|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova: Ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės tregon se ne jemi tė aftė tė bėjmė dhe mbajmė shtet

 
 

 
Prishtinė, 27 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, tha sot se ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės tregon se "ne jemi tė aftė tė bėjmė dhe mbajmė shtet, dhe se e meritojmė pavarėsinė".

Presidenti Rugova kėtė koment e bėri pasi pėrgėzoi ekspertėt qė kanė pėrfunduar hartimin e projektit zbatues tė autostradės Merdare-Vėrmicė, e cila ėshtė pjesė e vijės Prishtinė-Durrės.
 
Presidentit projektin ia kanė prezantuar firma gjermane Bpi-CONSULT, fituese e tenderit pėr projektin e autostradės Vėrmicė-Merdare, udhėheqėsit e sė cilės shoqėroheshin nga ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti.
 
Presidenti Rugova, hartimin e projektit, e vlerėsoi si hap tė madh pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė-Durrės.

"Tani do tė pėrfundojnė edhe disa punė tjera dhe mė pas do tė fillojė ndėrtimi i kėsaj pjese tė autostradės Prishtinė-Durrės. Pra ėshtė njė ngjarje me rėndėsi pėr ne dhe gjithėsesi tregon se ne jemi tė aftė tė mbajmė shtet, tė bėjmė shtet dhe meritojmė pavarėsinė sa mė shpejtė", theksoi Presidenti Rugova.

Presidenti tha se dėshira e tij e madhe ėshtė qė kjo autostradė tė nisė tė ndėrtohet nė vitin e ardhshėm.

Ndėrsa, Ministri i Transportit Qemajl Ahmeti, tha se projekti kryesor i autostradės ka pėrfunduar. "Kėnaqėsia mė e madhe ėshtė pjesa e parė e realizimit tė idesė sė kahmotshme tė Presidentit Rugova pėr ndėrtimin e kėsaj autostrade", tha ai.

"Ne e falėnderojmė Presidentin Rugova pėr idenė tė cilėn shumėkush mė herėt nuk e kemi kuptuar, por tash e shohim se mund ta realizojmė", tha ai.

Gjatėsia e tėrė autostradės qė do ta pėrshkojė Kosovėn, ėshtė pak mė shumė se 115 kilometra dhe ėshtė njė projekt sipas standardeve evropiane, e bėrė nga kompania gjermane Bpi-CONSULT, qė ka kushtuar 3.651.250 euro.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i Bpi-CONSULT tha se projekti ka filluar vitin e kaluar dhe tani ėshtė pėrfunduar, ndėrsa pėrmendi disa detaje rreth realizimit tė projektit se ai do tė ketė disa ura, dhe tė paktėn 3 tunele, tė cilat do tė jenė nė zonėn e maleve tė Caralevės.
 
Projektuesit i sollėn presidentit Rugova njė pjesė tė projektit tė kėsaj autostrade. Ai tha se tani janė duke pritur edhe miratimin e disa ligjeve qė kanė njė ndėrlidhje me kėtė ēėshtje dhe tė fillojnė punėn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.