|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Koordinatori Shala thotė se takimi i GN merr kahjen e dėshtimit pasi Daci rreshtohet me Thaēin

 
 

 
Prishtinė, 31 tetor 2005 /TN /QIK  - Takimi i dytė i Grupit Nagociator tė Kosovės, i mbledhur tė premten e fundit, pėr tė avancuar procesin e pėrgatitjes sė bisedimeve, ėshtė kthyer nė pėrplasje tė fuqishme dhe asgjė nuk ka ndodhur siē pat paralajmėruar kryekuvendari Nexhat Daci, se do tė "thyhen" mosmarrėveshjet.
 
Sipas pohimeve nė mediat e sotme, ka qenė vetė rreshtimi i Dacit, pro qėndrimeve tė Thaēit, qė tė takimi tė shkojė nėpėr kahjen e dėshtimit, duke rrezikuar misionin e Grupit Negociator tė emėruar edhe si "dream team" (ekipi i ėndrrave) nga Nėnsekeratari amerikan i Shtetit Nikolas Bėrns.

Vetė koordinatori Blerim Shala, ka akuzuar hapur se shkaktarė pėr frenim tė procesit, qė rrezikon edhe tėrė procesin, ėshtė kryekuvendari Daci dhe Thaēi.

Kjo ėshtė pasqyra e shtypit tė sotėm nė Kosovė, tė pėrcjellė nga dy gazetat mė tė mėdha "Koha ditore" dhe Zėri". Qė tė dyja kėto gazeta, kabinetin e z.Daci e akuzojnė edhe pėr shkelje tė konfidencialitetit, pas tė dy takimeve, megjithė kėrkesėn e Presidentit Rugova pėr respektim tė saj, dhe pajtimit tė delegacionit me kėtė.

Blerim Shala, koordinator i grupeve punuese tė delegacionit, dhe Skender Hyseni, kėshilltar i Presidentit Rugova, qė tė dy e vlerėsojnė takimin e tė premtes si tė rėndė, me njė atmosferė fyerjesh dhe sjellje qė aspak nuk i takon anėtarėve tė kėtij delegacioni, njerėzve qė kanė pėrsipėr fatin e Kosovės.

I pari qė ka filluar me kundėrshtimin e rrjedhės sė punės sė takimit tė delegacionit, ishte kryetari i partisė opozitare Hashim Thaēi, i cili ka kundėrshtuar vijimin e rendit tė ditės sipas kėrkesės sė Presidentit Rugova, me miratimin e propozimeve pėr strukturėn e ekipeve tė grupeve punuese, jo pa miratimin e rezolutės pėr rikonfirmim e vullnetit tė popullit pėr pavarėsi.
 
Presidenti Rugova, ashtu edhe siē ėshtė raportuar tė premten, kishte kėrkuar qė delegacioni t'i drejtohej me njė letėr Grupit tė Kontaktit, qė pritet tė mblidhet tė mėrkurėn nė Uashington, pėr ta njoftuar me punėn dhe qėndrimet e e delegacionit.
 
Ndėrsa, Thaēi kishte vazhduar edhe me kėrkesa tė tjera, disa tė bėra publike, qė delegacioni tė pasqyronte fuqinė e Kuvendit, nė raportin prej 9 anėtarėsh, ku LDK tė kishte 4 anėtarė, PDK 3 anėtarė, dhe nga njė AAK-ja dhe Ora, ose me 7 anėtarė, ku LDK do tė kishte 3, PDK, 2 dhe tė tjerat me nga njė sėrish.
 
Ai poashtu kishte kėrkuar rimodelimin e funksionit tė koordinatorit tė grupit punues, tė cilin e udhėheq Shala, qė tė ndahej nė tri funksione me tre udhėheqės. Pra, tė kishte njė koordinator politik, njė organizativ dhe njė teknik.
 
Ai poashtu kishte kundėrshtuar edhe vendin e mbajtjes sė takimeve, pra nė rezidencėn e Presidentit Rugova, kėrkesė kjo e mbėshtetur edhe nga kryekuvendari Daci. Thaēi kishte pėrmbyllur fjalėn me akuza dhe fyerje tė njohura nė opinion nė adresė tė Presidentit Rugova.
 
Presidenti Rugova ia kishte kujtuar Thaēit se gjyqet janė ato qė ndriēojnė tė drejtėn dhe zgjedhjet e lira ato qė zgjidhin ēėshtjet politike, duke u pėrpjekur mė pas pėr rikthimin e rendit tė ditės.

Nė diskutimin e tij, Nexhat Daci, pas kritikave qė i kishte bėrė punės dhe sjelljes sė koordinatorit Shala, pėr takimin nė Zyrėn amerikane me nėnsekretarin Bėrns, ka paraqitur propozime krejtsisht tė reja pėr grupet punuese.

Nė takimin me z. Bėrns Shala kishte folur i pari, me kėrkesėn e nėnsekretarit tė Shtetit.

Daci kishte kėrkuar qė nė grupet punuese tė inkuadroheshin ministra e deputetė, qė do tė koordinoheshin nga Shala, gjė qė nuk ėshtė mirėpritur nga ky, pasi tre anėtarėt e delegacionit, Presidenti Rugova, kryeministri Kosumi dhe kryetari i Ora-s, Surroi, kanė pėrkrahur punėn e Shalės.
 
Surroi kishte kėrkuar qė koordinatori Shala ta mbante takimin e parė tė grupit politik, qė sipas tij do tė mund tė pėrbėhej prej katėr nėnkryetarėve tė partive pjesėmarrėse nė delegacion. Ndėrsa, kryeministri Kosumi kishte pėrkrahur njė propozim tė Surroit qė tė krijohej grupi konsultativ i komuniteteve.

Para pėrfundimit tė mbledhjes Thaēi kishte kėrkuar edhe njė mirėkuptim pas gjithė asaj sjelljeje, qė t'i jepte kohė atij, meqė nuk e ka pėrfunduar procesin zgjedhor partiak me krijimin e kryesisė sė re.
 
Presidenti Rugova kishte paralajmėruar takimin e ardhshėm mė 4 nėntor, duke pėrfunduar takimi me njė ndarje tė papritshme tė delegacionit, tre me dy, nė njėrėn anė Presidenti Rugova, kryeministri Kosumi dhe Surroi, ndėrsa nė anėn tjetėr, kryekuvendari Daci me Thaēin, shkruan shtypi i sotėm.

"Nė takim ka pasur edhe sjellje tė pahijshme dhe nė momente ka pasur atmosferė tė rėndė, e cila shpresoj se nuk do tė pėrsėritet mė kurrė", ka thėnė pėr media Skender Hyseni, kėshilltar i lartė i Presidentit Rugova, edhe vetė pjesėmarrės nė takim.

Ndėrkaq, koordinatori Shala, thotė: "Ėshtė mirė qė opinioni tashmė tė dijė se ka ngecje. Ka arsye pėr shqetėsim. Jemi nė ngecje tė plotė dhe pėrgjegjės pėr kėtė janė Nexhat Daci dhe Hashim Thaēi".
 
Shala thotė se dalja e Dacit me njė listė propozimesh tė reja, megjithė faktin se nė takimin e parė e kishte pėrkrahur propozimin e tij, ishte befasi pėr tėrė Grupin.
 
Kėtė propozim, sipas Shalės, kryekuvendari Daci e kishte motivuar me akuzėn, se Shala kinse po anashkalonte institucionet me propozimet e tij. Shala e kundėrshton kėtė duke thėnė: "Sa i pėrket procesit negociator delegacioni i Kosovės bashkė me grupet punuese i pėrgatit dokumentet themelore, tė cilat duhet ta kenė pėrkrahjen e Kuvendit tė Kosovės".
 
Shala pėr shkelje tė konfidencialitetit, por edhe pėr shpifje e akuzon kėshilltarin e z.Daci, Ramush Tahirin, qė sipas tij, koalicioni qeverisės ishte kundėr propozimeve tė koordinatorit tė grupeve punuese.
 
Gjė qė takimi i tė premtes kishte dėshmuar tė kundėrtėn, se Presidenti Rugova dhe kryeministri Kosumi kanė mbėshtetur propozimet e tij. Megjithė pėrplasjet, Shala ėshtė shprehur me vlerėsim pozitiv pėr strukturėn e delegacionit, duke thėnė se "pėrbėrja e Grupit Negociator ėshtė mė e mira e mundshme".
 
Ndėrkaq, edhe Hyseni edhe Shala, tėrheqin vėrejtjen, se nuk ka kohė kohė pėr mosmarrėveshje dhe tė harmonizohen qėndrimet sa mė parė, nė tė kundėrtėn ngadalėsimin e procesit tė pavarėsismit, po e rrezikon vetė pala shqiptare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.