit Rinor tė LDK-sė rreth organizimeve dhe aktiviteteve tė asaj kohe. 
 
Pjesėmarrės I luftės nė njėsitė institucionale tė UĒK-sė ku me sukses  mbrojti  parimin se respekti ndaj institucionit ėshtė parimi kryesor edhe pėr  mbrojtjen e atdheut. Aktivitetin nė organizimin e FR te LDK-sė si  vazhdim i  procesit tė pavarėsisė e vazhdoi duke dhėne kontribut tė konsiderueshėm  nė  pėrpjekjen pėr masivizimin e tė rinjėve qė tė bashkohen rreth FR -tė  LDK-sė  dhe LDK-sė nė pėrgjithėsi .
 
 
 
 
PROGRAMI I KANDIDATIT PĖR KRYETAR TĖ FR TĖ LDK-SĖ, ARMEND ZEMAJ
 
Hyrje
 
Forumi i Rinisė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės si organizatė mė e  madhe  rinore politike nė Kosovė, vepron nė bazė tė kėrkesave tė rinisė sė  vendit. Rinia kosovare ėshtė pėrballur me sfida tė mėdha gjatė viteve.
 
Kėto  sfida  kanė bėrė qė tė rinjtė tė vlerėsojnė lart proceset dhe zhvillimet  politike  dhe shoqėrore. Integrimi i tė rinjve nė kėto procese ka filluar  pikėrisht me  anėtarėsimin e tyre nė Forumin e Rinisė sė Lidhjes Demokratike nė  fillim  vitet e 90-ta. Rinia e LDK-sė ka dėshmuar se mund tė ēojė pėrparaproceset  politike nė Kosovė duke krijuar kuadro profesionale nė tė gjitha lėmit.
 
Sot, kur Kosova gjendet pėrballė sfidės mė tė madhe gjatė historisė mė  tė re  tė popullit shqiptar - pėrpjekjes pėr pavarėsinė e saj, Forumi i Rinisė  i  Lidhjes Demokratike tė Kosovės do tė zgjedhė njė kryetar dhe kabinet tė  ri  udhėheqės nga tė cilėt do tė udhėhiqen e varen qindra mijėra tė rinj  kosovarė nė vend e nė Diasporė. Unė si kryesues i mundshėm  i FR tė LDK-sė jam i gatshėm tė marr  pėrsipėr  njė barrė tė madhe pėrmbi vete.
 
Jam i gatshėm qė tė ju beje balle tė  gjitha  sfidave me te cilat do te pėrballet FR i LDK-se. Jam kandiduar pėr kryetar tė Forumit tė Rinisė i bindur se do tė kem  pėrkrahjen e tė gjithė atyre tė rinjve qė pėr shkak tė shumė ngecjeve  nė  shumė procese nė jetėn politike e shoqėrore nė Kosovė kanė mbetur pa u  profilizuar nė segmente tė ndryshme tė jetės dhe janė lėnė anash si  pasojė e  injorimit tė tė drejtave tė tyre fundamentale.
 
 
1.Tė rinjtė nė politikė
 
Ksovės mė shumė se asnjėherė i duhen politikanė tė rinj. Proceset  nėpėr tė cilat po kalon vendi ynė kanė nevojė pėr energji tė reja. Politikanėt e  rinje kane nevoje pėr shtytje dhe pėrkrahje nga politikanet me pėrvojė. 
 
Unė si kryetar i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė do tė angazhohem qė tė krijojė  njė  etikė dhe kulturė tė re politike larg filozofisė denigruese. Do tė angazhohem qė Forumi i Rinisė tė ruajė profilin dhe filozofinė politike  qė  Lidhja Demokratike e ka krijuar nė krye me presidentin Dr. Ibrahim  Rugova, si pėrfaqėsues i idealeve dhe vlerave tė mirėfillta demokratike.
 
 
2.Shtimi i kuadrove profesionale
 
Rinia kosovare pėr dekada tė tėra ka ngecur nė aspektin arsimor, kėshtu  qe  ne do tė angazhohemi qė rinia jone tė jete barabartė me atė te vendeve  perėndimore . Bashkė me kryesinė e Forumit tė Rinisė sė Lidhjes Demokratike tė  Kosovės do  tė angazhohem qė nėpėrmes degėve dhe nėndegėve tė Forumit tė   inkuadrojmė  anėtarėt tanė nė arsimin  lartė dhe superior.
 
Nė bashkėpunim me  Ministrinė e  Arsimit dhe atė tė Financave do tė stimulojmė tė rinjtė qė kanė  predispozita  pėr tė qenė liderė tė ardhshėm nė jetėn politike e shoqėrore nė vend. Unė do tė bėj pėrpjekje maksimale pėr tė rritur autonominė dhe pjesėmarrjen  e anėtarėve tė Forumit tė Rinisė nė menaxhimin e projekteve tė ndryshme dhe  nė vendimmarrje.
 
 
3. Vendet e punės
 
Meqenėse do tė angazhohemi nė krijimin e kuadrove tė reja profesionale  dhe  stimulimin e tyre, Forumi i Rinisė nė bashkėpunim me institucionet  qendrore,  komunat, degėt dhe nėndegėt e LDK-sė do tė pėrpiqet qė anėtarėve tė tij  t’ua  krijojė vendet e punės me qėllim qė pėrpjekjet e tyre pėr tė ecur  pėrpara tė  bėhen mė tė lehta.
 
 
3.Jeta shoqėrore e tė rinjve
 
Kosova si vend nė zhvillim ka nevojė pėr njė shoqėri tė mirėfilltė civile.Kosova dhe tė rinjtė janė ata qė e bėjnė njė shoqėri demokratike tė zhvilluar. Anėtarėt e Forumit tė Rinisė si dhe tė rinjtė nė pėrgjithėsi  kanė  nevojė pėr mė shumė aktivitete tė lira tė organizuara me  profesionalizėm dhe  nė pėrputhje me nevojat e tyre. Ne kemi pėr qėllim qė tė krijojmė njė shoqėri ku para sė gjithash  mbizotėrojnė vlerat e mirėfillta demokratike.
 
Pjesėmarrja e tė rinjve nė konferenca e trajnime tė ndryshme ua mundėson  atyre qasjen mė tė lehtė nė procese. Nė kuadėr tė kėtyre projekteve do tė hyjnė manifestime tė ndryshme  kulturore  e sportive me karakter garues dhe edukativ - arsimor qė do tė mbaheshin  tradicionalisht.
 
Nė bashkėpunim me degėt dhe komunat do tė bėjmė implementimin e shumė  projekteve tė cilat do tė menaxhohen nga vet degėt e Forumit tė Rinisė. Kjo iniciativė do t’ua mundėsonte atyre menaxhimin e fondeve tė kėtyre  projekteve praktikė kjo qė nuk ėshtė bėrė mė parė nga udhėheqėsit e kaluar  tė Forumit.
 
Ruajtja e ambientit ėshtė bazė pėr njė shoqėri tė shėndetshme. Pėrmes  projekteve bashkė me organizata ndėrkombėtare dhe me ministrinė  pėrkatėse do  tė bėjmė tė mundur qė vendbanimet tona tė jenė tė pastra.
 
Nė kuadėr tė  kėsaj  ne do tė formojmė njė komision tė veēantė nė kuadėr tė Forumit i cili  ekskluzivisht do tė menaxhojė projektet dhe do tė udhėheqė tė rinjtė qė  do  tė angazhohen nė ruajtjen e ambientit ku ne jetojmė. Mbrėmjet e shpeshta argėtuese do tė jenė pjesė pėrbėrėse e aktiviteteve  tona.
 
 
4.Rritja e anėtarėsisė tė FR tė LDK-sė
 
Forumi i Rinisė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės megjithė anėtarėsinė e  gjerė qė e ka, ka nevojė pėr pėrfshirje edhe tė atyre tė rinjve qė pėr  shumė  shkaqe nuk janė inkuadruar nė organizata rinore politike. Me punėn dhe  angazhimin tonė do tė dėshmojmė se LDK-ja meriton rritje nė vazhdimėsi  tė  anėtarėsisė sė saj.
 
Mendoj se pėr rritjen e anėtarėsisė sė FR tė LDK-sė  duhet t’u prijnė individė tė cilėt janė mė tė aftė, mė tė vetėdijshėm,mė tė  vendosur, mė bashkėpunėtorė drejt realizimit tė interesave tė tė rinjve qė  bashkohen rreth Forumit tė Rinisė sepse rinia kosovare ka pasur, ka dhe  mė tepėr do tė ketė shpirt demokratik nė funksion tė emancipimit dhe  edukimit  tė vet.
 
 
6. Diaspora
 
Diaspora shqiptare ka dėshmuar se mbron vlerat demokratike duke  pėrkrahur vazhdimisht zhvillimin e proceseve  nė Kosovė. Nė koordinim me faktorėt relevantė brenda dhe jashtė vendit me  subjektet  gjegjėse tė arsimit, shkencės, kulturės, artit si dhe subjektet e tjera  nė  tė gjitha nivelet dhe mjediset duhet tė intensifikohen format mėnyrat dhe  metodat pėr stimulimin dhe angazhimin intensiv tė tė rinjve tė Forumit tė  Rinisė sė LDK-sė nė diasporė.
 
 
Armend Zemaj: Pėrse e kėrkoj votėn tuaj?
 
Premtoj se do tė angazhohem qė Forumi i Rinisė sė LDK-sė tė jetė prijės  ku  vlerat pozitive, sociale dhe shoqėrore promovohen pėrmes programeve tė ndryshme tė funksionalizuara nė degėt pėrkatėse.
 
Njė angazhim tjetėr do  ta  drejtojmė nė parandalimin dhe eliminimin e deformiteteve tė ndryshme tė  kohės qė janė karakteristikė e shoqėrive nė tranzicion e qė ndikojnė  negativisht nė shoqėrinė e vendit tonė.
 
Forumi i Rinisė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės duhet tė jetė vėrtetė  organizatė e tė rinjve, mė afėr rinisė, tė zgjedhe dhe tė jetojė ēdo  ditė me  hallet dhe kėrkesat e rinisė  sė Kosovės.
 
___________________________________________________
*Ky shkrim ėshtė botuar edhe nė tė pėrditshmen "Bota sot"

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.