|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Akashi optimist se shqiptarėt do ta realizojnė ėndrrėn pėr pavarėsi

 
 

 
Prishtinė, 26 tetor 2005 /TN /QIK - Pėrfaqėsuesis i Qeverisė japoneze Jasushi Akashi tha sot nė Prishtinė se ėshtė optimist qė populli i Koosvės do ta realizojė ėndrrėn e tij - pavarėsinė e Kosovės.

Ai u shpreh kėshtu pas takimit qė pati me Kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi.
Ndėrkaq, Kryeministri Kosumi tha se e drejta pėr shtet sovran do tė realizohet nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare.
 
Kosova, shtoi ai, po krijon njė imazh tė ri dhe tė mirė nė rajon dhe nė kėtė kontekst pėrmendi frymėn e bashkėpunimit tė institucioneve tė Kosovės me vendet nė rajon.

"Nė rajon jemi duke krijuar njė imazh tė ri, tė mirė, pas njė periudhe tė gjatė tė luftėrave, tė konflikteve, pėr shkak tė politikave tė gabueshme tė udhėhequra nga Beogradi, tash jemi duke krijuar konceptin dhe imazhin e njė bashkėpunimi tė vendeve tė rajonit, bashkėpunimi tė qeverive tė rajonit, raporte miqėsore mes popujve", tha Kosumi.

Kryeministri tha se e ka njoftuar Akashin me pėrgatitjet e mėdha qė po bėhen pėr procesin e negociatave qė ėshtė hapur, si dhe pėr besimin e madhė qė ka populli i Kosovės nė kėtė proces, si dhe pėr temat qė do tė bisedohen me Bogradin, e qė sipas Kosumit janė ineteresa reale dhe tė serbėve tė Kosovės, pėrkatėsisht pėr zgjidhjet reale qė duhet tė ofrohen. Sa i pėrket ēėshtjes sė pavarėsisė pėr tė cilėn tha se kjo ėshtė njė ėndėrr qė shpreson se populli i Kosovės do ta realizojė.

"Kjo nuk ėshtė njė ēėshtje qė nuk mund tė flas, por ajo qė mund tė them ėshtė se qeveria dhe njerėzit e Kosovės do tė jenė nė gjendje qė tė realizojnė aspiratat e tyre", tha Akashi, ish-pėrfaqėsuesi i OKB-sė gjatė kohės sė konfliktit tė armatosur nė Kroaci dhe Bosnje, por njėherit porositit nė pėrmbushjen e standaredeve tė kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.

"Ēėshtja e pavarėsisė ėshtė pjesė e njė perspektive afatgjate dhe Kosova duhet t'i zgjidhė shumė ēėshtje pėr tė arritur standardet e larta tė pėrcaktuara nga Kombet e Bashkuara dhe nga Bashkimi Evropian", tha Akashi. Ai premtoi se Japonia, edhe gjatė periudhės sė ardhshme do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kosovėn, sipas pėrcaktimeve qė ka populli i saj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.