|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Veliu hudhi gurthemelin e objektit tė ri shkollor nė Skėnderaj

 
 

 
Prishtinė, 27 tetor  2005 /TN
 
Nė prani tė nxėnėsve, mėsimdhėnėsve e qytetarėve, Ministri i MASHT Agim Veliu dhe oficeri i lartė i Zonės sė Parė tė TMK-sė Jetullah Geci, vunė gurin themeltar tė objektit tė ri tė shkollės fillore “Shaban Jashari” nė Skėnderaj.
 
Nė kėtė ceremoni rasti, pėrveē udhėheqjes komunale tė Skėnderajit, tė prirė nga kryetari Ramadan Gashi, morėn pjesė edhe Ministri i MASHT Agim Veliu dhe Ministrja e MSHP-sė Melihate Tėrmkolli, Komandanti i TMK-sė i Zonės sė parė, Bashkim Jashari, pėrfaqėsues tė subjekteve e shoqatave tė kėsaj komune dhe qytetarė tjerė.
 
Kryetar i komunės Ramadan Gashi falėnderoi MASHT-in pėr ndėrtimin e kėsaj shkolle dhe tha se kjo paraqet njė projekt tė rėndėsishėm qė pėrmirėson kushtet e shkollimit pėr nxėnėsit e qytetit tė Skėnderajt.  
 
Ministri Agim Veliu duke marrė fjalėn tha se, gjatė vizitės qė ai i bėri Komunės sė Skėnderajt para njė kohe, me ē’rast  vizitoi edhe ambientet e shkollės ka premtuar ndėrtimin e saj  “Qeveria e Kosovės dhe MASHT, ndihemi tė privilegjuar qė me mundėsitė modeste buxhetore, po arrijmė tė nisim fazėn e parė tė punimeve pėr njė objekt tė ri tė kėsaj vatre arsimore me traditė tetėdhjetė vjeēare”, tha Veliu pėr tė shtuar qė ndihet i emocionuar, sepse gjatė mandatit tė tij merr pjesė nė vėnien e njė gurthemeli nė njė pjesė tė Kosovės, ku mbolli arsim shqip e zhvilloi veprimtari kombėtare i pari i familjes, njė nga njerėzit mė tė afėrt tė Shaban Polluzhės.
 
“Nderi ėshtė edhe mė i madh pėr faktin se sot, kėtu, po nisim ndėrtimin e njė shkolle qė mban emrin e ish mėsuesit Shaban Jashari, atij njeriu qė lindi Ademin e Hamzėn dhe Jasharajt e tjerė, heroizmi i tė cilėve reflekton madhėrishėm liri e ardhmėri pėr Kosovėn”, tha Minsitri Agim Veliu dhe vazhdoi: Arsimi shqip gjithėmonė ka qenė dhe mbetet themel i pėrparimit, zhvillimit tė pėrgjithshėm tė Kosovės dhe mėvetėsimit tė saj.
 
Sipas Ministrit Veliu, mė se njė dekadė pavarėsia dhe liria e Kosovės janė identifikuar me arsimin e pavarur shqip. Prandaj nisja e objektit tė shkollės sė re me emrin e plakut legjendar Shaban Jashari, koincidon me nisjen e procesit pėr finalizimin e pavarėsisė sė Kosovės, ka deklaruar Veliu.
 
Ai mė tej vazhdoi duke pohuar se bashkėrisht po vėnė gurin themeltar me lutjen e besimin qė ky objekt i ri tė ofrojė kushte e mundėsi pėr fėmijėt qė duan mė shumė hapėsirė, pėr zhvillimin shpirtėror, pėr jetėn kreative qė nesėr tė rrezatojnė dritė e dituri, pėr Drenicėn, pėr Kosovėn. “Prandaj, pėr hajr themeli i shkollės sė re, asaj shkolle qė nisi tė frymojė bashkė me vitin e Flamurit dhe tė Shqipėrisė”, tha nė fund tė fjalės sė tij Ministri Agim Veliu.
 
Pjesėmarrėsit i pėrshėndeti edhe Ministrja e MSHP znj. Melihate Tėrmkolli e cila pėrgėzoi tė pranishmit dhe premtoi se Qeveria do tė bėjė mė shumė pėr Drenicėn.
 
Nė fund tė kėsaj ceremonie Ministri i MASHT Agim Veliu dhe oficeri i lartė i Zonės sė Parė tė TMK-sė Jetullah Geci, vunė gurin themeltar tė objektit tė ri tė shkollės fillore “Shaban Jashari” nė Skėnderaj.
Ministri Veliu hudhi gurthemelin e objektit tė ri shkollor nė Skėnderaj
 
Prishtinė, 27 tetor  2005 /TN
 
Nė prani tė nxėnėsve, mėsimdhėnėsve e qytetarėve, Ministri i MASHT Agim Veliu dhe oficeri i lartė i Zonės sė Parė tė TMK-sė Jetullah Geci, vunė gurin themeltar tė objektit tė ri tė shkollės fillore “Shaban Jashari” nė Skėnderaj.
 
Nė kėtė ceremoni rasti, pėrveē udhėheqjes komunale tė Skėnderajit, tė prirė nga kryetari Ramadan Gashi, morėn pjesė edhe Ministri i MASHT Agim Veliu dhe Ministrja e MSHP-sė Melihate Tėrmkolli, Komandanti i TMK-sė i Zonės sė parė, Bashkim Jashari, pėrfaqėsues tė subjekteve e shoqatave tė kėsaj komune dhe qytetarė tjerė.
 
Kryetar i komunės Ramadan Gashi falėnderoi MASHT-in pėr ndėrtimin e kėsaj shkolle dhe tha se kjo paraqet njė projekt tė rėndėsishėm qė pėrmirėson kushtet e shkollimit pėr nxėnėsit e qytetit tė Skėnderajt.  
 
Ministri Agim Veliu duke marrė fjalėn tha se, gjatė vizitės qė ai i bėri Komunės sė Skėnderajt para njė kohe, me ē’rast  vizitoi edhe ambientet e shkollės ka premtuar ndėrtimin e saj  “Qeveria e Kosovės dhe MASHT, ndihemi tė privilegjuar qė me mundėsitė modeste buxhetore, po arrijmė tė nisim fazėn e parė tė punimeve pėr njė objekt tė ri tė kėsaj vatre arsimore me traditė tetėdhjetė vjeēare”, tha Veliu pėr tė shtuar qė ndihet i emocionuar, sepse gjatė mandatit tė tij merr pjesė nė vėnien e njė gurthemeli nė njė pjesė tė Kosovės, ku mbolli arsim shqip e zhvilloi veprimtari kombėtare i pari i familjes, njė nga njerėzit mė tė afėrt tė Shaban Polluzhės.
 
“Nderi ėshtė edhe mė i madh pėr faktin se sot, kėtu, po nisim ndėrtimin e njė shkolle qė mban emrin e ish mėsuesit Shaban Jashari, atij njeriu qė lindi Ademin e Hamzėn dhe Jasharajt e tjerė, heroizmi i tė cilėve reflekton madhėrishėm liri e ardhmėri pėr Kosovėn”, tha Minsitri Agim Veliu dhe vazhdoi: Arsimi shqip gjithėmonė ka qenė dhe mbetet themel i pėrparimit, zhvillimit tė pėrgjithshėm tė Kosovės dhe mėvetėsimit tė saj.
 
Sipas Ministrit Veliu, mė se njė dekadė pavarėsia dhe liria e Kosovės janė identifikuar me arsimin e pavarur shqip. Prandaj nisja e objektit tė shkollės sė re me emrin e plakut legjendar Shaban Jashari, koincidon me nisjen e procesit pėr finalizimin e pavarėsisė sė Kosovės, ka deklaruar Veliu.
 
Ai mė tej vazhdoi duke pohuar se bashkėrisht po vėnė gurin themeltar me lutjen e besimin qė ky objekt i ri tė ofrojė kushte e mundėsi pėr fėmijėt qė duan mė shumė hapėsirė, pėr zhvillimin shpirtėror, pėr jetėn kreative qė nesėr tė rrezatojnė dritė e dituri, pėr Drenicėn, pėr Kosovėn. “Prandaj, pėr hajr themeli i shkollės sė re, asaj shkolle qė nisi tė frymojė bashkė me vitin e Flamurit dhe tė Shqipėrisė”, tha nė fund tė fjalės sė tij Ministri Agim Veliu.
 
Pjesėmarrėsit i pėrshėndeti edhe Ministrja e MSHP znj. Melihate Tėrmkolli e cila pėrgėzoi tė pranishmit dhe premtoi se Qeveria do tė bėjė mė shumė pėr Drenicėn.
 
Nė fund tė kėsaj ceremonie Ministri i MASHT Agim Veliu dhe oficeri i lartė i Zonės sė Parė tė TMK-sė Jetullah Geci, vunė gurin themeltar tė objektit tė ri tė shkollės fillore “Shaban Jashari” nė Skėnderaj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.