|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Vėshtrim

 
 

Viti i shpresės sonė tė madhe

 
 

 
31 tetor 2005 /TN
 
Viti qė po vjen pėr qytetarėt e Kosovės ėshtė vit i shpresės sė madhe, ku do tė jetėsohet pavarėsia e shumėpritur e vendit nga bashkėsia ndėrkombėtare. Eshtė vit i kthimit tė bėsimit tė qytetarėve se do tė bėhet  edhe jeta e tyre mė e mirė. Do tė jetė edhe viti i shpresės sė madhe se, mė nė fund, do tė funksionojė ashtu si duhet edhe shteti ligjor...
 
 
Skėnder  MULLIQI
 
Kur vrasjet nxiten nga politika dhe drejtohen kundėr kundėrshtarėve tė saj, ato janė krime politike. Kėshtu janė klasifikuar shumė vrasje nė Shqipėri, qė janė bėrė kur nė pushtet ishte garnitura socialiste.  Tė gjitha krimet politike nė Shqipėri dhe Kosovė nuk janė zbuluar. Kanė mbetur pa autorė. Vrasjet e tilla vėtem sa e yshtin krimin e organizuar dhe kriminelėt ordinerė pėr ta vazhduar atė.
 
Krimi politik ėshtė njė tipar qė i dallon shoqėritė totalitare. Fatkėqėsisht dukuria e krimit tė organizuar u shtri edhe nė Kosovė pas pėrfundimit tė luftės . Kėto krime, ia bėnė shėrbimin mė tė keq Kosovės. Sipas njė statisitike nė Kosovė, pas luftės, pėr motive tė ndryshme, u vranė hiq mė pak sė 1600 veta. Nė mungesė tė shtetit tė mirėfilltė ligjor, shumė  nga vrasjet janė bėrė pikėrisht qė  nuk janė zbuluar vrasjet.  Disa nga familjarėt janė hakmarrė pėr humbjen e tė dashurve tė tyre.
 
Thjesht, i kanė qėruar vetė hesapet, pasi  organet e sigurisė nuk arritėn t’i kapin kriminelėt. Mosbesimi i duhur nė organet policore dhe  juridike, si dhe nė ato tė UNMIK-ut, ėshtė faktori qė kanė ringjallur plagėn e gjakmarrjes. .Nė mungesė tė duhur tė shtetit tė mirėfilltė ligjor, ka filluar tė aplikohet ligji i Kanunit.
 
Njė shkaktar tjetėr i vrasjeve dhe zėnkave tė ndryshme ėshtė edhe gjendja e rėndė sociale dhe ekonomike, qė  po  e kalon Kosova. Si pasojė e  kėsaj gjendjeje, kanė mbirė mė tė madhe edhe vetėvrasjet. Motivet e kėtyre krimeve vėrtet janė traumatizuese. Njė person nė Pejė, pati varur veten, pasi nuk kishte kushte t’i shkollonte fėmijėt e vet, gjė qė i kishin shkaktuar depresion tė rėndė. Konsiderohet sė  rreth 60 pėr qind  e  popullatės ėshtė e papunė, ndėrsa nė kufijtė e varfėrisė sė skajshme jetojnė rreth 30 pėr qind tė saj. 
 
Varfėria po shkokton konflikte edhe brenda familjes, pėr ēka kanė ndodhur shumė divorce. Divorcet janė fenomeni mė i pėrhapur nga ky shkak. Lufta kundėr  shkaqeve tė akteve tė tilla  nė shoqėrinė tonė, duhet tė jetė prioritare. Akti i vrasjes , ose i vetėvrasjes nė familje presupozohet atėherė kur njeriu ka humbur ēdo shpresė pėr jetėn.
 
Natyrisht sė pėr kėtė fenomen pėrgjėgjėsi ka edhe shoqėria  dhe mjedisi, ku ndodhin kėto dukuri. Rol tė rėndėsishėm luan shkolla, niveli kulturor, emancipues, formimi profesional, urbanizimi, organizmi  i ndonjė aktiviteti kulturoro -argėtues pėr tė rinjtė etj. Nė tė kundėrtėn, njerėzit e papunė janė gjithnjė njė rrezik pėr t’u vėnė nė dispozicion tė krimit.Zhvillimi me i shpejt ekonomik i Kosovės si dhe pėrspektiva e punėsimit pakėson kėtė rrezik permanent nė shoqėrinė tonė.
 
 Viti qė po vjen pėr qytetarėt e Kosovės ėshtė vit i shpresės sė madhe, ku  pritet tė jetėsohet pavarėsia e shumėpritur e vendit nga bashkėsia ndėrkombėtare. Eshtė vit i kthimit tė bėsimit tė qytetarėve se do tė jetojnė mė mirė.
 
Eshtė vit shpresės sė madhe se, mė nė fund, do tė funksionojė ashtu si duhet edhe shteti ligjor. Eshtė vit ku besohet me tė drejtė se do krijohen pėrspektiva tė ndritura pėr kombin. Andaj, besojmė me tė drejtė se krimi  do tė shporret nga Kosova. Vetėm tė unifikuar mund tė hapėrojmė sigurt pėrpara. Vetėm tė bashkuar jemi mė tė fortė kundėr armikut tonė shekullor. Vetėm tė bashkuar mund tė sendėrtohen ėndrrat shekullore tė shqiptarėve pėr bashkimin kombėtar.
 
Ky vit do tė jetė shekulli i shqiptarėve, qė do t’ua sigurojė lartėsinė  kombėtare. Dhe do t’ua sigurojė vendin nė mesin e kombeve mė tė pėrparuara ...


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.