|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Akademik Esat Stavoleci

 
 

LETĖR AMBASADORĖVE TĖ VENDEVE TĖ GRUPIT TĖ KONTAKTIT

 
 

 
28 tetor 2005 /TN

Akademik Esat Stavileci u dėrgoi sot, nė emėr tė Institutit pėr Studime Bashkėkohore tė Prishtinės, njė letėr ambasadorėve tė Grupit tė Kontaktit, nėpėrmjet zyrave tė vendeve tė tyre nė Prishtinė, pėr mbledhjen e rradhės me 2 nėntor 2005 nė Uashington nė tė cilėn, duke argumentuar kėrkesėn pėr pavarėsi tė Kosovės, thekson se nga elaborimi konstitucional i pozitės sė Kosovės nė Federatėn e ish-Jugosllavisė nxirret pėrfundimi logjik se Kosova ka tė drejtė pėr vetėvendosje dhe suksesion.

Nė letėr nėnvizohet rėndėsia e pėrcaktimit politik tė popullit shumicė tė Kosovės pėr shtet sovran dhe tė pavarur si njė e drejtė legjitime e tij, me ē’rast thuhet se nuk ka zgjidhje tė problemit tė Kosovės dhe tė statusit tė saj pa vullnetin e popullit dhe se ēdo zgjidhje tjetėr ėshtė vetėm dhunė e cila mund ta mbajė gjendjen tensionuese dhe tė konfliktit. Letra mbyllet me kėrkesėn qė tė procedohet me fazėn e fundit tė vendosjes sė statusit, e jo me ndonjė fazė kaluese e cila, edhe mė tej, do ta mbante Kosovėn nė “rreth tė mbyllur”. Nė vazhdim po japim letrėn e plotė tė akademik Esat Stavilecit.

 

Tė nderuar  ambasadorė,                             
                      
Nė kohėn e pėrgatitjes dhe tė marrjes sė vendimeve tė mėdha mbi fatet e popujve qė kanė jetuar nėn ish-Jugosllavinė, shqiptarėt me tė drejtė presin qė qendrat ndėrkombėtare tė vendosjes tė kėrkojnė dhe tė gjejnė zgjidhje tė pranueshme tė statusit tė tyre.
                      
Me shpėrbėrjen e ish-Jugosllavisė dhe me ndryshimin e hartės politike dhe gjeografike tė saj, hapen shtigje pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe tė shqiptarėve nė trojet e veta etnike nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė. Ėshtė fakt juridik relevant se Jugosllavia nuk ekziston mė, prandaj shqiptarėr nuk kanė asnjė arsye mė shumė se vetė popujt e trungut sllav(sllovenėt, kroatėr, maqedonasit)qė tė ngelin brendapėrbrenda njė krijese artificiale shtetėrore, tė pėrbėrė nga Serbia dhe Mali i Zi.
                      
Nga pikėpamja konstitucionale Ju tėrheqim vėrejtjen pėr dy determinante tė mėvetėsisė sė Kosovės.
                      
E para, sikurse Serbia, ashtu dhe Kosova, kishin njė positė kushtetuese pothuajse tė njėjtė dhe tė pavaruar njėra nga tjetra nė funksionimin e shtetit federativ. Kosova ishte pjesė pėrbėrėse e Federatės sė ish-Jugosllavisė dhe kishte territorin  dhe kufirin e vet tė cilėt nuk mund tė ndryshoheshin pa pėlqimin e saj. Kosova merrte pjesė nė realizimin e bashkėpunimit me organet dhe organizatat e shteteve tė tjera dhe me organizatat ndėrkombėtare dhe, mė nė fund, Kosova kishte pozitė tė barabartė me ish-republikat nė ēėshtjet e ndryshimit tė Kushtetutės sė ish-Jugosllavisė.
                     
E dyta,  Kushtetuta e ish-Jugosllavisė  ishte kriter bazė pėr krijimin dhe pėrbėrjen e saj. Logjikisht dhe nė pikėpamje juridike, ajo do tė duhej tė ishte edhe kriter bazė i shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, me tė drejtė pėr vetėvendosje dhe suksesion. Nga elaborimi konstitucional i kėtyre dy determinanteve tė mėvetėsisė sė Kosovės, nxirret pėrfundimi qėndror se Kosova ishte, prandaj dhe do tė duhej tė pranohej sin jė nga tetė subjektet e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, me tė drejtė pėr vetėvendosje dhe suksesion.
                    
Shqiptarė t asnjė herė  deri me sot nuk kanė vendosur pėr veten. Pėr ta kanė vendosur tė tjerėt:pra, shqiptarėve u ėshtė imponuar vullneti qė tė pranojnė nėnshtrime dhe pushtime tokash nga tė huajt. Vetėvendosjen politike e kombėtare shqiptarėt e konsiderojnė si tė vetmen zgjidhje tė drejtė e tė plotė tė ēėshtjes shqiptare. Ajo paraqet tė drejtėn e tyre legjitime historike e etnike pėr sovranitet e pavarėsi kombėtare. Synimi pėr realizimin e sovranitetit dhe pavarėsisė sė Kosovės mbėshtetet nė dokumentet burimore tė vetėpėrcaktimit politik tė Kosovės dhe tė popullit shumicė tė saj.
 
Vetėpėrcaktimi ėshtė e drejtė e shqiptarėve dhe nėpėrmjet tij ata, nė fakt, bėhen faktorė dhe subjektė tė vėrtetė politik, jo vetėm nė raport ndaj vetes, por edhe nė raport ndaj tė tjerėve.  Rėndėsia e pėrcaktimit politik tė popullit shumicė tė Kosovės pėr shtet sovran dhe tė pavarur nėnkupton realizimin e tė drejtės legjitime tė tij qė tė jetojė me ligjet e veta nė territoret e veta. Me kė tė  rast theksojmė  se populli shqiptar nė Kosovė ka njė vend tė vetin, njė territor tė vetin tė vėrtetė politik, kėshtu qė nevojat e popullatės sė tij parashikon t’i pėrmbushė brendapėrbrenda njė krijese tė re shtetėrore, sovrane dhe tė pavarur.    
                 
Zgjidhja e statusit tė Kosovės dhe njohja e tij varet nga tė vė rtetat e njėmendta dhe nga argumentet e vėrteta. Nuk ka zgjidhje tė problemit tė Kosovės dhe tė statusit tė saj pa vullnetin e popullit. Ēdo zgjidhje tjetėr ėshtė vetėm dhunė e cila mund ta mbajė vetėm gjendjen tensionuese dhe tė konfliktit.
                
Mbi bazė tė kėtyre fakteve, ju lutem qė tė procedoni me fazėn e fundit tė vendosjes sė statusit tė Kosovės, e jo me ndonjė fazė kaluese e cila, edhe mė tej, do ta mbante Kosovėn nė “rreth tė mbyllur”.  
 
 
Prishtinė,  28 tetor 2005                                    Akademik Esat Stavileci
 
Instituti pėr Studime  Bashkėkohore


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.