|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Me qėllim

 
 

  Ku ėshtė ndėrgjegjja e atyre qė kėrkojnė ndėrgjegjėsim tė institucioneve komunale?

 
 

 

26 tetor 2005 /TN

Nėse aktiviteti i Edi Ramės nė vėnien e rregullit nė harmoni me planin urbanistik ėshtė vlerėsuar me vend dhe ai u krijua simbol i vėnies rregull nė planin urban tė qytetit, pse Ismet Beqiri i Prishtinės, Gani Sylaj i Drenasit, Ramė Manaj i Klinės e shumė kryetar tjerė tė komunave tė Kosovės nuk ēmohen pėr vėnie tė kėtij rregulli.

Shkruan: Arsim Osmani

Pushteti lokal nė Kosovė i vuri bazat me implementimin e rezultateve tė zgjedhjeve lokale tė vitit 2000. Ky pushtet u sendėrtua dhe u avansua edhe me zgjedhjet e dyta lokale tė vitit 2002. Sot, nė kėto pesė vite tė funksionimit tė pushtetit lokal mund tė konkludojmė se derisa ka mbetur tė bėhet ende shumė, tė arriturat janė fasionuese dhe vėrtet tė prekshme.

Mirėpo Kosovėn e pasluftės e pėrfshiu nė masėn mė tė madhe sindromi i deformimeve me pronėn. Si me uzurpimin e hapėsirave publike ashtu edhe me ndėrtimet e egra dhe mbindėrtimet, po ashtu ilegale. Gjatė kėtyre viteve nuk ka mbetur pothuaj asnjė shtėpi mediale nė Kosovė qė nuk e ka fajėsuar deri nė shkallė tė papranueshme pushtetin lokal pėr kėto probleme me pronėn. Shpesh pa argumente dhe tė paqėndrueshme, sepse nuk janė analizuar tė gjitha mundėsitė dhe aftėsitė  e pushtetit lokal nė kėtė drejtim. 
 
Madje rrallė ka shpėtuar qė nė kėtė fajėsim pėr mosvėnie tė rregullit tė planin urban ėshtė marrė shembull pėr tė mirė kryebashkiaku i Tiranės z.Edi Rama. Mirėpo askush nuk ėshtė lodhur (ndoshta pa qėllim) pėr tė bėrė dallimin e specifikave tė dy kryeqyteteve dhe pushteteve tė tyre lokale e mos tė flasim pėr analizėn dhe arsyen e vėrtet se sa pėr qind e buxhetit tė shtetit shqiptar i ishte dedikuar Bashkisė sė Tiranės pėr kėto ēėshtje.

Jemi dėshmitar qė muajve tė fundit ka marrė pėrmasa tė intensitetit tė shtuar aktiviteti i Kuvendeve Komunale nė largimin e kiosqeve dhe objekteve montazh nga hapėsirat publike dhe jashtė planeve komunale dhe rrėnimi i objekteve tė ndėrtuara nė mėnyrė ilegale.

Kėshtu nė kėtė drejtim prijnė Komuna e Prishtinės, ajo e Drenasit, Komuna e Klinės etj. Dhe pas kėtij aktiviteti, mediat e Kosovės menjėherė filluan turin e tyre me theks nė krijimin e rasteve sociale apo “arsye” tjera se nuk ėshtė dashur tė ndodh kėshtu.

Ėshtė e vėrtet se me largimin e kiosqeve nga hapėsirat publike ėshtė rritur lista e familjeve qė mund tė klasifikohen nė listėn sociale, pėr shkak se aty. kanė siguruar ekzistencėn shumė familje. Mirėpo nėse duam implementim tė planeve tė reja urbanistike atėherė tė dyja bashkė nuk shkojnė. Edhe kryebashkiaku i Tiranės ka lėnė shumė familje nė asistencė sociale, mirėpo ajo nuk shihej tek ai nga mediat e Kosovės  por vetėm tek aktivitetet e Kuvendeve Komunale nėpėr Kosovė.
 
Pra nėse aktiviteti i Edi Ramės nė kėtė drejtim ėshtė vlerėsuar me vend dhe ai u krijua simboli i vėnies rregull nė planin urban tė qytetit, pse Ismet Beqiri i Prishtinės, Gani Sylaj i Drenasit, Ramė Manaj i Klinės e shumė kryetar tjerė tė komunave tė Kosovės nuk ēmohen pėr kėto aktivitete. Apo jemi tė prirė vetėm pėr tė kritikuar. Ndoshta edhe ky ėshtė standard qė duhet tė plotėsojnė mediat e Kosovės dhe tė baraspeshohen kritikat pėr mos punė dhe paraqitjes reale tė aktiviteteve komunale nė vėnie tė rregullit.

Nė masėn mė tė madhe, shpesh edhe pa takat tė plotė, Komunat e Kosovės i kanė plotėsuar Standardet pėr Kosovėn pėr tė krijuar njė shoqėri moderne nė pėrputhje me ligjin dhe pėr t’i hapur rrugė statusit tė Kosovės. Mos ta harrohet Komuna e Gjilanit e cila ka marrė mirėnjohje evropiane pėr menaxhim tė mirė.

Autori ėshtė Menaxher pėr Komunikim nė Asociacionin e Komunave tė Kosovės (AKK) dhe qėndrimet janė personale.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.