|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

“Inva Mula”, surpriza e ēmimit ndėrkombėtar "Marie Kraja"

 
 

 
27 tetor 2005 /TN

Pranvera Skana
 
Nė njė konferencė pėr shtyp, producentja dhe ideatorja e kėtij festivali, Zana Ēela, ka shpjeguar nė prani tė gazetarėve punėn parapėrgatitore qė ėshtė bėrė nė kėto ditė pėr tė sjellė nė skenėn e Akademisė sė Arteve njė edicion po aq serioz dhe tė kompletuar sa nė gjashtė edicionet paraardhėse.
 
U bėnė tashmė shtatė vjet qė Tirana nė sezonin vjeshtor shndėrrohet nė njė arenė tė madhe tė muzikės operistike ndėrkombėtare. Ēdo vit ėshtė njė festival qė sjell artistė nga tė katėr kontinentet pėr tė marrė njė ēmim qė mban njė emėr tė mirėnjohur shqiptar, “Marie Kraja”. Ja ku jemi nė prag tė edicionit tė shtatė tė kėtij festivali, qė tashmė ėshtė bėrė njė traditė e vjetėr nė Tiranė.
 
Mbrėmja e 27 tetorit do tė shėnojė hapjen e Edicionit VII tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Vokalit Operistik, qė ndryshe njihet edhe me emrin festivali “Marie Kraja“. Duke qenė se tashmė figura mė e njohur e muzikės operistike shqiptare, Marie Kraja, ėshtė bėrė dhe simboli i kėtij festivali ose engjėlli mbrojtės i konkurrentėve, siē e ka cilėsuar dhe presidenti i festivalit, Edi Rama, nata e parė e kėtij festivali do t’i kushtohet pikėrisht asaj, Marie Krajės.
 
Nė njė konferencė pėr shtyp, producentja dhe ideatorja e kėtij festivali, Zana Ēela, ka shpjeguar nė prani tė gazetarėve punėn parapėrgatitore qė ėshtė bėrė nė kėto ditė pėr tė sjellė nė skenėn e Akademisė sė Arteve njė edicion po aq serioz dhe tė kompletuar sa nė gjashtė edicionet paraardhėse.
 
Si njė festival qė prezanton Shqipėrinė dhe Tiranėn nė tė gjithė botėn, si njė vend qė ia arrin tė organizojė dhe tė tilla kompeticione ndėrkombėtare, “Marie Kraja” edhe kėtė vit do tė prezantojė kulturėn e vėrtetė shqiptare, atė tradicionale dhe modernen. Duke u shndėrruar nė njė sofėr tė madhe, ku mblidhen artistė nga tė gjitha vendet, ky festival do tė shėrbejė edhe njė herė mė shumė si njė urė lidhėse mes vendeve.
 
Veē tė tjerash, Zana Ēela ka theksuar nė kėtė konferencė pėr shtyp, ku krahas saj kanė qenė tė ulur dhe dirigjeni anglez Martin Andre dhe drejtori artistik Robert Radoja, se kahas ēmimit tė  madh  “Marie Kraja“ me vlerė prej 5 mijė dollarėsh, ēmim qė akordohet nga Bashkia e Tiranės (ėshtė njė ēmim qė do tė jepet pėr konkurrentėt e moshės nga 27 deri nė 35 vjeē), do tė jepet kėtė vit edhe njė ēmim i ri.
 
Nė natėn e tretė tė kėtij festivali, kėtė herė do tė shpallet edhe njė ēmim i ri, “Singer of the future - Inva Mula”. Ky ēmim do tė ketė tė njėjtėn vlerė, pra 5 mijė dollarė. Ai do tė akordohet nga Ministria e Turizmit, Kulturės dhe Sporteve (ėshtė njė ēmim qė do tė jepet pėr konkurrentėt e moshės nga 22 deri nė 27 vjeē). Ēmimi i dytė “Marie Kraja” do tė akordohet nga Instituti Italian i Kulturės.
 
Do tė jenė 18 kėngėtarė qė do tė  konkurrojnė pėr kėto ēmime, nga 73 qė kanė aplikuar kėtė vit. Ndėrsa Robert Radoja dhe Martin Andre janė duke kryer provat e fundit me repertorin e secilit konkurrent, regjisori i kėtij festivali, Pali Kuke, po vendos pikat e fundit tė platformės sė tij regjisoriale. Nė stafin qė po ngre nė kėmbė kėtė edicion tė radhės ėshtė edhe mjeshtri i baletit Agron Aliaj dhe stilisti Ardi Asllani. 
 
Dirigjenti Martin Andre do tė jetė edhe kėtė vit (pėr herė tė tretė) drejtues i Orkestrės Filarmonike tė Akademisė sė Arteve, me tė cilėn ka pwrgatitur edhe disa numra specialw pėr pjesėn e spektaklit tė kėtij festivali. Krahas konkurrimit, festivali do tė ketė edhe elementė spektakli.
 
Kėshtu, Ilir Kerni do tė jetė njėri prej tė ftuarve tė nderit nė natėn e fundit, pėr tė bėrė spektakėl me partneren e tij Edina Plicanic. Gjithashtu Agim Krajka do tė sjellė magjinė e fizarmonikės sė tij nga Amerika. Lorenc Radovani, violinisti qė ėshtė kthyer nga Amerika pėr njė projekt me orkestrėn e RTVSH-sė, do tė jetė gjithashtu njė i ftuar i kėtij festivali.
 
Trupa e baletit tė Teatrit Kombwtar tė Operas dhe Baletit do tė jetė boshti kryesor ku do tė mbėshtetet pjesa spektakolare e kėtij festivali. Producentja Zana Ēela, veē rolit tė prezantueses, do tė ketė edhe njė rol mė shumė: do tė kėndojė “Memory“ nga “Cats“. Njė prej perlave tė muzikės shqiptare, “Pėr mu paska kenė kismet”, do tė vijė sipas njė orkestracioni tė ri tė Endri Sinės, i cili e ka ruajtur shumė variantin origjinal duke futur pak elementė tė fantazisė sė tij krijuese.
 
Edhe kėtė vit do tė vijnė nė Tiranė personalitete tė artit operistik botėror. Ata janė drejtorė operash dhe presidentė agjencish tė mėdha operistike. Pėr shembull, do tw vijw z. Menno Feenstra, drejtor i “Royal Opera” tė Suedisė; drejtoresha e “New Opera” tė New Yorkut; znj. Nancy Rhodes ; drejtori i Akademisė Mbretėrore tė Danimarkės, Kim Von Binzer, etj.. , tė cilėt do tė jenė dhe pjesė e jurisė sė festivalit. Mbėshtetėsit e kėtij festivali janė Ministria e Turizmit dhe Kulturės, Bashkia e Tiranės (Edi Rama, i cili ėshtė dhe president i festivalit). Megjithatė, pjesa mė e madhe e buxhetit mbėshtetet nga donatorė tė huaj (ambasadat dhe institucionet e huaja dhe kompanitė e biznesit). Vodafone ėshtė mbėshtetwsi kryesor i kėtij edicioni.
 
Konkurrentėt: Eve Giglioti, soprano (SHBA); Simone Pizazzola, bariton (Itali); Emilio Ruggerio, tenor (Meksikė); Erika Roos, soprano (Suedi); Lars Muller, Bariton (Danimarkė); Mark Uhlemann, bas bariton (SHBA); Catherine Hunold, soprano (Francw); Sandra Milena Liz Cartagena, soprano, (Kolumbi); Naira Abrahamyan, soprano (Armeni); Levente Bakirci, bariton (Turqi); Sark Sang Hee, soprano (Koreja e Jugut); Marco Cristarella, bariton (Itali); Camila Corsi, soprano (Itali); Simona Neagu, soprano (Rumani); Sokol Hidersha, bariton (Shqipėri); Alisa Katroshi, soprano, (Shqipėri); si dhe Armando Kllogjeri, tenor, (Shqipėri).


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.