|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi negociator i Kosovės nuk miraton pėrbėrjen e grupeve tė punės pėr bisedimet e statusit

 
 

 

29 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (28.10.2005) Linda Karadaku-Ndou, Prishtinė

Grupi negociator i Kosovės nuk e miratoi sot pėrbėrjen e grupeve punuese pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Presidenti Ibrahim Rugova qė kryeson grupin, tha se megjithatė, takimi kishte qenė konstruktiv.

“Ne, - tha Presidenti Rugova,- biseduam pėr grupet punuese qė do tė funksionojnė. Kishte edhe disa propozime te tjera, kėshtu qė nė mbledhjen e ardhshme brenda disa ditėsh do tė bėjmė aprovimin e grupeve punuese. Dhe po ashtu edhe tė cėshtjeve e dokumenteve tė tjera”.

Hashim Thaēi, Kryetari i Partisė mė tė madhe nė opozitė, Partisė Demokratike, tha se do tė ishte me interes pėr tė gjithė, qė autoriteti pėrfundimtar pėr statusin politik tė bartet nė Parlamentin e Kosovės. 

“Tė gjitha vendimet pra tė kėtij grupi tė ri konfirmohen nga Parlamenti i Kosovės. Por, qė tė jemi sa mė tė pėrgatitur dhe tė kemi tė ndara pėrgjegjėsitė e duhura, do tė ishte me interes tė nxirret njė rregullore e punės sė grupit negociator dhe ky ekip negociator pėr mendimin tim te jetė nje ekip konsultativ; parlamenti i Kosovės tė jetė ekipi vendimmarrės apo pėr statusin politik tė deklarohen vetė qytetarėt pėrmes referendumit gjithėqytetar dhe mendoj se duhet tė krijohet hapėsira demokratike dhe ajo legale tė organizohet”.

Zoti Thaēi kėrkoi amnistimin dhe lirimin e ish-komandantėve dhe ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, duke thėnė se nuk mund tė hyhet nė bisedime pėr statusin politik me clirimtarėt nėpėr burgje. Kryetari i Partisė "Ora" tha se ekzistojnė dy shpejtėsi rreth negociatave.

“Njėra ėshtė e bashkėsisė ndėrkombėtare e cila ka marrė shpejtesinė e katėrt dhe brenda dy apo tri javėsh presim fillimin e negociatave. Ekziston njė shpejtėsi tė cilėn ne do tė dėshironim tė ishte shumė mė e madhe, kjo e jona”.

Zoti Surroi tha se duhet tė ketė njė forcim tė grupit politik dhe qė ky grup negociator duhet tė ketė njė platformė, qė duhet tė kalojė nė parlament dhe tė legjitimojė interesat politike tė cilat do t’i pėrfaqėsojė ky grup politik. 

“Ēėshtja e dytė ėshtė sic e dini nevoja qė tė konsultohemi me komunitetet, prandaj na nevojitet njė kėshill konsultativ por kėto janė disa nga idetė qė do t’I shqyrtojmė nė mbledhjen tonė tė ardhshme. Shpresojme dhe shpresoj personalisht se nė mbledhjen e ardhshme do tė kemi mė shumė kreativitet edhe mirėkuptim pėr idetė e njėri tjetrit edhe tolerancė e pėrgjegjėsi pėr momentet nėpėr tė cilat po kalojmė”.- tha zoti Surroi.

Kryetari i Parlamentit, Nexhat Daci, tha se grupet punuese duhet tė jenė bėrthama institucionale nė tė cilėn bėjnė pjesė pozita dhe opozita dhe ekspertėt ndėkombėtarė. 

“E ajo qė ishte finalja ėshtė qė nė emėr tė delegacionit tė Kosovės pėr pėrparimet e deritashme, mbledhjes sė ardhshme tė grupit tė kontaktit qė do tė takohet me 2 nėntor nė Uashington do t’i drejtohet presidenti me njė letėr nė emėr tė delegacionit tė Kosovės. Ėshtė njė punė nė vazhdimėsi dhe shpresojmė qė rezultetet nuk do tė mungojnė edhe nė dinamikė edhe pse ndoshta ne si Ballkan ecim mė ngadalė po ecim sigurt”. - tha zoti Daci.

Grupi negociator i Kosovės thotė se pavarėsia ėshtė ēėshtje e panegociueshme pėr shqiptarėt e Kosovės ndėrkohė qė Beogradi thotė se ofron autonomi thelbėsore.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.