|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kosumi: Puna pėr realizmin e standarteve nuk ka pėrfunduar me raportin e ambasadorit Aide

 
 

 

28 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (26.10.2005) Intervistoi: Laura Konda

Tani qė Kėshilli i Sigurimit ka dhėnė dritėn jeshile pėr fillimin e negociatave pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, njė nga pyetjet qė po bėjnė mė shpesh vėzhguesit ėshtė se sa tė pėrgatitura janė palėt pėr t'u pėrballur me sfidat qė shtron ky proces. Pėr tė diskutuar pėr kėtė ēėshtje, Zėri i Amerikės intervistoi nė programin “Ditari” kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi.

Zėri i Amerikės: Pra, zoti kryeministėr sa ėshtė e pėrgatitur Kosova pėr tė hyre nė dialog me Serbinė dhe cilat janė sfidat kryesore me tė cilat do tė pėrballet pala kosovare nė kėto bisedime?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Sė pari mė lejoni t’ju them se vendimi i Kėshillit tė Sigurimit nė datėn 24 tė kėtij muaji ėshtė i drejtė dhe vendimi i pritur nė momentin e duhur, madje mes shumė politikanėve nė Kosovė, edhe unė jam nė mesin e atyre qė besojnė se njė vendim i tillė ėshtė dashur tė merret edhe mė herėt.

Shtyrja e procesit tė fillimit tė zgjidhjes sė statusit final nuk sjell asnjė rezultat, prandaj ne, edhe qeveria, edhe klasa politike nė pėrgjithėsi nė Kosovė, ėshtė pėrgatitur pėr tė hyrė nė kėtė proces dhe pėr tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė e duhura pėr mbarėvajtjen e procesit, por edhe pėr fazėn pas procesit, pas krijimit tė shtetit tė Kosovės. Duhet tė them se sa ėshtė e pėrgatitur kjo klasė: ėshtė formuar delegacioni i Kosovės qė ėshtė votuar edhe nė Kuvendin e Kosovės dhe jemi nė fazėn e formimit tė grupeve punuese dhe unė mendoj se shumė shpejt do tė ketė rezultate nė kėtė drejtim.

Por mė duhet gjithashtu tė them se e drejta nuk ėshtė vėshtirė tė argumentohet dhe delegacioni i Kosovės dhe grupet punuese kanė pėr detyrė qė nė bisedat e ardhshme pėr statusin final tė argumentojnė tė drejtėn e popullit tė Kosovės pėr liri, pėr pavarėsi dhe pėr paqe, stabilitet dhe prosperitet afatfgjatė. Por mė duhet tė them po ashtu qė tashmė ky ėshtė njė interes mė shumė se sa i populli tė Kosovės, ėshtė njė interes rajonal dhe interes mė i gjarė pėr tė krijuar paqe dhe stabilietet nė rajon, pra edhe nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Cilat do tė jenė vėshtiresitė kryesore tė kėtij dialogu, kur dihet se pala shqiptare dhe ajo serbe mbajnė qėndrime krejtėsisht tė kundėrta pėr zgjidhjen e ēėshtjes se Kosovės?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Ka shumė rreziqe pėr procesin nė pėrgjithėsi. Unė po pėrmend vetėm disa prej tyre, siē janė pėr shembull zgjatja e porcesit, vdekja klinike e procesit, ose funksionimi i strukurave paralele tė Beogradit, tė forcave tė armatosura nė Kosovė. Por njė prej problemeve me tė cilat po ballafaqohemi ėshtė ai i pėrfaqėsuesve serbė nė delegacionin e Kosovės.

Ėshtė shumė e domosdoshme qė serbėt e Kosovės ta shohin veten pjesė e delegacionit tė Kosovės dhe jo pjesė e delegacionit tė Beogradit dhe kjo ėshtė nė favor tė sė ardhmes sė tyre tė mirė dhe nė favor tė procesit nė pėrgjithėsi nė Kosovė.

Por ka dhe shumė vėshtirėsi tė tjera me tė cilat do tė ballafaqohemi gjatė procesit, por mendoj se interesimi i madh edhe i popullit tė Kosovės, edhe i bashkėsisė ndėrkombėtare qė ka investuar pėr ta sjellė procesin deri nė kėtė fazė, do tė ndikojė pozitivisht qė tė gjitha kėto vėshtirėsi tė pėrballen dhe tė kemi njė process tė sukseshėm.

Zėri i Amerikės: Njė nga kėrkesat e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr zgjidhjen e ēėshtjes se Kosovės jane tė drejtat e plota tė pakicave. Nė ē'pozitė jetojnė sot pakicat nė Kosovė dhe sa ėshtė e gatshme qeveria juaj qė tė pėrmbushė standardet qė kėrkon bashkėsia ndėrkombėtare ne kete aspekt?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Standartet, qė janė pėrcaktuar edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare, ne gjithmonė i kemi konsideruar si njė tregues tė shkallės sė zhvillimit tė demokracisė nė Kosovė. Edhe sot vazhdojmė t’i kuptojmė si tė tilla. Kjo do tė thotė se nė radhė tė parė, ato standarte ne i realizojmė dhe i jetėsojmė pėr tė mirėn tone, pėr tė mirėn e fėmijve tanė, pėr perfeksionimin e demokracisė dhe tė sistemit demokratik nė vend.

Kjo do tė thotė se puna nė realizmin e standarteve nuk ka pėrfunduar me raportin e ambasadorit Aide. Ne do tė vazhdojmė tė punojmė nė tė ardhmen shumė nė kėtė drejtim dhe gjithnjė do ta bėjmė nė radhė tė parė, pėr tė mirėn e popullit tonė dhe pėr tė mirėn e demokracisė sonė.

Pėrsa i pėrket pakicave, nė aspektin politik, juridik, nė aspektin formal, pakicat nė Kosovė gėzojnė tė drejta maksimale, mė shumė se nė ēdo vend tjetėr. Tek ne janė disa vėshtirėsi nė aplikimin e kėtyre tė drejtave nė praktikė dhe kryesisht, kėto vijnė pėr shkak tė njė ftohtėsie politike, apo pėr shkak tė dyshimeve politike qė ekzistojnė edhe nė Beograd ndaj kėtij procesi, por edhe nė Kosovė tek shumica shqiptare, ndaj rolit tė pakicės serbe nė kėtė process.

Thėnė mė thjeshtė, ekziston njė ftohje politike, sepse shumica shqiptare serbėt e Kosovės i shohin si vegla tė Beogradit pėr tė penguar pavarėsinė e Kosovės. Ndėrsa nė fakt, politikanėt serbė tė Kosovės fatkeqėsisht nuk kanė munguar ta thonė publikisht se ata veprojnė politikisht pėr tė penguar pavarėsinė e Kosovės.

Kjo vėshtirėson nė praktikė ato qė janė politika tė drejta, parimore dhe moderne tė qeverisė sė Kosovės, pėr tė drejtat e pakicave kombėtare, veēanėrisht tė komunitetit serb. Por duhet tė theksoj fuqimisht se qeveria e Kosovės, Kuvendi dhe nė pėrgjithėsi qytetari i Kosovės e shikon ēėshtjen e minoriteteve etnike me syrin modern dhe nga prizmi modern. Kjo do tė thotė se Kosova do tė jetė njė shtet i qytetarėve tė barabartė dhe jo njė shtet i njė grupi tė vetėm etnik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.