|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Polemika tė ashpra rreth kandidaturės sė Edith Harxhit pėr postin e ambasadores nė SHBA

 
 

 

29 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (28.10.2005) Armand Mero, Tiranė

Si asnjėherė tjetėr mė parė, njė polemika e ashpėr ka pėrfshirė kandidaturėn e ambasadores sė ardhshme tė Shqipėrisė nė Uashington. Qė ditėn kur emri i Edit Harxhit, u prezantua nė Komisionin e Politikės sė Jashtme tė parlamentit shqiptar, rreth saj ka shpėrthyer njė debat nė tė cilin janė pėrfshirė mediat, komisioni parlamentar, si dhe salla e parlamentit ku jo mė larg se dje pati sėrish shkėmbime replikash mes opozitės sė majtė dhe ministrit tė Jashtėm Besnik Mustafaj.

Sipas socialistėve, Harxhi  ėshtė pėrjashtuar nga Unmik-u nė Kosovė pėr shkak tė abuzimeve me fondeve dhe mungesės sė korrektesės nė kryerjen e detyrave. Ishin kėto akuza tė cilat detyruan sot sėrish ministrinė e jashtme qė tė pėrgjigjej.

Nėpėrmjet zėdhėnėses Desada Metaj, disa deputetė tė opozitės kanė nisur njė fushatė tė pashembullt ndaj kandidaturės pėr ambasadore nė Shtetet e Bashkuara. Ministria e jashtme ka shpėrndarė edhe dokumenta tė lėshuar nga kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, pėrfaqėsues tė  programit tė asgjencisė sė Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillimin si dhe tė Fakultetit tė Drejtėsisė nė Kosovė pranė tė cilit ajo ka punuar si lektore ku jepen vlerėsime pozitive ndaj zonjės Harxhi.

Fillimisht kritikat ndaj saj u pėrqėndruan rreth njė studimi me titullin Komploti Greko Komunist Ndaj Demokracisė Shqiptare, i cili pėrqėndrohej nė ngjarjet e vitit 1997 ku Athina akuzohej pėr nxitjen e revoltave me synim copėtimin e Shqipėrisė, duke pėrfshirė kėtu edhe aktivitetin e CIA-s amerikane apo qėndrime tė cilėsuar si ultranacionaliste.

Por pėrveē kėtyre aspekteve qė janė bėrė pjesė e luftės politike, kritikat ndaj kandidaturės sė saj kanė tė bėjnė dhe me faktin se zonja Harxhi nuk ka ndonjė eksperiencė tė veēantė nė diplomaci pėrvec pak mė shumė se njė viti punė nė ambsadėn e Shqipėrisė nė Turqi. Socialistėt kėmbėngulin se nė Shtetet e Bashkuara, vendin dhe partnerin mė tė rėndėsishėm tė Shqipėrisė, nuk mund tė dėrgohet njė diplomat i njė rangu qė sipas tyre nuk e kalon mesataren.

Rreth kandidaturės sė zonjės Harxhi, ambasada amerikane nė Tiranė u shpreh se do ta shqyrtojė, siē ka vepruar dhe nė rastet e tjera, sapo kjo kandidaturė tė jetė zyrtarizuar nga qeveria shqiptare. Megjithėse ky formulim ėshtė nė dukje mė se normal, ai qė ra nė sy ishte fakti se ambsada amerikane nuk kishte bėrė asnjė herė mė parė njė deklarim tė tillė pėr ambasadorėt pararendės.

Ēėshtja e ambasadės sė Shqipėrisė nė Uashington mbetet kėshtu nė qendėr rė debateve, pas skandalit financiar tė disa muajve mė parė qė pėrfshiu kryediplomatin, Fatos Tarifa.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.