|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci thotė se Kosova individualisht dhe institucionalisht ėshtė e pėrgatitur pėr pavarėsi

 
 

 
Prishtinė, 27 tetor 2005 /TN /QIK - Kryeadministratori Soren Jesen Petersen pas takimit me kryekuvendarin Nexhat Daci, tha sot se qė tė dy janė pajtuar qė Grupi Negociator duhet tė jetė gati pėr fillimin e bisedimeve dhe t'i ketė pėrmbyllur pėrgatitjet, ndėrkohė qė pas disa ditėsh do tė fillojnė bisedimet.
 
Petersen, tha se pret qė Kuvendi tė mblidhet sė shpejti dhe ta miratojė rezolutėn e cila do tė jetė udhėrrėfyese e delegacionit tė Kosovės nė bisedimet pėr statusin. Ai ritheksoi se Kosova duhet tė jetė njė vend multietnik dhe demokratik dhe se pėr kėtė ka gatishmėri nga institucionet.

Ndėrkaq, Daci takimin me Petersenin e ka pėrshkruar si "emocionues", pas asaj qė u arrit pėr Kosovėn me vendimin e Kėshillit tė Sigurimit, ku e pėrfaqėsoi kryeadministratori. Ndėrsa, sukesin e ka pėrshkruar figurativisht, si arritje tė anijes nė limanin e duhur (nė Kėshillin e Sigurimir) pas lundrimeve nė ujėrat e turbullta, sidomos nė dy vitet e fundit, pėr arritjen e qėllimit pėr tė cilin ėshtė punuar me dekada, arritjen e pavarėsisė, pėrkatėsisht tė zgjidhjes sė statusit.

Kryekuvendari Daci, tha se Kosova individualisht dhe institucionalisht ėshtė e pėrgatitur pėr pavarėsinė, dhe se roli i Kuvendit dhe i tij do tė jetė "shumė vendimtarė nė krjimin e unitetit veprues tė delegacionit tė Kosovės, nė kuptimin edhe tė dallimeve".
 
Ai tha se nėse mė parė institucionet e Kosovės kanė kundėrshtuar veprimet e UNMIK-ut, tash duhet tė marrin pėrgjegjėsitė e tij dhe tė krijojnė "njė unitet veprues", qė Kosova nė njė kohė shumė tė shkurtėr, pa zgjatje tė bisedimeve, ta arrijė finalen e madhe tė saj, pavarėsinė, qė ėshtė pėrcaktim i popullit dhe i institucioneve. Daci u shpreh se begatia historike duhet tė mbrohet me ligje dhe tė jetė e garantuar, duke u angazhuar pėr njė shtet funksional, stabil, multietnik dhe demokratik.

"Po ashtu siē nuk kemi luhatje duke i argumentuar edhe forcės mė tė madhe botėrore NATO-s, pėr statusin tonė", tha Daci, qė sipas tij pėrherė po mundohet ta ndajė "optimizimin" e vet me qytetarėt.
Pėr argumentimin e procesit tha se janė tė angazhuara edhe institucionet shkencore, ndėrsa pėr nevoja tė zyrės sė tij, do tė grumbullojė dokumente historike tė pronave, tė vlerave, bile me shpresė pėr pėrgatitjen e njė dokumentacioni tė pronave historike prej Nishit, e deri nė pjesėt mė jugore tė Ballkanit.
 
"Por, duke qenė tė qartė se ne nuk po kthehemi mbrapa nė histori, dhe se pavarėsia e Kosovės jo vetėm se nuk ėshtė optimumi, por minimumi i kėrkesave reale tė argumentuara profesionalisht, tė popullit shqiptar nė Ballkan dhe tė qytetarėve", tha ai. Ndėrsa, duke iu pėrgjigjur gazetarėve se mos ka dallime tė mėdha nė Grupin Negociator, ai tha:
 
"Nuk guxojmė tė lejojmė qė interesat e njė partie apo tė njė individi tė ngrihen mbi ato tė Kosovės". Daci tha se shumėēka do tė sqarohet nė takimin e nesėrm tė Delegacionit tė Kosovės, dhe se rezoluta e inicuar nga PDK tė mos jetė pjesė e lojės politike tė individėve, dhe se Kuvendi ėshtė i pėrgatitur pėr kėtė.
 
Ai tha se kėtė ia ka bėrė tė qartė edhe Hashim Thaēit, kryetarit tė PDK-sė, se pajtohet me pjesėn dėrmuese tė propozimeve tė tij, por jo qė edhe Jakup Krasniqi tė paraqitet me version tjetėr. "Prandaj partitė duhet t'i lėnė, mospajtime e veta tė brendshme, ėshtė koha pėr tė vepruar pėr Kosovėn dhe jo pėr individ dhe parti", tha Daci, duke shtuar se nė takimin e nesėrm tė Grupit Negociator do tė thyhen "bashkarisht tė gjitha dilemat".

"Unė besoj shumė nė pėrcaktimet e Presidentit Rugova, dhe tė z.Thaēit dhe tė pjesės tjetėr, nė pėrgjegjėsinė qė ėshtė, dhe jam i bindur si gjithmonė se bashkarisht Kosova do ta fitojė betejėn politike. Kosova nuk e ka atė luks, dhe tė shkojė si bajraktar fisesh para Ahtisarit, por si institucione dhe si popull i pėrgjegjshėm, qė ka rezultate tė mira nė histori", tha kryekuvendari Daci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.