|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Veliu priti njė delegacion tė Degės sė LDK-sė dhe tė LASH nga Suedia

 
 

 
Prishtinė, 27 tetor  2005 /TN
 
Ministri i MASHT Agim Veliu, priti sot nė njė takim delegacionin e degės sė LDK-sė nga Suedia tė cilit i printe kryetari Hysen Ibrahimi. Nė delegacion mori pjesė edhe sekretari i LASH-it pėr Suedi Osman Ahmetgjekaj, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės Fadil Geci e Qibrije Hoxha, pėrfaqėsues tė Degės sė LDK-sė nė Skėnderaj dhe tė Nėndegėve tė LDK-sė nga Suedia.
 
Ministri Veliu i njoftoi  mysafirėt pėr zhvillimet aktuale nė arsimin e Kosovės, objektivat, prioritetet si dhe pėrpjekjet qė po bėn MASHT pėr zhvillimin e reformave nė tė gjitha nivelet e arsimit.
 
Ai poashtu i njoftoi pjesėmarrėsit pėr pėrpjekjet qė po bėn MASHT dhe Qeveria e Kosovės pėr normalizimin e mėsimit nė shkollat e Kosovės, por edhe pėr bisedimet me SBASHK-un pėr arritjen e zgjidhjes sė problemeve nė bazė tė marrėveshjes sė 6 tetorit nė mes tė Qeverisė sė Kosovės dhe BSPK-sė.
 
Kryetari i Degės sė LDK-sė pėr Suedi Hysen i Ibrahimi e njoftoi Ministrin Veliu pėr aktivitetet dhe punėn qė po bėn Dega e LDK-sė nė funksion tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, pėr organizimin dhe problemet me tė cilat pėrballen bashkėqytetarėt tanė nė Suedi, etj.
 
Ndėrsa sekretari i LASH-it z. Ahmetgjekaj informoi z. Veliu pėr zhvillimin e gjuhės amtare nė Suedi si dhe kushtet shumė tė volitshme qė ofron shteti suedez pėr mėsim. Ai tha se pėr zhvillimin e mėsimit nė gjuhėn shqipe pėrkujdesen 138 arsimtarė qė janė nė marrėdhėnie tė pėrhershme pune e tė cilėt punojnė me 13 mijė nxėnės tė diasporės shqiptare nė Suedi.
 
Ministri Veliu dhe delegacioni nga Suedia vlerėsuan kėrkesat e arsimtarėve tė arsyeshme, por pėr momentin tė papėrballueshme pėr buxhetin e Kosovės. Ministri Veliu tha se greva po rrezikon vitin shkollor, prandaj bashkėrisht me delegacionin nga Suedia apleuan tė gjithė mėsimdhėnėsit, nxėnėsit dhe prindėrit e Kosovės qė sa mė parė tė fillojnė mėsimin dhe tė normalizojnė jetėn nė Kosovė.
 
Delegacioni nga Suedia dhe Ministri Veliu vlerėsuan se nė kohėn kur Kosova po hyn nė fazėn e finalizimit tė pavarėsisė, grevat janė shumė tė dėmshme pėr proceset e pėrgjithshme politike nė Kosovė. Ata theksuan se arsimi ishte, ėshtė dhe do tė jetė shtyllė e shtetit tė Kosovės qė po hapėron drejt pavarėsisė me nė krye Presidentin Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.