|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova ka thirrur pėr sot takimin e Grupit Negociator

 
 

 
Prishtinė, 28 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka thirrur pėr sot nė orėn 12.OO takimin e Grupit Negociator apo tė unitetit, pėr tė diskutuar pėrgatitjet pėr statusin. Ky ėshtė takimi i dytė i pesėshes negociatore dhe koordinatorit tė grupeve punuese.

Ndėrkohė pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė kanė bėrė thirrje pėr pėrshpejtimin e punės nė pėrgatitjet pėr bisedimet rreth statusit.

Shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen u ka bėrė thirrje udhėheqėsve politikė tė Kosovės qė tė lėnė dallimet ndėrmjet tyre dhe tė jenė tė gatshėm pėr bisedime.
 
Petersen gjithashtu ka kėrkuar mbajtjen e njė mbledhjeje tė Kuvendit tė Kosovės ku do tė debatohej pėr njė rezolutė, e cila tė ishte njė lloj platforme e Grupit Negociator. Por, sipas UNMIK ut, rezoluta do tė duhej tė riformulohej nė atė mėnyrė qė tė mos prejudikojė statusin politik tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.