|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti iranian vazhdon tė kėmbėngulė nė thirrjet kundėr Izraelit

 
 

 

29 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (28.10.2005) - Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad po vazhdon tė kėmbėngulė nė thirrjen e tij pėr shkatėrrimin e Izraelit, duke u bashkuar me mijėra demonstrues kundėr Izraelit nė njė manifestim qė u mbajt sot nė Teheran, tė quajtur “Dita e Jeruzalemit”.

Presidenti iranian nuk e pėrfilli dėnimin nga komuniteti ndėrkombėtar tė thirrjes sė tij nė njė konferencė kundėr sionizmit, kur tha se Izraeli “duhet tė fshihet nga harta”. Ai i tha agjencisė zyrtare tė lajmeve iraniane IRNA, se komuniteti ndėrkombėtar ėshtė i lirė tė flasė, por fjalėt e tij nuk kanė peshė.
 
Ai tha se Izraeli shtyp palestinezėt dhe pret qė askush tė mos e kundėrshtojė atė. Presidenti Ahmadinexhad shtoi se fjalėt e tij shprehin pikėpamjet e popullit iranian.

Nė kontrast me kėto deklarata, ambasada iraniane nė Moskė, u pėrpoq t’i zbuste fjalėt e zotit Ahmadinezhad, duke thėnė nė njė deklaratė se ai nuk kishte patur si qėllim tė shprehej me terma kaq tė ashpra pėr tė hyrė nė njė konflikt”.

Izareli ka bėrė thirrje pėr dėbimin e Iranit nga Kombet e Bashkuara dhe shumė vende i kanė dėnuar kategorikisht komentet e udhėheqėsit iranian. Bota arabe dhe myslimane nuk kanė bėrė komente pėr kėtė ēėshtje, por zyrtarė palestinezė dhe turq kanė shprehur kundėrshtimin e tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.