|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Asamblistėt e Gjakovės kanė bėrė gabim tė madh me Aqif Shehun

 
 

 
30 tetor 2005 /TN
 
Ata qė vepruan kaq keq ndaj Aqif Shehut, duhet ta vėnė gishtin nė kokė e tė mendojnė mirė se ēfarė gabimi kanė bėrė. Dhe, pasi ta bėjnė kėtė, ta pėrmirėsojnė atė.  Ata qė e shkarkuan Aqif Shehun, kurrsesi nuk duhet t'ia lejojnė vetes kėtė mėkat qė e kanė bėrė. Se njerėzit, si Aqif Shehu, janė pesha tė rėnda  kombėtare. Ndaj tyre, tė gjithė duhet tė kemi kujdes se si sillemi. Se, nė fund tė fundit, nuk i koritim ata. Por, vetėm veten...
 
Nazmi Lukaj
 
Ditė mė parė, asambleja komunale e Gjakovės vendosi ta shkarkojė Aqif  Shehun nga posti i kreut komunal, edhe pse pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė tė pranishėm atė ditė nė sallė ishin kundėr procedimit tė shkarkimit tė tij. Vetė mėnyra e shkarkimit dėshmon se ndaj Aqifit ishte pėrgatitur njė kurth qysh mė parė. Ata qė e pėrgatitėn kėtė kurth, nuk menduan fare se a i dėmtohet imazhi   LDK-sė a jo. Vepruan sikur Aqif Shehu tė ishte njė leckė, e jo njė njeri qė tėrė jetėn  ia kushtoi ēėshtjes kombėtare.
 
Ata e hoqėn njė njeri, qė me aktivitetin e tij, i ka dhėnė vulė tė pashlyeshme historisė sė re tė Gjakovės. Se Aqif Shehu ishte kudo. Para luftės,  organizoi tubime shkencore, regjistroi tė gjitha maltretimet qė i bėri Serbia nė Gjakovė e ia dėrgoi Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejatave tė Njeriut dhe mori pjesė nė tė gjitha organizimet politike kombėtare nė kėtė qytet rrėzė Ēabratit.
 
Aqif Shehu, nė ato rrethana tė vėshtira, kur plasi lufta, depėrtoi nė tė gjitha zonat e Kosovės, pėr t'u ndihmuar familjeve qė humbėn bijtė e vet. Aqif Shehu, me duart e tij, varrosi shumė dėshmorė e martirė anėmbanė Kosovės. Kurrnjėherė nuk u ndal nė punėn e tij kombėtare. Pas luftės, me guximin e tij bėri qė LDK-ja tė mbetej partia mė e madhe nė qytet, edhe  pse ishte i kėrcėnuar nga bandat mafioze, tė cilat, pėr ta ndalur punėn e tij,  ia plagosėn djalin dhe ia shqetėsuan tė shoqen. 
 
Nė rrethanat e pasluftės, deri sa shumė nga ata qė e kanė shkarkuar Aqifin, fshiheshin pas krahėve tė tij, ky punoi me tėrė qenien qė LDK-ja tė jetė ajo qė ėshtė sot. Derisa shumė sish sot qė e kanė shkarkuar Aqifin nuk dukeshin kund para luftės, Aqifi, pėrmes flakės sė saj, depėrtoi kudo nė Kosovė, pėr t'i dhėnė krah popullit. Dhe, tash, dikujt i teket ta shkarkojė nga posti i kryetarit tė  komunės, njė vit pa i skaduar afati, duke i sjellė dhimbje nė shpirt, dhimbje kjo qė pasqyrohej nė shpirtin e tij, tek fliste pėr puēin qė i ishte organizuar.
 
Kėtė  puē nuk e meritoi Aqif Shehu, njeriu qė  bėri  shumė pėr Gjakovėn, pėr popullatėn e saj, pėr tė cilėn flet me pietet. "Nderimi qė ma bėn ajo, mė ka mbetur ngushėllimi i vetėm pas atij puēi tė padrejtė qė m'u bė", ishin fjalėt me tė cilat pėrpiqej ta ndrydhte dufin, qė i ishte mbledhur nė shpirt, njė ditė pasi e kishin shkarkuar, kur me kolegun "TN" shkuam qė ta intervistonin. "Kam vetėm njė banesė, qė e paguaj me kiste nga paga ime mujore.
 
Tjetėr pasuri pas shpirtit nuk kam",disa herė i ripėrsėriti kėto fjalė nė zyrėn e tij, qė e kishte stolisur me flamurin shqiptar dhe amerikan, me foton e presidentit Rugova, tė ish-kryetarit amerikan, Bill Klinton, ish-sekretares Medlin Ollbrajt, tė Ahmet Zogut e tė figurave tė tjera kombėtare. E, nė tavolinėn ku po bisedonim, kishte vėnė qeleshen e bardhė shqiptare, pėr tė treguar krenarinė e tij pėr kombin e vet, para delegacioneve tė huaja. "
 
Mė vjen keq nga shoqja ime, qė sot lėngon nga kanceri. Nuk kam mundur t'i ndihmoj nga angazhimet e mia tė pėrditshme. Shtatė ditė pushim i kam shfrytėzuar gjatė gjithė kohės, si kryetar i komunės", shprehet me lėvizje duarsh, qė i dridheshin nga nervoza. " Dikush deshi tė ma humbė krejt mundim tim. Krejt kontributin kombėtar timin, pėr t'i kėnaqur apetitet e ndonjė klani", shfrynte dhimbjen, qė iu kishte bėrė si gėlqamė nė fyt.
 
Tė njėjtėn dhimbje e ndjeja edhe unė. Se njerėzit, si Aqif Shehu, qė ka bėrė aq shumė pėr kombin e vet, nuk e meritojnė t'u organizohen kurthe. Nuk e meritojnė tė linēohen nė kėtė mėnyrė. Ata qė e kanė planifikuar linēimin e tij, kanė gabuar shumė rėndė. Tepėr rėndė. Dhe e kanė koritur veten para  Gjakovės, qė i do bijtė e vet, qė i kanė dalė zot me krejt qenien e tyre, siē bėri edhe Aqif Shehu.
 
Ata qė e menduan kėtė linē tė tijin, kanė gabuar shumė rėndė. Se njerėzit atdhetarė, si Aqif Shehu, pėr kurrfarė klani, nuk duhet t'u sillet dhimbje. Nuk duhet tė vihen nė pozita zhgėnjimi. Se ia lėnė vetes njė hije tė keqe. Prandaj, ata qė vepruan kaq keq ndaj Aqif Shehut, duhet t'ia vėnė gishtin  kokės e tė mendojnė mirė se ēfarė gabimi kanė bėrė. Dhe, pasi ta bėjnė kėtė, ta pėrmirėsojnė atė. 
 
Ata qė e shkarkuan Aqif Shehun, kurrsesi nuk duhet t'ia lejojnė vetes kėtė mėkat qė e kanė bėrė. Se njerėzit, si Aqif Shehu, janė pesha tė rėnda  kombėtare. Ndaj tyre, tė gjithė duhet tė kemi kujdes se si sillemi. Se, nė fund tė fundit, nuk i koritim ata. Por, vetėm veten...


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.