|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

"Nju Jork tajms" shkruan se statusi i Kosovės tashmė ėshtė gjetur dhe kjo ėshtė pavarėsia

 
 

 
Nju Jork, 27 tetor 2005 /TN /QIK - Statusi i Kosovės ėshtė gjetur dhe kjo ėshtė pavarėsia, megjithėse Kėshilli i Sigurimit ka marrė vendim qė tė nisin bisedimet pėr statusin final, qė do tė thotė se statusi ende nuk ėshtė gjetur, shkruan gazeta autoritative amerikane "Nju Jork tajms".

"Gjashtė vjet dhe katėr muaj pas marrjes sė administrimit mbi Kosovėn, Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ka marrė vendimin pėr nisjen e negociatave pėr statusin e ardhshėm tė kėsaj krahine ballkanike, tė mbuluar me gjak. Kjo lė pėrshtypjen se zgjidhja ende nuk ėshtė gjetur. Por ajo ėshtė gjetur, dhe kjo ėshtė pavarėsia", shkruan "Nju Jork tajms" nė njė editorial tė sotėm.

Meqenėse SHBA-tė, Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Rusia kanė hedhur poshtė mundėsinė e kthimit tė Kosovės nė pėrbėrje tė Serbisė, lidhjen e saj me Shqipėrinė apo ndarjen, kėshtu qė detyrė e ish-presidentit finlandez Marti Ahtisari do tė jetė qė tė udhėheqė bisedimet, tė vizatojė (kufijtė) edhe njė shtet tė pavarur nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė, konstaton gazeta "Nju Jork tajms".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.