|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Veprimtaria kriminale nė internet

 
 

 

28 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (27.10.2005)

Nė raportin e saj tė fundit mbi kėrcėnimet qė shfaqen nė internet, kompania pėr mbrojtjen nė rrjetin elektronik, Symantec thotė se gjithnjė e mė shpesh po shfaqen mėnyra tė reja tė pėrdorimit tė kodeve kompjuterike pėr krime financiare. Raporti thekson se po rritet me shpejtėsi veprimtaria kriminale qė mbledh informata personale tė pėrdoruesve tė kompjuterave. Nė vazhdim ju njohim me pėrpjekjet qė po ndėrmerren pėr t’iu kundėrvėnė kėtyre elementėve kriminalė:

Eshtė fillimi i ditės sė punės nė qendrėn Internet Storm, njė ekip i pėrgjigjes emergjente i pėrbėrė vetėm nga vullnetarė. Ata studiojnė tė dhėnat qė pėrcjellin ndjesorėt nė mijėra kompjutera tė tjerė nė mbarė botėn, nė pėrpjekje pėr tė zbuluar veprimtari tė paligjshme nė rrjet, ose prirje qė paraqesin rrezik. Marc Sachs ėshtė drejtori i qendrės:

"Sulmi duket menjėherė nė grafik dhe dhe disa minuta pasi diktohet, fillojmė tė dallojmė njė pėrhapje tė njė virusi tė dėmshėm apo tė njė veprimtarie tjetėr kriminale."- thote Sach.

Nėse diktohet njė kod i dėmshėm, menjėherė dėrgohen mesazhe nė mėnyrė qė grupe ndėrkombėtare dhe organizata private, tė cilat veprojnė si ekipe tė pėrgjigjes emergjente, tė reagojnė pėr tė ndalur efektin e dėmshėm:

"Sot shumica e vendeve, dhe e universiteteve kanė ekipe tė pėrgjigjes sė shpejtė pėr veprimtarinė kompiuterike. Edhe bizneset e mėdha kanė ngritur ekipe tė tilla. Veprimtaria e tyre drejtohet nga njė qendėr bashkėrenduese."- thote specialisti.

 Eshtė e pamundur tė dish kush po pėrdor internetin. Pikėrisht kjo ėshtė njė ndėr pikat e dobėta tė botės sė rrjetit elektronik, gjė qė pėrfaqėson njė mjedis ideal pėr kriminelėt.

Dan Larkin drejton Qendrėn e Ankesave pėr krimet nė internet pranė FBI-sė:

"Pikėrisht gama e gjerė e pėrdoruesve dhe e materialit i tėrheq keqbėrėsit. Ajo u jep atyre mundėsi tė zgjerojnė veprimtarinė e tyre, tė sulmojnė njė numėr mė tė madh viktimash pėr tė siguruar fitime mė tė mėdha, duke ruajtur anonimitetin."- thote ai.

Njė skemė e preferuar kanė qenė manipulimi i sistemit tė faqeve elektronike tė regjistruara nė rrjet. Kriminelėt i ridrejtojnė pėrdoruesit e internetit nė faqe tė tjera elektronike, pa e ditur ata vetė se ēfarė po vizitojnė. Nė ekran pėrdoruesit i duket se po kontroll faqen e tij bankare, por nganjėherė butonat qė shtypin janė mashtruese. Michael Nelson ėshtė nėndrejtor i Shoqėrisė pėr Internetin, njė organizatė qė ndihmon pėr pėrcaktimin e standarteve ndėrkombėtare pėr internetin:

"Njerėzit vizitojnė kėto faqe elektronike, fusin informatat pėr kartat e kredisė, emrin e tyre, kodin sekret dhe si rezultat humbasin mijėra dollarė. Vjedhja e identitetit ėshtė njė industri qė siguron miliarda dollarė fitime nė vit."- thote ai.

 Pėr t’i prerė rrugėn kėsaj veprimtarie specialistėt po pėrpiqen tė krijojnė metoda tė sigurta pėr identifikimin e pėrdoruesve. Kėto karta tė reja identifikimi janė njė zgjidhje e mundshme:

"Do tė tė kėrkohet ta futėsh kartėn nė kompiuter nė mėnyrė qė tė vėrtetohet identiteti i pėrdoruesit. Identifikimi mund tė realizohet edhe pėrmes shenjave tė gishtave."- thote Neslon.

Pėr tė qenė gjithmonė njė hap para kriminelėve, agjentėt e FBI-sė janė detyruar tė ndryshojnė kulturėn tradicionale tė punės. Ata bashkėpunojnė tani me shkencėtarė dhe me grupe tė biznesit qė janė ekspertė nė kėtė fushė:

"Ne u kėrkojmė kėtyre grupeve qė tė na vėnė nė kontakt me ekspertėt e fushės sė elektronikės, nė mėnyrė qė kėta elementė t’i angazhojmė nė grupin e punės kundėr krimit ndėrkombėtar nė internet."-thote Larkin.

Njė tjetėr ndryshim rrėnjėsor nė punėn e Byrosė Federale tė Hetimeve ka qenė angazhimi i publikut. Mė parė Byroja zhvillonte veprimtarinė e saj larg syve tė publikut:

"Tani do tė ndjekim dy pėrpjekje paralele: do tė vazhdojmė pėrpjekjet pėr fuqizimin e konsumatorit pėr t’i informuar pėr problemet, dhe njėkohėsisht do tė vazhdojmė tė luftojmė keqbėrėsit."- thote Narkin.

Si FBI-ja, dhe Qendra Internet Storm kanė faqe elektronike pėr tė informuar publikun mbi skemat mė tė fundit tė mashtrimeve qė pėrdorin kriminelėt. Aty mund tė gjendet edhe kėshilla dhe ndihmė teknike:

www.icc.gov dhe  www.isc.sans.org

Por disa kėshilla qė duhen mbajtur gjithmonė parasysh, thone specialistet: Gjithmonė freskoni programet kompiuterike, pėrdorni programet kundėr viruseve dhe si gjithmonė tregohuni tė vėmendshėm.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.