|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi thotė se qeveria ėshtė e gatshme tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė

 
 

 
Prishtinė, 28 tetor 2005 /TN /QIK -Argumentet kryesore tė Delegacionit tė Kosovės do tė jenė vazhdimi i pėrmbushjes sė standardeve dhe dhe pėrparimi i procesit tė decentralizimit, tha sot kryedaministratori Soren Jesen Petersen. Petersen, i cili kėto komente i ka bėrė pas takimit tė rregullt me kryeministrin Bajram Kosumi, tha se muajt nė vazhdim do tė jenė "muaj tė vėshtirė pėr Kosovėn".

"Besoj se tė gjithė tashmė e dinė se cili ėshtė prioriteti i Kosovės. Udhėheqėsit kosovarė e dinė se duhet tė jenė tė gatshėm dhe unik nė kėtė fazė", tha Peterse, ndėrsa ka porositur qė institucionet duhet tė vazhdojnė nė pėrmbushjen e standardeve.

"Institucionet, krahas pėrgatitjes bashkė me partitė politike pėr bisedimet, duhet tė vazhdojnė aktivitetet pėr pėrmbushjen e standardeve dhe ēuarjen pėrpara tė decentralizimit", porositi Petersen, qė sipas tij, zhvillimet pozitive nė kėto fusha, do tė ishin argumentet kryesore tė Delegacionit tė Kosovės gjatė negociatave.
 
Pėrmbushja dhe angazhimi pėr kėto obligime, "do ta bindin botėn se e ardhmja e Kosovės ėshtė ndėrtimi i njė demokracie tė bazuar nė shumetnicitet, nė rend dhe ligj".

Kryeministri Kosumi, pėr pėrgatitjet pėr bisedimet pėr statusin, tha se edhe pse duket sikur kanė njė zhvillim tė ngadalshėm, nė kohėn e duhur gjithėēka do tė jetė gati, pėrfshirė edhe marrjen e tė gjitha pėrgjegjėsive nga institucionet. "Nė tė gjitha aspektet politike, delegacioni i Kosovės dhe grupet punuese janė tė pėrgatitura tė fillojnė procesin dhe tė marrin tė gjitha pėrgjegjėsitė", tha Kosumi.

Kryeminstri Kosumi tha se beson se sė shpejti do tė ndėrmerret njė veprim i pėrbashkėt, ndėrmjet Qeverisė, UNMIK-ut dhe KEK-ut, qė tė zgjigjet ēėshtja e mungesės sė rrymės. "Duhet tė kemi rrymė 24 orė", tha ai, ndėrsa porositi se duhet dhėnė fund sloganeve pa vlerė tė KEK-ut, 24 me zero etj. Por, pėr realizimin e kėsaj nevoje tha se qytetarėt duhet tė paguajnė rrymėn, ndėrsa rastet sociale, do tė vazhdojnė tė mbulohen nga qeveria.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.