|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė Kosovė e pavarur do tė jetė shembull i demokracisė qytetare, tha Kosumi nė bisedė me ambasadorin e Rusisė

 
 

 
Prishtinė, 26 tetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi priti nė njė takim ambasadorin e Rusisė nė Beograd, Vladimir Ivanovski, ku mori pjesė edhe shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė, Sergej Bazdnikin.

Kryeministri Kosumi e njohu diplomatin rus gjithashtu edhe pėr gatishmėrinė e Qeverisė sė Kosovės pėr tė bashkėpunuar me tė gjithė faktorėt qė kanė ndikim nė zhvillimet nė Kosovė dhe nė kėtė kuadėr vlerėsoi tė rėndėsishėm rolin e Federatės ruse nė proceset politike nė Kosovė.

Vendimin e 24 tetorit tė KS sė tė OKB sė pėr hapjen e bisedimeve pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, Kosumi e vlerėsoi tė rėndėsishėm dhe historik pėr popullin e Kosovės, i cili do tė hapė rrugėn e perspektivės pėr Kosovėn drejt njė tė ardhme paqėsore.
 
"Njė Kosovė e pavarur do tė jetė shembull i demokracisė qytetare, i bashkėjetesės dhe respektimit tė vlerave njerėzore. Ajo do tė ndihmojė nė krijimin e njė qėndrueshmėrie nė rajon dhe nė zhvillimin e pėrgjithshėm nė Kosovė", u shpreh Kryeministri Kosumi.

Ndėrkaq, ambasadori Vladimir Ivanovski theksoi nevojėn e intensifikimit tė raporteve midis institucioneve tė Kosovės dhe Ambasadės ruse, duke shtuar se federata ruse ėshtė pjesė e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe se ajo dėshiron njė bashkėpunim konstruktiv dhe dialog tė suksesshėm nė ēėshtjen e definimit tė statusit tė Kosovės.

Kosumi dhe Ivanovski biseduan edhe pėr ēėshtjen e integrimit tė pakicave dhe kthimit tė refugjatėve nė Kosovė.

Duke u ndalur rreth ēėshtjes sė pėrmbushjes sė standardeve, Kosumi tha Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr pėrmbushjen e standardeve edhe pas fillimit tė negociatave pėr statusin, me qėllim tė konsolidimit tė njė demokracie evropiane nė Kosovė, ngase siē tha "standardet i shohim si tė domosdoshme pėr zhvillimin e shoqėrisė kosovare sipas standardeve evropiane", tha ai.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.