|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Buēkovski: Maqedonia ėshtė gati tė njohė ēdo zgjidhje tė statusit tė Kosovės

 
 

 

27 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (26.10.2005) - Kryeministri i Maqedoni, Vllado Buēkovski, ishte i ftuar tė mėrkurėn paradite nė Fondacionin Heritage, ku mbajti njė fjalim me temė: Ndėrtimi i njė Perspektive tė Re Demokratike pėr Ballkanin, nė tė cilin  ai theksoi rėndėsinė e vendosjes dhe ruajtjes sė paqes nė rajon.

Kryeministri Buēkovski tha se diskutimi i kėsaj teme ėshtė i pėrshtatshėm dhe bėhet nė kohėn e duhur. Nė tė ardhmen e afėrt, tha ai, ne do tė jemi dėshmitarė tė njė pėrcaktimi masiv tė terenit gjeopolitik tė kėtij rajoni dhe tė gjithė Evropės, ndėrsa diskutohen dhe bėhen pėrpjekje pėr zgjidhen e disa ēėshtjeve shumė tė rėndėsishme, pėrfshirė statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Kryeministri Buēkovski vlerėsoi lart mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara pėr Maqedoninė gjatė gjithė periudhės pas komuniste, duke e cilėsuar Washingtonin si parnerin kryesor tė Shkupit. Ai vlerėsoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara si garantuesin kryesor tė Marrėveshjes sė Ohrit, qė ndihoi Maqedoninė tė bėhej modeli kryesor i demokracisė shumė-etnike nė Ballkan, siē u shpreh ai.

I pyetur rreth qėndrimit tė qeverisė sė tij rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, kryeministri Buēkovski tha se Madonia ėshtė gati tė jetė njė lojtare e vogėl por shumė konstruktive nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Ne jemi gati tė tregohemi konstruktivė dhe tė dėrgojmė sinjal pozitiv nga Shkupi nė Prishtinė e nė Beograd. Shkupi, tha kryeministri Buēkovski, ėshtė i gatshėm tė njohė ēdo zgjidhje tė statusit tė Kosovės, qė respekton integritetin territoril tė Maqedonisė.

Zoti Buēkovski theksoi se problemi mė i madh nė bisedimet Prishtinė-Beograd do tė jetė, siē u shpreh ai, organizimi i ri territorial. Sipas tij, decentralizimi do tė jetė me tė vėrtetė sfida mė e madhe pėr Prishtinėn dhe Beogradin qė tė gjejnė kompromis.

Gjatė fjalimit tė tij, kryeministri maqedon preku njė gamė tė gjerė ēėshtjesh, mes tyre gjendjen e sigurisė, zhvillimin ekonomik, investimet, si faktorė qė ndikojnė nė ruajtjen e paqes dhe ndėrtimin e njė perspektive tė re demokratike pėr Ballkanin, qė ishte edhe tema e fjalimit tė tij. NATO-ja, tha ai, ėshtė kritike pėr sigurimin tonė kolektiv dhe sė bashku me partnerėt e Kartės sė Adriatikut, Shqipėrinė dhe Kroacinė, mezi presim tė antarėsohemi nė kėtė aleancė.

Deri sa kjo tė ndodhė, shtoi kryeministri maqedon, tė tre vendet do tė bashkėpunojnė me vendet aleate pėr tė forcuar strukturat e sigurimit, pėr tė zbatuar reformat e duhura dhe pėr tė demonstruar aftėsitė dhe gadishmėrinė ndaj NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Tė mėrkurėn mbasdite, kryeministri i Maqedonisė Buēkovski, u takua me presidentin Bush dhe me zyrtarė tė tjerė tė lartė tė administratės amerikane. Tė enjten zoti Buēkovski ėshtė ftuar nga Zėri i Amerikės pėr njė konferencė shtypi.   


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.