|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Presidenti Rugova priti pėrfaqėsuesin e Solanės nė Prishtinė, Fernando Xhentilini

 
 

 
Prishtinė, 26 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova priti sot nė njė takim z.Fernando Xhentilini (Gentilini), pėrfaqėsues personal pėr Kosovėn i z.Havier Solana, Pėrfaqėsues i Lartė i UE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe tė Sigurisė.

Presidenti Rugova dhe z. Xhentilini biseduan pėr gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe pėr angazhimet qė kanė institucionet e vendit dhe bashkėsia ndėrkombėtare pas vendimit tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr tė miratuar nisjen e procesit pėr pėrcaktim tė statusit politik tė Kosovės.
 
Presidenti Rugova dhe z. Xhentilini e quajtėn vendimin e Kėshillit tė Sigurimit tė 24 tetorit moment shumė tė rėndėsishėm pėr Kosovėn.

Presidenti Rugova ritheksoi se zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn ėshtė njohja e drejtpėrdrejtė e pavarėsisė sė vendit. Ai u shpreh se institucionet tona janė tė gatshme pėr "rrugėn ndėrkombėtare", pėr biseda eventuale, pėr realizimin e zgjidhjes optimale pėr Kosovėn, tė pavarėsisė.

Pėrfaqėsuesi personal i Solanės, z. Xhentilini, ēmoi punėn qė ka bėrė Presidenti Rugova duke formuar Delegacionin pėrfaqėsues tė Kosovės pėr procesin e pritshėm tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės.
 
Edhe Unioni Evropian po bėn pėrgatitjet e veta pėr kėtė punė, nėnvizoi z. Xhentilini.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.