|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri i Maqedonisė shpreh besimin se Prishtina dhe Beogradi do tė arrijnė marrėveshje pėr pavarėsinė e Kosovės

 
 

 

29 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (28.10.2005) Barry Wood

Kryeministri maqedonas, Vllado Buēkovski, i cili ndodhet nė Washington pėr bisedime me Presidentin Bush dhe zyrtarė tė tjerė amerikanė, thotė se beson qė Prishtina dhe Beogradi do tė arrijnė marrėveshjen pėr pavarėsi tė kushtėzuar pėr Kosovėn. Zoti Buēkovski e bėri kėtė koment gjatė njė konference shtypi nė studiot e Zėrit tė Amerikės:

Nė prag tė fillimit tė negociatave mbi statusin e ardhshėm tė Kosovės, kryeministri maqedonas shprehu besimin se udhėheqėsit e Serbisė dhe tė Kosovės do ta arrijnė marrėveshjen brenda vitit tė ardhshėm:

“Unė parashikoj, tha udhėheqėsi maqedonas, se bisedimet do tė jenė tė vėshtira. Por, nga ana tjetėr, jam optimist rreth mundėsive pėr arritjen e njė kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinės. Unė parashikoj, tha zoti Buēkovski, se gjatė vitit tė ardhshėm, Beogradi dhe Prishtina do tė gjejnė njė zgjidhje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.”

Zoti Buēkovski ka arsye tė jetė i interesuar pėr zhvillimet nė Kosovė. Maqedonia kufizohet me Kosovėn dhe koalicioni i saj qeveritar pėrfshin njė parti politike shqiptare qė ka lidhje tė ngushta me udhėheqėsit shqiptarė nė Prishtinė.

Kryeministri maqedonas beson se bazat e njė kompromisi varen nga aftėsitė e Prishtinės pėr tė kuptuar se tė drejtat e pakicės serbe tė krahinės, si edhe objektet e saj fetare, duhet tė mbrohen.

Edhe udhėheqėsit serbė, shtoi ai,  duhet ta kuptojnė se dėshtimi pėr tė zhvilluar negociata serioze pėr Kosovėn do tė vėrė nė rrezik objektivin e Serbisė pėr tė hyrė nė radhėt e Bashkimit Evropian.

Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, ka propozuar qė Kosova duhet tė ketė njė status diku midis autonomisė dhe pavarėsisė. Zoti Buēkovski shpehu mbėshtetje pėr kėtė qendrim:

“Sipas mendimit tim, tha udhėheqėsi maqedonas, deklarata e Koshtunicės rreth Kosovės, mė shumė se autonomi, por mė pak se pavarėsi, ėshtė njė hap pėrpara drejt arritjes sė njė kompromisis midis Beogradit dhe Prishtinės. Unė mendoj, shtoi Kryeministri Buēkovski, se njė farė pavarėsie e kushtėzuar do tė jetė njė hap i parė drejt njė kompromisi tė mundshėm midis Beogradit dhe Prishtinės, sė bashku me komunitetin ndėrkombėtar.”

Ėshtė nė plan qė negociatat pėr Kosovėn tė hapen nga fillimi i nėntorit. Ato do tė kryesohen nga njė diplomat i Bashkimit Evropian i ndihmuar nga zėvendės amerikanė dhe rusė.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.