|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova me Grupin Negociator: grupet punuese nuk mund tė jenė jashtinstitucionale

 
 

 
Prishtinė, 28 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova pas takimit tė sotėm me anėtarėt e Grupit Negociator tha se grupet punuese nuk mund tė jenė jashtinstitucionale dhe se ato do tė krijohen nė mbledhjen e radhės.
 
Presidenti Rugova njoftoi se takimi i sotėm ishte njė vazhdimėsi e punės sė "delegacionit shtetėror tė Kosovės - delegacionit pėr pavarėsinė", tė cilin e vlerėsoi konstruktiv. Ai tha se ėshtė biseduar pėr grupet punuese, pėr strukturėn e tė cilave kishte disa propozime.

"Nė mbledhjen e ardhshme brenda disa ditėsh do tė bėjmė aprovimin e grupeve punuese, si dhe tė ēėshtjeve dhe tė dokumenteve tė tjera", tha Presidenti Rugova.

Si duket brenda grupit ka pasė tendencė pėr anashkalimin e parimit tė Deklaratės Presidenciale tė miratuar nga Kuvendi i Kosovės pėr strukturėn e grupeve punuese.

"Kishte edhe propozime tė tjera, por grupet nuk mund tė jenė jashtinstitucionale, pra ato duhet tė jenė institucionale. Kuvendi e ka miratuar Deklaratėn time, dhe natyrisht do tė ketė ekspertė tė fushave tė ndryshme sipas partive politike, sipas grupeve, sipas interesave, dhe siē e dini edhe ekspertė ndėrkombėtarė, miq tanė qė do tė na ndihmojnė", theksoi Presidenti Rugova.

Ndėrsa, kryeparlamentari Nexhat Daci, nė mbėshtetje tė idesė sė Presidentit Rugova tha se grupet punuese duhet tė jenė "bėrthama institucionale, nė tė cilėn bėjnė pjesė pozita dhe opozita, dhe ekspertė ndėrkombėtarė". Ai kėrkoi qė propozimi i Presidentit "duhet tė respektohet nė plotėni dhe tė tregohet seriozitet i mendimit dhe i veprimit".

Daci tha se Presidenti Rugova, nė emėr tė Delegacionit tė Kosovės do t'i drejtohet me njė letėr Grupit tė Kontaktit, qė do tė takohet nė Uashington, pėr pėrparimet e deritashme dhe deri nė mbledhjen e ardhshme. Nė takim, shtoi ai, janė shpėrndarė detyrat, tė cilat do tė fillojnė menjėherė tė operacionalizohen nga ndihmėsit e anėtarėve tė grupit apo edhe nga vet anėtarėt. Ndryshe takimin e sotėm Daci e vlerėsoi "njė takim shumė tė mirė pune".

Kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi, tha se ka pėrsėritur kėrkesėn e tij pėr miratimin e njė rezolute pėr rikonfirmimin e vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr shtet sovran e tė pavarur, nga Kuvendi i Kosovės. Ai tha se do tė ishte nė interes qė aktiviteti pėrfundimtar pėr statusin poltik, t'i bartet Kuvendit tė Kosovės, dhe tė gjitha vendimet e Grupit tė konfirmohen nga Kuvendi.
 
Ai po ashtu ka kėrkuar nxjerrjen e njė rregulloreje tė punės pėr Grupin Negociator, dhe sipas tij ky grup do tė duhej tė kalonte nė ekip konsultativ, ndėrsa Kuvendi i Kosovės "tė jetė ekip vendimarrėse", apo pėr statusin politik tė deklarohen vetė qytetarėt.

Ky ekip si mė i fuqishmi politik kosovar, t'i drejtohet autoriteteve tė UNMIK-ut, KFOR-it, dhe pėrfaqėsive ndėrkombėtare si dhe vetė Grupit tė Kontaktit dhe Kėshillit tė Sigurimit, pėr amnistimin dhe lirimin, sipas tij tė tė "burgosurve politikė", pėr tė cilėt tha se janė ēlirimtarė, pėr shkak se ata "janė tė pafajshėm".

Ndėrsa, kryetari i Ora-s Veton Surroi, shprehu dėshirėn qė Grupi tė kishte njė shpejtėsi mė tė madhe pune, ndėrsa si nevojė tha se ka evidentuar krijimin e njė grupi pėr pėrgatitjen e njė platforme pėr bisedime, e cila mė pas do tė duhej tė miratohej nė Kuvend. Ai e ka parė tė nevojshme qė tė konsultohen me komunitete, qė sipas tij nevojitet edhe krijimi i njė "kėshilli konsultativ".

Presidenti Rugova ka paralajmėruar mundėsinė qė delegacioni tė mbajė takime pa gazetarė, duke pasur nevojėn e besueshmėrisė pėr shkak tė dokumenteve shtetėrore etj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.