|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hetuesit e OKB-sė: Sadami ka marrė rryshfete nga programi "Naftė pėr ushqime"

 
 

 

28 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (27.10.2005)

Njė komision i pavarur thotė se ish diktatori i Irakut, Saddam Hussein, dhe qeveria e tij kishin marrė ryshfete tė mėdha nga mė shumė se dy mijė kompani nė kuadėr tė programit naftė pėr ushqim tė Kombeve tė Bashkuara.

Grupi hetues i Kombeve tė Bashkuara lėshoi njė raport sot nė tė cilin thuhet se gjysma e kompanive qė bėnin pjesė nė programin naftė pėr ushqim i paguan njė shumė totale prej 1,8 miliardė dollarėsh qeverisė sė Saddamit. Mes kėtyre kompanive janė edhe Volvo dhe Daimler Chrysler.

Rezultatet e hetimeve u publikuan sot nė raportin e grupit hetues ku thuhet se programi u keq drejtua. Mė vonė, Zvicra tha se ka filluar hetime kundėr 4 njerėzve lidhur me skandalin naftė pėr ushqim.

Deri tani nuk ėshtė publikuar asnjė emėr. Nė bazė tė planit tė Kombeve tė Bashkuara, qė mbuloi vitet 1996-2003, Iraku u lejua tė shiste naftė me qėllim qė tė blinte artikuj pėr nevoja humanitare, duke zbatuar kėshtu ndikimin e sanksioneve tek populli irakian.
 
Nė fillim tė kėtij viti, grupi hetues i Kombeve tė Bashkuara akuzoi ish bashkėrenduesin e programit naftė pė ushqin, Benon Sevan pėr korrupsion, akuzė qė zoti Sevan e hodhi poshtė kategorikisht.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.