|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zėdhėnėsi i Presidentit Rugova mirėpret vendimin e KS pėr fillimin e procesit pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 25 tetor 2005/TN /QIK - Zyra e Presidentit tė Kosovės ka mirėpritur vendimin e Kėshillit tė Sigurimit pėr fillimin e procesit pėr pėrcaktimin e statusit politik tė Kosovės. Zėdhėnėsi i Presidentit Rugova, Huhamet Hamiti nėrpėmjet njė deklarate thekson se zgjidhja pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e plotė, nė pėrputhje me parimet themelore demokratike dhe se ky ėshtė vullnet i shumicės.
 
Zėdhėnėsi thotė se "nuk mund tė bėhet fjalė pėr zgjidhje kompromisi nė mes tė kėrkesės legjitime tė kosovarėve pėr pavarėsi dhe kėrkesės jolegjitime tė Beogradit pėr tė rikthyer diēka nga pushteti i tij i dikurshėm mbi fatin e Kosovės". "Zgjidhja e mesme ndėrmjet kėtyre dy synimeve ėshtė e paqėndrueshme - e papranueshme moralisht dhe politikisht.

Rruga jonė e pakthim drejt pavarėsisė ende nuk ka mbaruar".

Nė kėtė deklaratė thuhet:

"E mirėpresim miratimin qė dha Kėshilli i Sigurimit tė hėnėn pėr fillimin e procesit pėr pėrcaktim tė statusit politik tė Kosovės. Me gjuhėn e OKB sė, kėtij po i thuhet statusi i ardhshėm i Kosovės. Sido qė t'i themi kėtij synimi, zgjidhja pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e plotė pėr vendin, nė pėrputhje me parimet themelore demokratike. Vullneti i shumicės ėshtė mė pėrcaktuesi nga kėto parime, ku hyjnė natyrisht edhe standardet e pranuara ndėrkombėtare pėr vendet qė duan tė integrohen nė sistemin ndėrkombėrtar.

Sinjali qė dha Kėshilli i Sigurimit ėshtė moment i pritur gjatė. Janė bėrė mė shumė se gjashtė vjet nga viti 1999, kur flitej pėr tri vjet tė statusit kalimtar tė Kosovės.

Kosova ka qenė nė kėto vite me status pezull: de fakto e pavarur, de jure jo. Kjo ka paraqitur pengesė pėr zhvillim tė plotė, me kapacitetet qė ka vendi ynė. Pėrkundėr kėsaj, ka arritje tė rėndėsishme nė Kosovė, nė radhė tė parė nė plan tė rindėrtimit fizik, por edhe tė ndėrtimit tė arkitekturės institucionale nė nivelin lokal dhe kombėtar.

Zgjidhja pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e plotė dhe integrimi i saj nė strukturat euro atlantike. Njė pjesė e sovranitetit tonė do tė depozitohej nė kėto struktura nesėr, siē ndodh me sovranitetin e vendeve qė janė tashmė anėtare tė kėtyre organizmave.

Prandaj, nuk mund tė bėhet fjalė pėr zgjidhje politike pėr Kosovėn qė do t'i 'kėnaqte tė gjitha palėt' siē thuhet ndonjėherė nė ligjėrimin diplomatik. Nuk mund tė bėhet fjalė pėr zgjidhje kompromisi nė mes tė kėrkesės legjitime tė kosovarėve pėr pavarėsi dhe kėrkesės jolegjitime tė Beogradit pėr tė rikthyer diēka nga pushteti i tij i dikurshėm mbi fatin e Kosovės. Zgjidhja e mesme ndėrmjet kėtyre dy synimeve ėshtė e paqėndrueshme - e papranueshme moralisht dhe politikisht.

Rruga jonė e pakthim drejt pavarėsisė ende nuk ka mbaruar. Kėrkohet ende shumė punė e menēur pėr ta kurorėzuar kėtė proces, nė tė cilin rol tė rėndėsishėm do tė ketė edhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare: pėr OKB nė, SHBA tė dhe Unionin Evropian.

Me pavarėsinė e Kosovės, Prishtina e Beogradi do tė mund tė jenė bashkė njė ditė nė organizma multilateralė si kryeqytete tė dy vendeve tė barabarta", thuhet nė fund tė deklaratės sė Muhamet Hamitit, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.