|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

B.Xhekson: Beogradi pa tė drejtė veto pėr statusin - bashkėsia ndėrkombėtare bisedon me popullin e Kosovės

 
 

 
Uashington, 27 tetor 2005 /TN /QIK - Zėri i kryeministrit dhe i presidenti serb nė bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė dėgjohet, por ata nuk do tė kenė tė drejtėn e vetos, thotė Brus Xhekson, kryetar i "Projektit pėr demokraci" dhe anėtar i Komisionit Ndėrkombėtar pėr Ballkanin.
 
Xhekson shprehet se nė procesin pėr Kosovėn do tė bisedojnė bashkėsia ndėrkombėtare me popullin e Kosovės, ndėrkaq Serbia do tė ketė rolin e kėshilldhėnėsit, si dikush qė kujdeset pėr pozitėn e bashkėsisė serbe nė Kosovė.

"Por Beogradi nuk ka veto nė vendimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr Kosovėn, e cila ėshtė nėn protektoratin ndėrkombėtar", thotė Xhekson.

"Njė Kosovė e sigurt dhe stabile vetėm mund tė ndihmojė pėrshpejtimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian. Zgjidhja e problemit tė marrėdhėnive me Malin e Zi edhe mė tepėr do tė thjeshtėsojė procesin e bisedimeve tė Beogradit dhe Brukselit.
 
Mendojmė se rezultati pozitiv i procesit - kur bėhet fjalė pėr Serbinė - anėtarėsimi i saj nė BE dhe nė NATO - dhjetė apo madje edhe njėzet vjet mė herėt, sesa qė kjo do tė ndodhte nė rast se Beogradi mban kontrollin e brishtė dhe jostabil mbi Prishtinėn dhe Podgoricėn" tha Xhekson pėr "Zėrin e Amerikės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.