|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ē. Kapēan: Pavarėsia e Kosovės ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė realizohet stabiliteti

 
 

 
Londėr, 27 tetor 2005 /TN /QIK - "Prirja ime pėr pavarėsinė e Kosovės ėshtė rrjedhojė e qėndrimit se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė realizohet stabiliteti dhe se kjo pavarėsi, sidomos nėse ėshtė e kushtėzuar, do tė ērrėnjosė ekstremizmin nė popullatėn shqiptare", tha pėr BBC-nė Ēarls Kapēan, profesor i marrėdhėnieve ndėrkombėtare nė fakultetin Xhorxhtaun nė Uashington.
 
Sipas tij, nė njė afat tė gjatė me siguri multietnicitei sėrish do tė paraqitet nė Kosovė nėse ajo ėshtė e pavarur. "Nėse mbetet pjesė e Serbisė kjo vetėm do ta 'ushqejė' pėrbuzjen brenda komunitetit shumicė shqiptar", shprehet Kapēan.

Ai thotė se ekziston njė paralelizėm me tė cilin duhet tė pėrballet bashkėsia ndėrkombėtare ngase cilado zgjidhje - autonomi apo pavarėsi e Kosovės - do tė radikalizojė njėrėn apo palėn tjetėr. Kapēan thotė se mė sė shumti e brengos nacionalizmi i serbėve sesa i shqiptarėve, ngase gjatė 15 viteve tė fundit nacionalizmi serb ka qenė kėrcėnim mė i madh pėr rajonin.
 
"Prandaj duhet thėnė atyre njerėzve se, nėse vazhdojnė kėshtu, do ta ēojnė vendin e tyre nė izolim dhe shkatėrrim", thotė ai.

Duke komentuar qėndrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare, tė palės serbe dhe shqiptare se nuk mund tė ketė ndarje tė Kosovės, Kapēan thotė se ndarja ėshtė e padėshirueshme, por duhet tė mbetet mbi tavolinėn e bisedimeve, sepse sipas mendimit tė tij, "pikėrisht ajo mund tė rezultojė si zgjidhje mė e pranueshme edhe pėr Beogradin edhe pėr Prishtinėn".
 
Veē kėsaj, shton ai, pjesa veriore e Kosovės faktkisht ėshtė jashtė kontrollit tė Prishtinės zyrtare, prandaj duhet tė shtrohet pyetja nėse autoritetet e Prishtinės janė tė gatshme tė merren me riintegrimin e asaj pjese tė Kosovės kur si prioritet do tė kenė ndėrtimin e shtetit funksional.
 
Nė situatė tė ngjashme do tė jetė edhe bashkėsia ndėrkombėtare nėse vazhdon tė kundėrshtojė ndarjen e Kosovės. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet ta riintegrojė veriun e Kosovės, gjė qė nuk do tė jetė aspak detyrė e lehtė, thotė ai, dhe "nuk ka apetit".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.