|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Presidenti slloven pohon se Kosova tashmė ėshtė e pavarur

 
 

 


Lubjanė, 25 tetor 2005/TN /QIK
- Presidenti slloven Janez Dėrnovshek ka deklaruar se Kosova tashmė ėshtė e pavarur, ndėrsa tė gjithė po merren me ēėshtjet periferike ēfarė ėshtė organizimi i negociatave.
 
Dėrnovshek tha se deklarata e tij e mėhershme "deri diku ka trandur", palėn serbe por se edhe mė tej qėndron fuqimisht nė atė qė ka pohuar, "e ajo ėshtė se shikuar faktikisht Kosova tashmė ėshtė e pavarur dhe se tė gjithė kėtė e dinė".

Dėrnovshek ka theksuar se forcat ndėrkombėtare nė Kosovė janė nga vitit 1999 dhe se atje gjendja ende nuk ėshtė esencialisht mė e mirė sesa para gjashtė vjetėve dhe se gjatė gjithė kėsaj kohe Kosova dhe Serbia po rėndohen me kėtė ēėshtje.
 
Pėr kėtė arsye, vlerėson Dėrnovshek, duhet qė bashkėsia ndėrkombėtare menjėherė tė fillojė zgjidhjen e kėtij problemi, sepse shtyrja nuk i sjell dobi askujt.

"E nė Kosovė nuk ka ndonjė zhvillim tė shkėlqyeshėm qė kur atje gjendet bashkėsia ndėrkombėtare", ėshtė shprehur Dėrnovshek.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.