|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė ekspert britanik nuk beson se Kina do tė pėrdorė veton pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Londėr, 28 tetor 2005 /TN /QIK - Duke komentuar njė deklaratė tė ministrit tė Jashtėm serbo-malazez Vuk Drashkoviq se Kina ka premtuar tė pėrdorė veton nė Kėshillin e Sigurimit nė rast tė pavarėsisė sė Kosovės, eksperti britanik Kristofer Hjuz nuk beson se Kina do ta bėjė kėtė.
 
Sipas tij, Kina "nuk e ka shfrytėzuar as nė rastet shumė mė tė mėdha parimore tė divergjencave nė Kėshillin e Sigurimit, si lufta nė Irak", thotė ky ekspert pėr kėrkime aziatike nė Shkollėn Ekonomike tė Londrės (London School of Economics).

Meqenėse Kina ka nė dorė tė drejtėn e vetos, ajo mund tė bėjė tregti me SHBA-tė dhe Bashkimin Evropian, thotė Hjuz pėr BBC-nė. Uashingtoni si kompensim mund t'u ofrojė diēka kinezėve nė sferėn e tregtisė apo tė Tajvanit.

"Do tė isha shumė i befasuar nėse nė rastin e Kosovės Kina do tė pėrdorte veton, sepse kjo doemos do tė shkaktonte probleme tė mėdha nė marrėdhėniet me Amerikėn dhe eventalisht me BE, ndėrkohė qė kėto marrėdhėnie pėr Pikinin megjithatė janė me rendėsi prioritare", shprehet eksperti britanik Kistofer Hjuz.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.