|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėshilli i Sigurimit u hap dritėn jeshile bisedimeve pėr statusin e Kosovės

 
 

 

25 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (24.10.2005) Ilir Ikonomi

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė i hapi dritėn jeshile bisedimeve pėr statusin e ardhshėm politik tė Kosovės. Nė njė deklaratė zyrtare qė bėri sot, pas njė takimi pėr kėtė ēėshtje nė New York, Kėshilli i Sigurimit prej 15 vendesh tha se e mbėshtet thirrjen e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Annan, pėr fillimin e procesit politik qė do tė pėrcaktonte statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara deklaroi se ka ardhur koha tė kalohet nė fazėn tjetėr tė procesit politik pėr Kosovėn. Nė deklaratė bėhej thirrje qė nė Kosovė tė arrihet mė shumė pėrparim dhe qė udhėheqėsit e saj tė shtojnė pėrpjekjet pėr zbatimin e standardeve nė tė gjitha nivelet.

Prapa terminologjisė rutinė tė deklaratės, shėnohet nė fakt njė hap historik nė procesin e gjatė qė rėndom quhet zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės dhe qė do tė kėrkojė negociata tė vėshtira, apo kompromise nga tė dyja palėt.

Sekretari i Pėrgjithshėm Annan pritet tė emėrojė tani njė tė dėrguar tė posaēėm i cili do tė drejtojė procesin e negociatave. Pavarėsisht nga fakti qė negociatat do tė ndėrmjetėsohen nga OKB-ja, Shtetet e Bashkuara dhe Grupi i Kontaktit prej gjashtė vendesh kanė deklaruar se do tė mbeten tė angazhuar nė kėtė proces. Shtetet e Bashkuara pritet tė emėrojnė pėrfaqėsuesin e tyre nė negociata.

Nė takimin e Kėshillit tė Sigurimit, Ambasadori Kai Eide, i dėrguari i posaēėm i zotit Annan, si edhe Soren Jessen-Petersen, kreu i UNMIK-ut, pėrsėritėn qėndrimin e tyre se qartėsimi i statusit tė Kosovės do tė ndihmonte nė pėrparimin dhe zhvillimin e saj ekonomik.

Nė komentet qė i dha Zėrit tė Amerikės pas mbledhjes, kryeministri i Serbisė, Vojisllav Kostunica, i cili ishte gjithashtu i pranishėm nė takim, bėri thirrje qė nė procesin e negociatave pėr statusin, tė respektohet integriteti i Serbisė dhe Malit tė Zi si shtet sovran.

Ai tha se bisedimet duhet tė jenė tė drejtpėrdrejta, midis Prishtinės dhe Beogradit dhe theksoi se mes palėve ėshtė e mundur tė gjendet njė kompromis.  Ēdo zgjidhje tjetėr tha ai, do tė ishte njė zgjidhje e imponuar. Zoti Kostunica tha se kompromisi nuk do tė ishte i mundur nėse insistohet nė njė zgjidhje tė vetme.

Gjatė kohės qė Kėshilli i Sigurimit zhvillonte punimet, rreth 100 shqiptaro-amerikanė demonstruan pėrballė ndėrtesės sė OKB-sė, duke kėrkuar vetėvendosje dhe pavarėsi pėr Kosovėn.

 “Koshtunica kthehu nė shtėpi”, lexohej nė njėrėn nga parullat.

“Jo OKB-ja nė Kosovė, por Kosova nė OKB”, thuhej nė njė parullė tjetėr.

Folėsit nė tubim thanė se pavarėsia ėshtė alternativa e vetme dhe shprehėn shpresėn se ky synim do tė ketė mbėshtetjen e Kombeve tė Bashkuara.

Ajo qė ra nė sy nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, ishte rėndėdia protokollare qė iu dha asaj. Tė pranishėm nė mbledhje ishin tė 15 ambasadorėt e vendeve anėtare, si edhe Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.