|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtypi britanik: Serbia nuk do tė jetė nė gjendje ta pengojė pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Londėr, 25 tetor 2005/TN /QIK - Duke komentuar mbledhjen e mbrėmshme tė Kėshillit tė Sigurimit pėr Kosovėn, gazeta britanike "Indipendent" vlerėson se KS vendosi tė injorojė vėretjet e autoriteteve serbe dhe mori njė vendim "historik" qė tė fillojnė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Gazeta konsideron se po qe se diplomatėt perėndimorė ia arrijnė qėllimit tė tyre, procesi i negociatave nė kėtė kohė tė vitit tė ardhshėm do tė pėrfundojnė me pavarėsinė e kushtėzuar pėr Kosovėn, e cila banohet nga shumica shqiptare, thotė gazeta.
 
"Indipendent" konstaton se Kosova pas kėsaj edhe faktikisht do tė pushojė tė jetė pjesė e Serbisė, ndėrkaq pavarėsia e saj, sipas tė ashtuquajturit "model boshnjak", njė kohė do tė jetė nėn monotorimin e bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ndėrkaq gazeta tjetėr britanike "Gardian" shkruan se Serbia megjithėse paralajmėroi Kombet e Bashkuara se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė shkelje e ligjeve ndėrkombėtare, ajo nuk do tė jetė nė gjendje ta pengojė pavarėsinė e Kosovės.
 
Shqiptarė qė nga pėrfundm i i luftės mė 1999 pėrpiqen tė dėbojnė "Gardian" shpreh bindjen se pavarėsia e kushtėzuar ėshtė njė nga mėnyrat qė serbėt nė Kosovė tė realizojnė tė drejtat e tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.