|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ekspertė tė klimės druhen se mbeturina karburantesh kanė filluar tė ngrohin atmosferėn e Tokės

 
 

 

30 tetor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (29.10.2005)

Debatet e vjetra shkencore rreth mundėsisė sė ndryshimeve klimatike kanė pėrfunduar prej kohėsh. Nė vitin 2001, njė grup ndėrkombėtar shkencėtarėsh arriti nė pėrfundimin se djegia e karburanteve me bazė karboni ka rritur temperaturėn mesatare tė tokės me afro gjysėm grade celsius nė 100 vitet e fundit. 

Nė Arktikun Perėndimor temperaturat mesatare janė ngritur nė disa rajone me rreth 6 gradė Celsius.  Nė kėtė zonė tė stėrmadhe nuk ka qėnė asnjėherė e lehtė pėr tė jetuar. Temperatuart nė dimėr arrijnė deri nė minus 55 gradė Celsius. Krijesat nė kėtė zonė evoluan prej kohėsh pėr tė mbijetuar ekstremet. Tani ky rajon po ngrohet, gjė qė tė bėn tė mendosh se do ta bėnte jetėn mė tė lehtė.

Por si do tė ndikojė kjo tek speciet si karibu-ja, njė lloj i veēantė dreri, qė ka jetuar kėtu pėr miliona vite? Njė nga kopetė mė tė mėdha jeton nė brigjet e lumit Porkupajn. Ky lloj migrimi pėrbėn njė nga ritmet e jetės nė kėtė rajon.

Nė fund tė pranverės kėto kafshė mblidhen nė brigjet veriore tė Alaskės nga ku fillon edhe jeta pėr to. Sipas tė dhėnave, rritja e temperaturave po ndikon tek kėta banorė nė rrugė mjaft delikate dhe serioze.  “Kopeja e drerėve u shtua nė maksimum nė vitin 1989 me rreth 187 mijė. Qė nga ajo kohė janė pakėsuar nė mėnyrė konstante dhe tani kemi afro 12 mijė”, thotė njė specialist.  

Gjashtėdhjetė mijė kafshė u zhdukėn. Pyetja qė shtrohet ėshtė se ēfarė nėnkupton kjo. Mos vallė zhdukja e tyre ėshtė njė cikėl natyror, apo provė se speciet po pėrballen me rritjen e temperaturave. Pėr shumė njerėz kėtu, nocioni se drerėt karibu janė nė rrezik, vė nė pikėpyetje mbijetesėn e tyre. Darius Elias ėshtė punonjės i rezervatit dhe pjesėtar i Guiē’n.

Pėr afro 10 mijė vjet kjo popullsi ka mbijetuar kėtė klimė duke marrė gjithēka tė mundur nga toka. Por ky lloj dreri i veēantė ėshtė gjėja kryesore nga e cila varet mbijetesa e kėtyre njerėzve. “Klima po ndryshon kaq shpejt dhe tė vjetėrit janė shumė tė shqetėsuar se drerėt nuk do tė jenė nė gjendje tė adaptohen me shpejtėsinė e duhur dhe mund tė zhduken. Zhdukja e tyre nėnkupton edhe tė ardhmen tonė”. 

Ndryshime tė mėtejshme mund tė kenė ndikim mė tė madh nė Arktikun Perėndimor se sa zhdukja e drerėve. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė zoti Artur mezi pret pėr tė zbuluar nėse shtimi i temperaturės nė rajon po ndikon tek pakėsimi i kopesė sė drerėve. Shpeshherė Arturi ka gjetur zona me ushqim tė bollshėm pėr drerėt por tė braktisura prej tyre. Nga kurioziteti ai gjeti qė tufa kishte migruar nė zona tė larta pavarėsisht se gjetja e ushqimit atje ėshtė mė e vėshtirė.

Sipas zotit Artur, drerėt po u largohen disa lloj krijesash qė dalin nga kėto larva, tė cilat disa banorė i quajnė zogu i vėrtetė i Alaskės, por qė nė tė vėrtetė janė mushkonja tė mėdha. Kjo ka bėrė qė drerėt tė shkojnė drejt majave tė maleve ku ajri i ftohtė pengon depėrtimin e mushkonjave.

Por si lidhet kjo me rritjen e temperaturave? Ditė tė nxehta nėnkuptojnė sezone tė gjata pėr shtimin e insekteve. “Nėse redukton dhjamin qė drerėt konservojnė gjatė verės, redukton gjithashtu edhe numrin e tė vegjėlve qė lindin, dhe kėshtu shtohet numri i drerėve qė vdesin. Tė dy kėto aspekte mund tė ndikojnė nė rėnien e popullsisė sė drerėve”, thotė zoti Artur. 

Por edhe gjetja e ushqimit tė mjaftueshėm nė dimėr po vėshtirėsohet  sepse rritja  e temperaturave sjell mė shumė dėborė. Drerėt gėrmojnė disa gropa nė ditė nė dėborė nė kėrkim tė ushqimit, thotė ai: “Nėse pėrllogarit numrin e viteve tė vėshtira, atėherė mund tė arrish nė pėrfundimin se koha ndėrmjet kėtyre viteve tė vėshtira nuk ėshtė e mjaftueshme qė kopetė e drerėve ta marrin veten dhe tė shtohen”.

Darius Elias thotė se ka vende nė planetin tonė qė po tė zhduken, do tė zhdukin edhe banorėt e kėtyre vendeve. “Kultura Guiē’n, mė e vjetra nė Amerikė, lidhja me ekosistemin kėtu ėshtė dhjetėra-mijėra-vjeēare, dhe nėse kjo zhduket, pėr mendimin tim do tė ēonte nė zhdukjen e njeriut”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.