|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e quan historik vendimin e Kėshillit tė Sigurimit pėr fillimin e negociatave pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 25 tetor 2005/TN /QIK - Vendimin e Kėshillit tė Sigurimit pėr fillimin e bisedimeve pėr statusitn e Kosovės, qeveria e vlerėson si histroik, tha sot zėvendėskryeministri i Kosvės, Adem Salihaj, pas mbledhjes sė qeverisė. Ai tha se ky vendim ėshtė rezultat i punės dhe angazhimit tė Qeverisė sė Kosovės dhe tė intitucioneve tė tjera, tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, dhe tė shoqėrisė civile.
 
“Kjo hap kaptinėn e fundit tė definimit tė statusit, tė lirisė dhe pavarėsisė sė plotė tė Kosovės”, tha Salihaj, ndėrsa ka falėnderuar tė gjithė ata faktorė qė kanė ndihmuar nė marrjen e kėtij vendimi. Ai bėri thirrje pėr unitet dhe kėmbėngulje qė tė zhvillohet me sukses procesi i bisedimeve, dhe qė “Kosova deri nė mesin e vitit tė ardhshėm tė ēohet deri tek statusi i pavarėsisė sė plotė”.
 
Ai tha se tė gjitha institucionet dhe qytetarėt e Kosovės janė tė vetėdijshėm pėr kėtė moment historik dhe pėr rėndėsinė e procesit dhe se nė kėtė kontekst pret bashkėpunim dhe koordinim shumė tė madhė pėr arritjen e “cakut tė madh”. Ai tha se nė bisedime do tė diskutohet pėr mėnyrėn e njohjes sė pavarėsisė dhe jo pėr vet pavarėsinė, ndėrsa edhe njėherė ka pėrjashtuar mundėsinė qė SMZ-ja tė ketė rol tė rėndėsishėm nė proces, pasi ajo nuk ka tė drejtė vetoje dhe kėshtu nuk do tė mund tė vendosė pėr fatin e Kosovės.

Ndėrsa, sa i pėrket rolit tė UNMIK-ut nė kėtė proces dhe pas tij, zėvendėskryeministri Salihaj, tha se roli i tij ėshtė krejtėsisht i reduktuar. “Roli i UNMIK-ut nuk ėshtė as ndėrmjetėsues, as pėrkrahės pėr Kosovėn nė kėtė proces”, tha ai dhe se misioni i tij pėrfundon me zgjidhjen e statusit. “UNMIK-u duhet tė shkojė nė atė moment qė tė njihet pavarėsia e Kosovės, deri kur pra pėrfundon misioni i tij”, tha ai.

Salihaj tha se nėse Marti Ahtisari do tė emėrohet emsiar special pėr tė udhėheur negociatat, beson se do ta udhėheq me sukses procesin, pasi edhe ashtu ai ėshtė njė personalitet i pranueshėm, “dhe ne do tė arrijmė aty ku dėshirojmė”.

Ndėrsa, qeveria ka marrė disa vendime tė rėndėsishme gjatė mbledhjes sė sotshme. Ajo mori vendim qė tė hartohet strategjia pėr reformimin, gjatė disa vjetėve tė ardhshme, tė administratės publike, nė mėnyrė qė ajo tė jetė efikase dhe t’i afrohet atyre tė vendeve tė Bashkimit Evropian.
 
Salihaj tha se qeveria ka marrė vendim qė tė fillohet me njė regjistrim testues tė popullsisė sė Kosovės, qė do tė bėhet nė disa lokalitete tė disa komunave, me tė cilėn do tė pėfitohej njė pasqyrė se si do tė mund tė bėhej njė regjistrimi i tėrėsishėm i popullsisė dhe tė dihet se ēfarė rezultatesh mund tė pritet nga ai.

Qeveria ka marrė vendim pėr ndarjen e 400 mijė eurove pėr Ministrinė e Bujqėsisė, sė cilės i nevojiten pėr marrjen e masave pėr parandalimin e paraqitjes sė gripit tė shpezėve.
 
Fondi do t’i shėrbejė ministrisė pėr blerjen e mjeteve dhe paisjeve tė nevojshme pėr luftimin e paraqitjes sė gripit. Poashtu qeveria shumė shpejtė do tė marrė njė vendim qė Ministria e Shėndetėsisė tė marrė masat e duhura pėr pamundėsimin e paraqitjes sė kėsaj sėmundje nė Kosovė. “Kjo sepse ne vlerėsojmė se ēmimi ėshtė shumė mė i ulėt, nėse ne marrim masa adekuate pėr parandalimin sesa nėse paraqitet ajo”, tha Salihaj.

Gjendja nė arsim ėshtė ende e rėndė, edhe pse nė mbi 50 pėr qind tė shkollave ka filluar mėsimi, ka vlerėsuar qeveria nė takimin e sotėm. Ai tha se qeveria po bėn pėrpjekje nė tejkalimin e kėsaj gjendje, ndėrkohė qė ka pasur takime me BSPK-nė dhe SBASHK-un, tė cilave i ėshtė ofruar mundėsia qė tė bėhet nivelizimi i pagave nė lėmin e arsimit, ndėrsa qė sipas Salihajt, arritja e marrėveshjes me UP-nė ėshtė shumė afėr.
 
Ndėrsa, ka ftuar SBASHK-un qė tė ulet dhe tė diskutojė pėr zgjidhje me Ministrinė e Financave dhe tė Arsimit. Ai tha se qeveria ndodhet nėn presion tė dyfishtė, por ėshtė pėr njė zgjidhje qė do tė plotėsonte deri diku kėrkesat e arsimtarėve, ndėrsa nuk do t’ia prishte qeverisė raportet me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe me institucione tė tjera, qė bėjnė thirrje qė tė mos ketė rritje tė pagave. Ai bėri thirrje pėr ndėrpreje tė grevės pasi nivelizimi i pagave do tė bėhet, pavarėsisht nėse ndėrpritet greva apo jo.

Ministria e Kulturės duhet tė nxjerrė njė urdhėresė administrative nė bazė tė vendimit tė sotshėm tė qeverisė, qė nė tė ardhmen pėrgjegjėsinė e vetme pėr organizimin e haxhit ta ketė Bashkėsia Islame e Kosovės.

Salihaj nė pėrgjigje tė gazetarėve pėr pėrdorimin e 30 milion eruove qė pritet t’i marrė nga borxhet qė ia ka PTK-ja qeverisė sė Kosovės, tha se shumica prej tyre do tė pėrdoren pėr mbulimin e procesit negociator.
 
 


Kosumi u shpreh nė Tiranė se nė qershor tė 2006 Kosova do tė jetė shtet i pavarur dhe sovran
 
Tiranė, 25 tetor 2005/TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, i shoqėruar nga disa ministra ndodhet pėr njė vizitė dyditėshe nė Tiranė. Ai fillimisht u takua me Kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha, me tė cilin bisedoi pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė. Prishtina, tha Kosumi, pret edhe nė tė ardhmen mbėshtetje nga Tirana nė procesin e pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės.

Ndėrkaq nė njė njoftim tė Zyrės sė Kryeministrit tė Shqipėrisė thuhet se nė kėtė takim "Z.Berisha ka vėnė nė dukje qėndrimin e qeverisė shqiptare se statusi i Kosovės duhet tė pėrcaktohet nė pėrputhje me vullnetin e qytetarėve tė Kosovės, qė janė shprehur nė mėnyrė tė pėrsėritur pėr pavarėsi, dhe nė bashkėpunim me Grupin e Kontaktit dhe bashkėsinė ndėrkombėtare, duke garantuar liritė dhe tė drejtat e pakicės serbe dhe pakicave tė tjera nė Kosovė".

Po ashtu Berisha ka nėnvizuar se garantimi i kėtyre tė drejtave dhe lirive ėshtė njė kusht thelbėsor pėr paqen, stabilitetin dhe demokracinė nė Kosovė dhe rajon.

"Berisha inkurajon autoritetet kosovare pėr zhvillimin e njė dialogu me Beogradin pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tė tjera qė nuk kanė tė bėjnė me statusin, pėr tė filluar njė kapitull tė ri nė historinė e marrėdhėnieve mes dy vendeve".

"Kosumi theksoi se delegacioni kosovar i propozuar nga Presidenti Rugova dhe miratuar nga Kuvendi i Kosovės, ėshtė njė delegacion i unitetit. Kryeministri i Kosovės u shpreh se pala kosovare shpreson qė bisedimet pėr statusin tė pėrfundojnė deri nė qershor 2006, ndėrkohė qė edhe Berisha paraqiti qėndrimin e tij se kėto bisedime nuk duhet tė jenė tė gjata", i cili vlerėsoi rolin e Shqipėrinė pėr stabilitetin rajonal dhe theksoi vullnetin e qeverisė sė Kosovės pėr tė kontribuar pėr njė vizion tė ri tė rajonit nė frymėn e bashkėpunimit dhe mirėkuptimit.

Po ashtu thuhet se Kryeministri i Shqipėrisė shprehu admirimin e tij pėr arritjet e Kosovės nėn drejtimin e qeverisė kosovare dhe Kombeve tė Bashkuara.

Tė dy kryeministrat ndanė tė njėjtin mendim nė lidhje me pėrparėsitė e bashkėpunimit ekonomik mes Kosovės dhe Shqipėrisė. Z.Kosumi shpjegoi se tashmė ka filluar puna nė Kosovė pėr fazėn studimore tė ndėrtimit tė rrugės Merdare Prishtinė Durrės.

Tė dy palėt ranė gjithashtu dakort qė duhet tė bėhen pėrpjekje mė tė mėdha pėr tė zhvilluar kushtet pėr njė klimė sa mė tė mirė pėr investimet e ndėrsjellta nė tė dy vendet.

Pas takimit Sali Berisha deklaroi para mediave se procesi i bisedimeve pėr statusin e Kosovės nuk duhet tė tejzgjatet pasi kjo nuk do tė ishte e mirė pėr stabilitetin e rajonit.

Nga ana e tij Bajram Kosumi tha se Kosova synon tė jetė njė shtet demokratik ku respektohen tė drejtat e barabarta tė tė gjithė qytetarėve, ndėrkaq pėr statusin tha: "Unė besoj fuqimisht se nė qershor tė 2006 do tė pėrfundojnė bisedat pėr statusin final dhe Kosova do tė jetė shtet i pavarur dhe sovran si tė gjitha shtetet e tjera".

Edhe kryeministri Berisha u shpreh se procesi i pėrcaktimit tė statusit nuk duhet tė tejzgjatet: "Procesi i statusit nuk duhet tė jetė njė proces i stėrzgjatur, pasi nė gjykimin tim fluiditeti i faktorit shqiptar duhet tė marrė fund dhe nuk ėshtė nė interes tė stabilitetit tė rajonit dhe tė arrihet nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimatar nė pėrputhje me vullnetin e qytetarėve tė Kosovės".

Nė fillim tė muajit nėntor nė Prishtinė do tė mblidhen kryeministrat e Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Kosovės. Kryeministri Kosumi deklaroi se uronte qė shumė shpejt kėsaj nismeje pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.