|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Pėr variantin pavarėsi e kushtėzuar pėr Kosovėn ekziston edhe pėlqimi i Rusisė

 
 

 
Londėr, 28 tetor 2005 /TN /QIK - Pėr shkak tė pozicioneve kundėrshtuese tė Beogradit dhe Prishtinės pėr statusin e Kosovės, me siguri zgjidhja do tė imponohet, dhe sipas tė gjitha gjasave kjo do tė jetė e ashtuquajtura pavarėsi e kushtėzuar, ka mėsuar njė televizion serb nė administratėn britanike.
 
Pėr kėtė variant ekziston edhe pėlqimi i Rusisė. Kusht pėr kėtė ėshtė qė tė sigurohet multietniciteti, qė tė garantohen tė gjitha tė drejtat e serbėve dhe tė mundėsohet kthimi i tė zhvendosurve. Ndėrkohė, njė nga problemet pėr Rusinė ėshtė edhe emėrimi i pritur i diplomatit finlandez Marti Ahtisari pėr ndėrmjetės nė bisedime.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.